„Otprilike 85 posto odgovora iz Upitnika je već prevedeno“, rekao je Zvizdić.
Zvizdić je informisao komesara Hahna i o trenutnoj situaciju u vezi sa setom zakona o akcizama, ali i o strategijama iz oblasti poljoprivrede odnosno ruralnog razvoja i strategiji energetike.
„Razgovarali smo i o projektima koji su vezani za jedinstven ekonomski region i u tom smislu BiH je naravno zainteresirana da bude dio svih procesa koji će omogućiti brži protok roba, ljudi i kapitala i omogućiti kvalitetniju ekonomsku i razvojnu politiku unutar zemalja Zapadnog Balkana kao i sa EU“, kazao je Zvizdić.
Nepostojanje strategija direktno utječe na građane
Komesar Hahn izrazio je zadovoljstvo da se spomenuti niz mjera bliži kraju u svojim realizacijama, međutim, kako je rekao, najvažnija mjera je dostavljanje odgovora na Upitnik.
„Važno je u tom kontekstu adekvatne odgovore dostaviti što je prije moguće kako bi mi mogli sa svoje strane pokrenuti određene interne procese odnosno zadržati dinamiku rada i sa naše strane“, istakao je Hahn.
Komesar je također naglasio važnost usvajanja strategije iz oblasti ruralnog razvoja, koja prema njegovim riječima nije samo stvar postojanja dokumenta, već i njegove sprovedbe u smislu proširivanja proizvodnih kapaciteta kako bi se omogućio nesmetan izvoz roba i proizvoda na tržište Evropske Unije (EU).
„Nepostojanje ovakvih strateških dokumenata ne podrazumijeva samo izostanak evropskih fondova i sredstava, već se i građanima uskraćuju prilike i mogućnosti za nova radna mjesta i zapošljavanje. Apeliram na sve odgovorne političare da ovu priliku iskoriste da se te strategije usvoje“, poručio je Hahn.
Novinarima se nakon konferencije obratio i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Mirko Šarović, koji je ponovio da su ministri iz Saveza za promjene bili protiv slanja prijedloga zakona o akcizama u proceduru zbog, kako je rekao, pogrešnog trenutka.
„Smatramo da je nepotrebno po peti put isti zakon u istoj proceduri dostavljati bez obzira na argumentaciju o njegovom značaju“, kazao je Šarović.
Prema njegovim riječima, infrastrukturni projekti mogu se financirati i na drugi način, preko koncesionih ugovora koje, kako je kazao, danas niko ne spominje.
„Dva koncesiona ugovora stoje u institucijama i ne daje se saglasnost za dvije trase koridora 5C i u oba bh. entiteta. Mi smatramno da je naša argumentacija savim uredu i vidjećemo kako će se ovaj proces završiti u parlamentarnoj proceduri“, rekao je Šarović.
Ministar se osvrnuo na poljoprivredni i energetski sektor kazavši da ukoliko se usvoje spomenute strategije, BiH može očekivati financijsku kao i ostale vrste podrške za poljoprivrednike koji, kako je rekao, gotovo da i nemaju nikakvu vrstu podsticaja, zbog čega ne mogu biti konkurentni sa poljoprivrednicima iz regiona.
Sastanak za Čovićem i Izetbegovićem
Komesar Hahn se tokom posjete glavnom gradu BiH sastao i sa članovima Predsjedništva BiH, Drganom Čovićem i Bakirom Izetbegovićem.
Dvojica predsjednika kazali su da su uvjereni kako će na vrijeme biti ispunjene sve obaveze, kako bi BiH u skorijoj budućnosti dobila kandidatski status za članstvo u EU.
„Istaknuta je važnost korištenja pozitivnog momentuma u svjetlu predstojećih predsjedavanja zemalja koje veoma dobro poznaju situaciju u regiji i spremne su da EU integracioni proces Zapadnog Balkana drže visoko na agendi EU“, stoji u saopštenju Predsjedništva BiH.
Nova zgrada Tužilaštva BiH
Komesar Hahn je nakon sastanaka sa predstavnicima vlasti posjetio i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, gdje je simboličnim presjecanjem vrpce otvorio novu zgradu ove institucije.
"Vladavina prava nalazi se u središtu procesa evropskih integracija, a kredibilitet tog procesa zavisi od postojanja nezavisnih pravosudnih organa. U tom kontekstu Tužilaštvo BiH jedna je od glavnih institucija koja će uspostaviti vladavinu prava", poručio je Hahn.