Izvještaj, koji je u četvrtak izdao Ured direktora nacionalne obavještajne službe, otkriva da, iako Teheran trenutno nije spreman za izradu nuklearnog oružja, poduzima aktivnosti "koje ga bolje pozicioniraju da ga proizvede, ako tako želi".
U izvještaju se navodi da je Iran od jula nastavio da povećava svoje zalihe od 20% i 60% obogaćenog uranijuma, a istovremeno proizvodi i upravlja sve većim brojem naprednih centrifuga.
Procjena američkih obavještajnih službi dalje upozorava da su iranski zvaničnici sve spremniji "javno raspravljati o korisnosti nuklearnog oružja".
"Teheran ima infrastrukturu i iskustvo da brzo proizvodi uranijum za oružje u više podzemnih objekata, ako tako želi", navodi se u izvještaju. "Iranski lideri priznaju da to jača kredibilitet prijetnji razvojem nuklearnog oružja."
Izvještaj ODNI-a procjenjuje da postojeće zalihe obogaćenog uranijuma u Iranu daleko premašuju ono što mu je potrebno za civilne svrhe i da bi Teheran mogao izgraditi "više od desetak nuklearnog oružja ako bi njegove ukupne zalihe uranijuma bile dodatno obogaćene".
Procjena američkih obavještajnih službi o iranskim sposobnostima objavljena u julu prošle godine na sličan način govori da je zvaničnicima u Teheranu postalo ugodnije da govore o upotrebi nuklearnog oružja.
Ali novi izvještaj sugerira da je Teheran sada spreman suprotstaviti se pritisku Zapada, napadima ili drugim prijetnjama s više nuklearnih aktivnosti.
"Iran će vjerovatno razmotriti instaliranje ili upravljanje naprednijim centrifugama, daljnje povećanje zaliha obogaćenog uranijuma, obogaćivanje uranijuma do 90 posto, ili prijeteći povlačenjem iz Ugovora o neširenju nuklearnog oružja", prema najnovijoj procjeni ODNI-a.
Američki zvaničnici su ranije upozoravali da bi Teheran mogao proizvesti nuklearnu bojevu glavu za samo jednu do dvije sedmice, iako su također rekli da Pentagon ima opcije da zaustavi iranski nuklearni proboj.
Iranska misija pri Ujedinjenim nacijama još uvijek nije odgovorila na zahtjev za komentar.
Američki obavještajni analitičari kažu da se njihova zabrinutost proteže dalje od nuklearnog oružja i uključuje iranske balističke rakete i mogućnosti dronova.
Američka procjena kaže da Iran "gotovo sigurno uključuje lekcije naučene iz napada raketa i bespilotne letjelice (UAV) na Izrael u aprilu i iz operativne upotrebe iranskih bespilotnih letjelica od strane Rusije protiv Ukrajine."
Američka obavještajna služba dodatno "očekuje da će Teheran uključiti podatke o performansama balističkih projektila koje je prenio Rusiji kada budu korišteni u operativnim uvjetima."
A pomoć Rusije bi također mogla potaknuti iranski rad na više raketa za svemirsko lansiranje, što bi moglo skratiti vremensku liniju Teherana za proizvodnju interkontinentalne balističke rakete, upozorava se u izvještaju ODNI.
Drugi tajni obavještajni izvještaj objavljen u četvrtak detaljno opisuje dodatnu iransku podršku Moskvi.
Iran "vjerovatno obučava i pomaže ruskim vojnicima u operacijama bespilotnih letjelica," navodi se, dodajući da su se "Moskva i Teheran također dogovorili da uspostave zajedničku proizvodnu liniju u Rusiji za smrtonosne bespilotne letjelice".