BiH

Nakon Inzkovog izvještaja, ruska misija u UN brani političare RS

Valentin Inzko predstavlja izvještaj Vijeću sigurnosti UN, 7. novembar 2017.

Ruska misija u Ujednjenim nacija (UN) oštro je kritikovala posljednji izvještaj Valentina Inzka o Bosni i Hercegovini (BiH), kojeg je jučer predstavio izvještaj Vijeću sigurnosti UN.

Zamjenik predstavnik Rusije u UN vjeruje da je riječ o najneobjektivnijem izvještaju u posljednjih osam godina, prenosi Slobodna Evropa, pozivajući se na agenciju TASS.

„Sadašnji dokument manje govori o realizaciji mirovnog sporazuma, a više predstavlja skup napada na Republiku Srpsku (RS), izabranih tendenciozno, pristrasno što su, nažalost, već u sali prihvatile neke delegacije", rekao je na zasjedanju Vijeća sigurnosti UN, Vladimir Safronkov, zamjenik predstavnika Rusije u UN.

Inzko, visoki predstavnik u BiH, osvrnuo se u izvještaju na političare iz RS, koji, kako je rekao, „dovode u pitanje budućnost zemlje i osporavaju autoritet državnih institucija, uključujući i odluke najviših sudova”.

„Predsjednik RS je pozvao sudije iz reda srpskog naroda da se povuku iz državnih pravosudnih institucija i jasno je rekao da entitetske institucije neće provoditi odluke Suda BiH koje se odnose na pravo države da bude vlasnik nekretnina na teritoriji RS”, kazao je Inzko.

U govoru Inzko je zaključio da je riječ „o dijelu kampanje kojom se tvrdi da suverenitet BiH proizlazi samo iz njenih entiteta i da se ne radi o pravoj državi”.

„U praksi to podrazumijeva osporavanje nadležnosti države da rješava skoro svako pitanje, što je dovelo do paralize u provedbi nekoliko konkretnih reformi potrebnih da bi BiH mogla napredovati na putu ka evroatlantskim integracijama”, rekao je Inzko.

Vladimir Safronkov, zamjenik ruskog predstavnika u UN

Vladimira Safronkov kaže i da je zabrinut što Inzko naginje „neprikrivenoj srbofobiji”. Smetaju mu i njegove aktivnosti koje je, kako prenosi agencija TASS, sveo na razjašnjavanje odnosa sa Banjalukom i lobiranje za euroatlantske integracije BiH.

Slobodna Evropa javlja da je slična izjava podijeljenja i na Twitteru.

Inzko je u pisanom izvještaju naveo i efekte sankcija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) prema Miloradu Dodiku, predsjedniku RS.

Sankcije se odnose na blokadu imovine ili interesa za imovinu, a koja se nalazi pod kontrolom osoba iz SAD ili koja se nalazi unutar SAD. Pored toga, zabranjene transakcije državljana SAD koje uključuju Dodika.

Vaš browser ne podržava HTML5

Valentin Inzko o američkim sankcijama prema Dodiku

Dodik je demantovao Inzkove navode da je umanjio pozive na otcjepljenje RS nakon američkih sankcija, javlja Radio-televizija RS.

Inzko se u izvještaju osvrnuo na ključne političare u zemlji, koji, kako kaže, su nastavili zagovarati svoje maksimalističke stavove u pogledu konkretnih izazova s kojima se ova zemlja suočava”.

„Nisu spremni, u većini slučajeva, da pokušaju pronaći kompromise potrebne za usvajanje neophodnih reformi”, rekao je Inzko.

On je ponovio da se suzdržao od korištenja svoje izvršne vlasti, uz obrazloženje da je to u skladu sa Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira, odnosno da se umjesto odlučivanja u inostranstvu, daje prednost domaćim političarima.

Na lidere BiH, ali i Srbije ove sedmice se osvrnuo i Hoy Yee, zamjenik državnog sekretara SAD.

Hoyt Yee, zamjenik državnog sekretara SAD

„Prvo se treba suočiti sa činjenicom da neki evropski lideri uopšte ne žele u Europsku uniju. Drugo, mi, međunarodna zajednica, često ne želimo jasno i glasno identifikovati loše lidere i vrlo jasno identifikovati lidere koji su odgovorni za neuspjeh”, rekao je Yee.

On sramotnim smatra da na sastancima na visokom nivou evropski lideri sa toplom dobrodošlicom primaju balkanske lidere, a što se dešavalo i u Washingtonu.