Izvještaj CPJ: Sloboda medija u SAD pod nikad gorim pritiscima

Reporter Las Vegas Review Journal Jeff German izboden je nožem i preminuo ispred svoje kuće 2022. (Foto: AP/K.M. Cannon/Las Vegas Review-Journal)

Kako se u Sjedinjenim Državama približavaju predsjednički izbori, sigurnost novinara u zemlji koja se ponosi Prvim amandmanom (koji garantuje slobodu štampe), više nije zagarantovana, navodi se u izvještaju Komiteta za zaštitu novinara.

Novinari u Sjedinjenim Državama suočavaju se sa nizom prijetnji, čak i napadima policije, uznemiravanje, na internetu, nasiljem, ali i sudskim postupcima, navodi se u izvještaju Komiteta za zaštitu novinara (CPJ) sa sjedištem u New Yorku. Izvještaj prvenstveno analizira situaciju od 2020. godne.

„Postojala je nada na početku Bidenove administracije da će stvari biti bolje za novinare. A ono što smo vidjeli, zapravo, je da situacija nije postala bolje. Ostala je ista ili se čak negdje pogoršala”, rekla je za Glas Amerike Katherine Jacobsen, koordinatorica programa CPJ za SAD, Kanadu i Karibe.

Statistika zabrinjava. Od septembra 2024. godine, napadi na novinare u Sjedinjenim Državama u vezi sa profesijom porasli su za više od 50% u odnosu na prošlu godinu, sa 45 na 68 napada, prema podacima američkog programa za praćenje slobode medija (U.S. Press Freedom Tracker).

„Neprijatelji naroda”

Iako je bivši predsjednik Donald Trump izgubio na predsjedničkim izborima 2020, izvještaj ukazuje na njegov uticaj kao pokretačku silu koja stoji iza neprijateljskog okruženja u kome rade novinari širom Amerike. Tokom Trumpovog mandata, on je novinare redovno nazivao korumpiranim, nepoštenim i narodnim neprijateljima.

Takve vrste napada nastavljaju da se dešavaju, uz rekordno nisko povjerenje u medije u Sjedinjenim Državama, prema anketi Gallupa iz 2023.

„Odnos Donalda Trumpa prema medijima i dalje je važan jer je to ostalo kao problem. To je zaista efikasna politička taktika za promjenu narativa i rušenje kredibiliteta medija", rekla je Jacobsen, koja je autorica izvještaja.

Trumpova administracija je također pojačala krivično gonjenje izvora vijesti, miješala se u poslovanje vlasnika medija i maltretirala novinare koji prelaze granice SAD, navodi se u izvještaju CPJ iz 2020.

Trumpov kabinet i predsjednička kampanja nisu odmah odgovorili na zahtjev Glasa Amerike za komentarom na ovaj članak. Karoline Leavitt, sekretarica za štampu Trumpove kampanje, također nije odmah odgovorila na zahtjev Glasa Amerike za komentar.

U međuvremenu, CPJ se obratio kampanjama Trumpa i Kamale Harris, sa idejom da potpišu obećanje toj organizaciji da će pružiti podršku slobodi štampe. Trumpova kampanja nije odgovorila, a Harrisina kampanja je potvrdila da je dobila pismo, ali nije potpisala obećanje.

Posljedice ostaju

Trump nije na funkciji skoro četiri godine, ali njegov mandat u Bijeloj kući i dalje ima posljedice po novinare u Sjedinjenim Državama, kaže Jacobsen.

„Da antimedijska retorika Donalda Trumpa nije naišla na odjek u široj američkoj javnosti, onda ne bismo ni razgovarali o tome”, rekla je Jacobsen.

Administracija predsjednika Joea Bidena bila je izrazito nastrojenija prema novinarima, prema izvještaju, ali Jacobsen dodaje da to nije dovelo do poboljšanja medijskog ambijenta.

Najveća prijetnja sa kojom se suočavaju novinari je nasilje, koje je u posljednjih deset godina u Sjedinjenim Državama u stalnom porastu, navodi se u izvještaju. Među najgorim slučajevima je ubistvo novinara as Vegas Review-Journal Jeffa Germana 2022. godine, koji je pronađen izboden na smrt ispred svoje kuće.

Robert Telles, bivši lokalni zvaničnik Nevade, proglašen je krivim za ubistvo Germana krajem augusta. Iako su ubistva novinara rijetka u Sjedinjenim Državama, ona mogu imati zastrašujući efekat na medijsku zajednicu, smatra Jacobsen.

Novinari su rekli CPJ da se zbog mržnje prema novinarima osjećaju manje sigurno u svom ličnom okruženju.

„Ubijanje novinara, posebno lokalnih novinara koji odlaze u iste prodavnice kao i ljudi o kojima pišu, stvara osjećaj da nigdje nije sigurno“, kaže Jacobsen.

Incidenti sa policijom su druga opasnost za novinare. Policija Chicaga nedavno je uhapsila tri fotoreportera dok su pratili propalestinski protest tokom Nacionalne konvencije Demokratske stranke u augustu.

Prije četiri godine, najmanje 459 novinara je napadnuto dok su izvještavali o protestima Black Lives Matter 2020, a u najmanje 273 slučaja novinari su se našli na meti policije, navodi Tracker.

„Novinari su oči i uši javnosti, a ako se mediji uklone sa scene, javnost ostaje slijepa za ono što se dešava oko njih”, rekao je Gejb Rottman, advokat u Komitetu za slobodu štampe u izvještaju CPJ.

Prema izvještaju, fizičke prijetnje novinarima su pojačane prijetnjama na internetu. Istraživanje Istraživačkog centra Pew iz 2022. pokazalo je da je jedna trećina anketiranih novinara prijavila da im je prijećeno na društvenim mrežama u prethodnoj godini.

Pošto je do izbora ostalo još malo vremena, Jacobsen je rekla da je važno sjetiti se pobune 6. januara 2021. na Capitolu u Washingtonu. Novinari su na meti tokom nereda, a tog dana je napadnuto najmanje 18 novinara, navodi Tracker. Ali, prema Jacobsen, nije bilo mnogo presuda u tim slučajevima, a veliki dio američke javnosti još se ne slaže oko toga šta se dogodilo tog dana.

Neki novinari koji su bili prisutnu kažu da je bilo teško nositi se sa traumom koja je uslijedila, navodi se u izvještaju.

„Stvarno mislim da je 6. januar bio metak upozorenja. Bio je to poziv na buđenje naše krhke demokratije i za povjerenje u institucije, kao što su mediji, kao što je vlada, koje je ugroženo dosta dugo”, navela je u izvještaju CPJ Amanda Andrade-Rhoades, fotoreporterka koja je bila na zadatku u Capitolu tokom nereda.

Jacobsen je rekla da je zabrinuta zbog posljedica za medijski ambijent ako rezultati predsjedničkih izbora budu osporavani. Trump je ranije rekao da će demokrate varati na izborima i naveo da će svi izbori na kojima on ne pobijedi vjerovatno biti nepošteni.

„Za novinare širom zemlje je zaista važno da se pripreme za najgori scenario i nadaju se najboljem”, rekla je Jacobsen.