Izrael je bacio letke iz aviona preko noći, govoreći civilima da napuste gradove Bani Suheila, Khuza, Abasan i Karara.
"Djela terorističke grupe Hamas zahtijevaju od odbrambenih snaga da djeluju protiv njih u područjima vašeg stanovanja", navodi se u lecima, prema navodima stanovnika. "Radi vaše sigurnosti, morate odmah evakuirati svoja mjesta stanovanja i uputiti se u poznata skloništa."
Stanovnici tog područja rekli su da je tokom noći došlo do snažnog izraelskog bombardovanja.
Slični leci su već bili bačeni oko dvije nedjelje ranije, ali ovog puta ih je pratilo izraelsko žestoko granatiranje istočnih naselja.
Dvije trećine stanovništva Pojasa Gaze od 2,3 miliona je zbog rata ostalo bez krova nad glavom, a svaki raspoloživi prostor u Kan Junisu i drugim južnim gradovima već je prepun.
Izrael je također koristio letke u sjevernoj Gazi da izvrši pritisak na civile da se presele, a stotine hiljada su to uradile, što je masovno raseljavanje za koje mnogi Palestinci strahuju da bi moglo da postane trajno.
Rat su pokrenuli ekstremisti Hamasa koji su harali južnim Izraelom 7. oktobra, kada su ubili oko 1.200 ljudi, uključujući bebe i djecu, i poveli više od 200 u Gazu kao taoce, navodi Izrael.
Izrael je obećao da će uništiti Hamas i pokrenuo vazdušni, morski i kopneni napad na gusto naseljenu Gazu u kojem je ubijeno više od 11.000 ljudi, većinom žena i djece, prema zdravstvenim zvaničnicima Gaze.
Izrael se našao pod sve većim međunarodnim pritiskom da promijeni kurs u Gazi kako je eskalirala humanitarna kriza u enklavi.
"Bolest i glad neizbježni"
Šef Ujedinjenih nacija za ljudska prava rekao je u četvrtak da izbijanje bolesti i gladi izgledaju "neizbježni" u Gazi nakon nedjelja izraelskog napada na gusto naseljenu palestinsku enklavu.
Govoreći na neformalnom brifingu državama u Ujedinjenim nacijama u Ženevi nakon posjete Bliskom istoku, Volker Turk je rekao da će iscrpljivanje zaliha goriva biti "katastrofalno" širom Gaze i da će dovesti do kolapsa kanalizacionih sistema, zdravstvene zaštite i okončanja snabdijevanja oskudnom humanitarnom pomoći.
"Čini se da su masovne epidemije zaraznih bolesti i gladi neizbežne", rekao je Turk, visoki komesar UN za ljudska prava.
Svjetska zdravstvena organizacija upozorila je na "zabrinjavajuće trendove" širenja bolesti u Gazi, rekavši da je u enklavi bio neobično veliki broj slučajeva dijareje, gdje su bombardovanja i kopnena operacija poremetili zdravstveni sistem, pristup čistoj vodi i naterao ljude da se gomilaju u skloništima.
Turk, koji je rekao da Izrael bombarduje "intenzitetom koji se rijetko doživljava u ovom vijeku", također je izrazio zabrinutost zbog sve većeg nasilja i diskriminacije Palestinaca na okupiranoj Zapadnoj obali, uključujući istočni Jerusalim.
"Po mom mišljenju, ovo stvara potencijalno eksplozivnu situaciju i želim da budem jasan: daleko smo iznad nivoa ranog upozorenja", rekao je Turk.
"Oglašavam najglasnije moguće zvono za uzbunu o okupiranoj Zapadnoj obali".
Zapadna obala: Ubijeni palestinski napadači na izraelski punkt
Trojica osumnjičenih palestinskih napadača otvorili su vatru na kontrolni punkt na glavnom putu između Jerusalima i grada Vitlejema na Zapadnoj obali ranivši šest osoba, saopštila je u četvrtak izraelska služba za vanredne situacije.
Snage bezbjednosti otvorile su vatru na napadače, saopštila je policija.
"Snage bezbjednosti stacionirane na prelazu neutralisale su trojicu terorista. To se dogodilo nakon što su stigli u sumnjivom vozilu i otvorili vatru na naše snage", saopštila je izraelska policija.
Izraelska hitna pomoć saopštila je da je jedna osoba teško ranjena. Žrtva nije identifikovana.
Palestinski zvaničnici za sada nisu komentarisali incident.
Nastavljene operacije oko bolnice Šifa
Izraelski vojnici nastavljaju sa operacijama ui oko bolnice Šifa u Gazi, u koju su upali u srijedu rano u poteru za ekstremistima Hamasa samo nekoliko minuta nakon što su upozorili zvaničnike Ministarstva zdravlja na predstojeću operaciju.
Izraelske odbrambene snage opisale su svoju operaciju kao "preciznu i ciljanu". Izrael saopštava da je Hamas koristio bolnicu kao komandni centar, a pacijente i osoblje tamo kao živi štit. Hamas i zdravstveni zvaničnici Gaze to poriču.
Izrael nije dostavio fotografije ili video zapise kako bi potvrdio svoje tvrdnje o militantima Hamasa u Šifi, iako je podijelio snimke militanata koji djeluju u stambenim četvrtima i postavljaju rakete i oružje u blizini škola i džamija. Šifa je najveća bolnica u Gazi.
Šef Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus nazvao je napad IDF-a na bolnicu Šifa "potpuno neprihvatljivim".
Tedros je na konferenciji za novinare u Ženevi u srijedu rekao da "bolnice nisu bojna polja" i da pacijenti i osoblje u bolnicama moraju biti zaštićeni čak i ako se objekti koriste u vojne svrhe.
Američki predsjednik Joe Biden optužio je Hamas da upravlja komandnim centrom u bolnici Šifa, što je nazvao "ratnim zločinom".
"Imate okolnosti u kojima je prvi ratni zločin počinio Hamas tako što je njihov štab, njihova vojska sakrivena ispod bolnice", rekao je Biden na konferenciji za novinare u srijedu u Kaliforniji, nakon sastanka sa kineskim liderom Xi Jinpingom. "I to je činjenica. To se i dogodilo."
U međuvremenu, Savjet bezbednosti Ujedinjenih nacija usvojio je kasno u srijedu rezoluciju kojom se poziva na "hitne i produžene humanitarne pauze" u Gazi. Dvanaest članova saveta glasalo je za, dok nijedan nije glasao protiv, a tri — Sjedinjene Države, Rusija i Ujedinjeno Kraljevstvo — su bila uzdržana. Zamjenik stalnog predstavnika Izraela rekao je da je rezolucija "odvojena od realnosti na terenu".
Usvojena rezolucija takođe poziva na "hitno oslobađanje svih talaca koje drži Hamas".
Kako se navodi, u toku su pregovori o predloženom sporazumu prema kojem bi Hamas oslobodio najmanje 50 žena i djece koje drži kao taoce u Gazi u zamjenu za palestinske žene i djecu u izraelskim zatvorima.
Hamas je uzeo oko 240 izraelskih i stranih talaca tokom napada koji je izveo u Izraelu 7. oktobra.
IDF je u sredu saopštio da se njihove snage koje djeluju u bolnici Šifa sastoje od "medicinskih timova" i ljudi koji govore arapski jezik i "koji su prošli specifičnu obuku za pripremu za ovo složeno i osjetljivo okruženje, sa namjerom da se ne nanese šteta civilima".
Vojska je također saopštila da je isporučila inkubatore, hranu za bebe i medicinske potrepštine pogođenoj bolnici.
Nakon pretrage medicinskog kompleksa, Izrael je ustvrdio da je pronašao oružje, obavještajni materijal i komunikacionu opremu koja pripada Hamasu. Ministarstvo zdravlja Gaze, koje predvodi Hamas, saopštilo je da izraelska vojska nije pronašla nikakvo oružje.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je u saopštenju: "Nema mjesta u Gazi do kojeg ne možemo doći. Nema skrovišta. Nema skloništa ili utočišta za ubice iz Hamasa".
"Dosegnućemo i eliminisaćemo Hamas i vratićemo naše taoce", rekao je on. "Ovo su dve svete misije".
Munir al-Bourš, visoki zvaničnik Ministarstva zdravlja Gaze, rekao je da su izraelske snage opljačkale podrum i druge zgrade u Šifi, uključujući one u kojima se nalaze odjeljenja za hitne slučajeve i hirurgiju.
"Još su tu", rekao je on telefonom iz bolnice, nekoliko sati nakon početka racije. "Pacijenti, žene i deca su prestravljeni".
Nije bilo moguće nezavisno procijeniti situaciju unutra.
Hamas je u saopštenju naveo da je Bidenova administracija u suštini dala IDF "zeleno svjetlo" da izvrši raciju i rekao da će Biden biti "potpuno odgovoran" za rezultate operacije.
Bijela kuća je odbacila tvrdnje Hamasa. Portparol Savjeta za nacionalnu bezbjednost John Kirby rekao je novinarima: "Nismo odobrili njihove vojne operacije oko bolnice".
Hamas je saopštio da se oko 650 pacijenata i 5.000 do 7.000 palestinskih civila sklonilo u krugu bolnice.
Nakon racije u bolnici, Biden je razgovarao sa Netanjahuom o najnovijim dešavanjima u ratu. Bijela kuća je saopštila da su opširno razgovarali o tekućim naporima da se obezbijede oslobađanje talaca, uključujući devet Amerikanaca i jednog stranog državljanina sa američkim pravima zapošljavanja.
Biden je u utorak rekao da veruje da će taoci koje drže Hamasovi militanti u Gazi biti oslobođeni, ali nije naveo nikakve vremenske rokove. Poslao je poruku taocima: "Držite se. Dolazimo".
Šef humanitarne organizacije UN-a Martin Griffiths izdao je saopštenje u kojem kaže: "Dok pokolj u Gazi svakog dana dostiže nove nivoe užasa, svijet nastavlja u šoku da gleda kako su bolnice pod vatrom, prevremeno rođene bebe umiru, a čitavo stanovništvo je lišeno osnovnih sredstva za preživljavanje. Ne može se dozvoliti da se ovo nastavi".
On je pozvao zaraćene strane da "poštuju međunarodno humanitarno pravo, pristanu na humanitarni prekid vatre i prekinu borbe".