Human Rights Watch optužuje ruske plaćenike iz grupe Wagner za namjerno ubijanje civila u Maliju

Arhiv - Ruski plaćenici se ukrcavaju u helikopter na sjeveru Malija.

Oružane snage Malija, uz podršku ruskih plaćenika, počinile su zločine nad civilima nakon povlačenja mirovne misije Ujedinjenih nacija krajem prošle godine, navodi organizacija za zaštitu ljudskih prava Human Rights Watch  (HRW) u izvještaju objavljenom u četvrtak.

Oružane snage Malija i grupa Wagner koju podržava Rusija namjerno su usmrtile najmanje 32 civila, uključujući sedmero u napadu dronom, kidnapovali četiri druga i spalili najmanje 100 kuća u gradovima i selima u centralnom i sjevernom Maliju od maja, navodi se u saopštenju.

HRW takođe optužuje džihadističke grupe u regionu da su od juna po kratkom postupku pogubile najmanje 47 civila i raselile hiljade ljudi. Rečeno je da su grupe spalile hiljade kuća i pokrale domaće životinje, koje su od vitalnog značaja za opstanak nomadskih zajednica u regionu.

"Vojska Malija, Vagner grupa i islamističke oružane grupe gađaju civile i njihovu imovinu kršeći zakone rata", rekla je u izveštaju Ilaria Allegrozzi, viša istražiteljica za Sahel u HRW-u.

Mali se, zajedno sa svojim susjedima Burkinom Faso i Nigerom, više od decenije borio protiv džihadističkih grupa, uključujući neke od saveznika Al Kaide i Islamske države. Poslije vojnih udara u sve tri zemlje tokom posljednjih godina, vladajuće hunte su protjerale francuske snage i obratile se ruskim plaćeničkim jedinicama za bezbednosnu pomoć.

Wagner je prisutan u Maliju od kraja 2021. nakon vojnog udara, kada je zamijenio francuske trupe i međunarodne mirovne snage u borbi protiv militanata. Istovremeno, grupa plaćenika je optužena da je pomagala prilikom racija i udara bespilotnih letjelica u kojima su ubijeni civili.

U decembru prošle godine, Ujedinjene nacije su okončale svoju decenijsku mirovnu misiju u Maliju, poznatu kao MINUSMA, nakon vladinog zahteva u kojem se navodi da su snage neadekvatne da odgovore na pobunu.

"Od kada je MINUSMA napustila Mali prije godinu dana, bilo je izuzetno teško dobiti sveobuhvatne informacije o zloupotrebama i duboko smo zabrinuti što je situacija još gora nego što je prijavljeno", rekla je Alegrozzi.