Teleskop Hubble nas je odveo na zanimljiva putovanja u svemir

Uskoro, nakon prvih snimaka, bilo je jasno da s Hablom nešto nije u redu. Slike su bile mutne i nisu se mogle fokusirati. Sa sledećim letom šatla greška je popravljena - ogledalo je zamenjeno novim. Zatim slike koje su usledile bile su bolje od svih do tada.

Naučnici su zahvlajujući snimcima Habla stekli dublje znanje o evolucii svemira.  15. januar, 1996. (NASA)

Snimak rođenja nove zvezde, Velike nebule Oriona, koja je 6.500 svetlosnih godina udaljena od Zemlje. Ova zvezda je inače deset puta veća od Sunčeve mase.

Još  jedan snimak rađanja Velike nebule Oriona. (NASA)

Približavanje dve galaksije. 4. novembar, 1999. (NASA)

Ostaci eksplodirane zvezde. (NASA)

Bliski susret sa Marsom, 88 miliona  kilometara udaljenog od Zemlje. Snimak je sastavljen od serije snimaka napravljenih u razmaku 36 sati. (NASA)

Jedna od  najfotogeničnijih galaksija u svemiru, nazvana Galaksija sombrero. (NASA)

Dve sprialne galaksije, koje se uzajamno dotiču još od pre nekoliko stotina miliona godina, poznate po imenu galaksija Antena. T(NASA)

Intenzivne plave i ljubičaste boje otkrivaju galaksiju sa raznim vrstama zvezdi. Galaksija Južni kotur udaljena je 15 miliona svetlosnih godina od konstelacije Hidre. (NASA)

Ovi neobične - nalik na stubove - svemirske formacije su u stvari sastavljene od zvezdane hidrogenske smese od gasa i prašine, za koje naučnici nazivaju inkubatorima novih zvezda.  (NASA)

Teleskop Džems Veb pet puta je veći od Hablovog teleskopa i može da prodre dublje u infacrvenu svetlost. (NASA/JWST)