Tokom noći, izraelski oklopni transporteri su viđeni kako napuštaju kamp sa kontrolnog punkta postavljenog na jednom od glavnih puteva, a izvještač AP-a u kampu u svitanje u petak nije vidio nikakve dokaze o trupama koje su preostale unutra.
Izraelska vojska nije odmah komentarisala navode, ali je najavila da će objaviti saopštenje kasnije tokom dana. Nije za sada jasno da li je očigledno povlačenje samo privremena mjera za pregrupisavanje snaga.
Stotine izraelskih vojnika bilo je uključeno više od nedjelju dana u najsmrtonosniju operaciju na okupiranoj Zapadnoj obali od početka rata između Izraela i Hamasa, sprovodeći ono što su Ujedinjene nacije nazvale "smrtonosnom ratnom taktikom".
Njihov fokus je bio izbjeglički kamp Dženin, uporište palestinske militantnosti koje je poraslo od napada Hamasa na Izrael koji je započeo rat u Gazi prije skoro 11 mjeseci.
U borbama u Dženinu ubijen je 21 od ukupno 39 Palestinaca koliko ih je prema tvrdnjama lokalnih zdravstvenih vlasti ukupno ubijeno tokom izraelskog napada na Zapadnu obalu — od kojih su većina, kako pak tvrdi vojska, bili militanti.
Borbe su imale razoran efekat na palestinske civile koji žive u Dženinu.
Snabdijevanje vodom i strujom je prekinuto, porodice su zatvorene u svoje domove, a kola hitne pomoći koja evakuišu ranjene bila usporavana na putu do obližnjih bolnica dok su izraelski vojnici tražili militante.
U petak, u tiho jutro, stanovnici Dženina iskoristili su zatišje da pregledaju ruševine uništenih zgrada i sagledaju štetu.
Iskrivljena armatura viri je iz betona srušenih zgrada, a preostali zidovi puni su tragova od udara metaka i gelera.
Tokom operacije, izraelski vojni zvaničnici govorili su da ciljaju militante u Dženinu, Tulkaremu i izbjegličkom kampu Al-Faraa kako bi obuzdali nedavne napade na izraelske civile za koje kažu da su postali sofisticiraniji i smrtonosniji.
Nije odmah bilo jasno da li Izrael povlači trupe i iz druga dva logora.
Rat u Gazi je počeo kada su Hamas i drugi militanti izveli iznenadni napad na Izrael 7. oktobra, ubivši oko 1.200 ljudi, prvenstveno civila. Vjeruje se da Hamas i dalje drži više od 100 talaca. Izraelske vlasti procjenjuju da je oko trećina zarobljenih mrtva.
U izraelskoj ofanzivi odmazde ubijeno je više od 40.000 Palestinaca, prema Ministarstvu zdravlja u Gazi pod kontrolom Hamasa, koje u svojim brojevima ne pravi razliku između civila i boraca. Ministarstvo saopštava da je od početka rata ranjeno više od 94.000 ljudi.