U govoru u nedjelju je optužio jevrejsku državu da ne preduzima dovoljno da pomogne Ukrajini i uporedio ruski napad sa Holokaustom, a mnogi Izraelci su odbacili to poređenje.
Djelujući umorno, noseći prepoznatljivu vojničku majicu, predsjednik Zelenski je govorio članovima Kneseta preko "zooma", manje od devet minuta, tokom kojih je više puta pomenuo Holokaust.
Ukrajinski lider je podsjetio kako nacisti nisu željeli da ostave nijednog Jevreja u životu i kako su to nazvali "konačnim rješenjem".
Zelenski je izjavio i da zna da Izraelci nikada neće to zaboraviti i pozvao Izrael da obrati pažnju kako Moskva sada svoju invaziju na Ukrajinu također naziva "konačnim rješenjem."
Zatim je kritikovao Izrael što ne snabdijeva Ukrajinu oružjem, ne uvodi sankcije Rusiji i ne prihvata više ukrajinskih izbjeglica.
Međutim, poređenje sa Holokaustom je izazvalo kontroverzu u Izraelu.
Dani Dayan, predsjednik Memorijalnog centra Yad Vashem za sjećanje na Holokaust, izjavio je da Zelenski treba da se izvini.
"Moramo da napravimo jasnu razliku između ruske invazije, koja je za svaku osudu, i po svemu sudeći neprihvatljivih akcija koja je preduzela ruska vojska, i historijskih poređenja, pogrešne historijske paralele koju je povukao predsjednik Zelenski, posebno kada je pominjao konačno rješenje", kaže Dayan.
Izraelski premijer Naftali Bennett zauzeo je umjereniji stav, navodeći da, iako poređenje nije odgovarajuće, razumije patnje Zelenskog. Bennett je govorio u ponedjeljak na ceremoniji povodom otvaranja izraelske poljske bolnice u Ukrajini.
"Pokušavamo da pristupamo ovoj kompleksnoj krizi sa senziblitetom, velikodušnošću i odgovornošću, i pravimo balans između različitih faktora", rekao je Bennett.
Dan poslije govora u Knesetu, Zelenski je dramatično ublažio ton. U svom večernjem video obraćanju, zahvalio je Izraelu i premijeru Benetu na posredovanju i rekao da se nada da će prije ili kasnije Ukrajina započeti pregovore sa Rusijom, moguće u Jerusalimu.