Gruzija: Nastavljeni masovni protesti, policija uhapsila opozicionog lidera

Nika Gvaramia, lider stranke Koalicija za promjene, okružen policajcima u Tbilisiju, Gruzija, 4. decembra 2024., na slici preuzetoj sa videa. (Formula TV preko Reutersa)

Gruzijska policija je u srijedu izvršila raciju u uredima jedne opozicione stranke i uhapsila njenog lidera u očiglednom pokušaju da uguši val masovnih protesta izazvanih odlukom vladajuće stranke da obustavi pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji.

Tokom proteklih šest noći policija je koristila vodene topove i suzavac da rastjera demonstrante, koji su bacali vatromet na policajce i gradili barikade na centralnom bulevaru gruzijske prijestonice. Više od 300 demonstranata privedeno je od četvrtka, a više od 100 ljudi je zbrinuto od povreda.

U srijedu je opoziciona stranka Koalicija za promjene saopćila da je policija upala u njene kancelarije i privela njenog lidera Niku Gvaramiju. Podijelio je video na kojem se vidi kako nekoliko policajaca vuku Gvaramiju u automobil.

Gruzijski mediji izvještavaju da je policija upala i u urede nekoliko drugih opozicionih grupa i nevladinih organizacija.

Vladajuća partija Gruzijski san zadržala je kontrolu nad parlamentom na spornim izborima 26. oktobra, koji su nadaleko viđeni kao referendum o težnjama Gruzije prema EU. Opozicija i prozapadna predsjednica optužili su vladajuću stranku za namještanje glasanja uz pomoć susjedne Rusije i bojkotirali sjednice parlamenta.

Masovni protesti opozicije izazvani glasanjem dobili su novi zamah nakon odluke vladajuće stranke u četvrtak da stavi na čekanje pregovore o pridruživanju EU.

Gruzijska predsjednica Salome Zourabichvili odbila je priznati zvanične rezultate izbora i osporila ih na Ustavnom sudu, koji je u utorak odbio njenu žalbu. Zurabichvili, koja igra uglavnom ceremonijalnu ulogu, izjavila je da će ostati na tom poslu čak i nakon što joj istekne šestogodišnji mandat kasnije ovog mjeseca kako bi predvodila opozicioni zahtjev za nove parlamentarne izbore.

EU je Gruziji dala status kandidata u decembru 2023. pod uslovom da ispuni preporuke bloka, ali je stavila na čekanje pristupanje i prekinula finansijsku podršku u junu nakon usvajanja zakona o "stranom uticaju" koji je naširoko viđen kao udar na demokratske slobode. On zahtijeva od organizacija koje primaju više od 20% svojih sredstava iz inostranstva da se registruju kao "sljedbenici interesa strane sile", slično ruskom zakonu koji se koristi za diskreditaciju organizacija koje kritikuju vladu.

Najava gruzijske vlade o obustavi pregovora o pristupanju EU uslijedila je nekoliko sati nakon što je Evropski parlament usvojio rezoluciju u kojoj se kritiziraju oktobarski izbori kao "ni slobodni ni pošteni".

EU je u ponedjeljak ponovila svoju "ozbiljnu zabrinutost zbog kontinuiranog demokratskog nazadovanja zemlje".

Premijer Irakli Kobakhidze iz Gruzijskog sna izjavio je u utorak da je vlada spremna da otvori pregovore o pridruživanju EU ako blok okonča svoju "ucjenu".

"Želim da podsjetim evropske birokrate i političare, uključujući i one koji vještački ometaju evropske integracije naše zemlje, da stave pregovore na sto, a mi ćemo potpisati odmah, istog dana, u tom trenutku", rekao je on.