Za rezoluciju su glasalo 124 članice, 14 je bilo protiv, a 43 uzdržane.
Ambasador Izraela u UN-u Danny Danon nazvao je to "sramnom odlukom koja podržava diplomatski terorizam palestinskih vlasti".
"Umjesto da obilježi godišnjicu masakra 7. oktobra osudom Hamasa i pozivanjem na oslobađanje 101 preostalog taoca, Generalna skupština nastavlja da pleše na taktove palestinskih vlasti, koje podržavaju ubice Hamasa", rekao je Danon.
Rezolucija, koja također zahtijeva povlačenje svih izraelskih snaga i evakuaciju jevrejskih doseljenika sa okupiranih palestinskih teritorija "bez odlaganja", nije pravno obavezujuća, ali stepen njene podrške odražava svjetsko mišljenje. U Generalnoj skupštini nema veta, za razliku od 15-članog Vijeća sigurnosti.
Riyad Mansour, palestinski ambasador u UN, naglasio je da bilo koja zemlja koja misli da će palestinski narod "prihvatiti ropstvo" ili koja tvrdi da je mir moguć bez pravednog rješenja izraelsko-palestinskog sukoba "nije realna".
Rješenje ostaje nezavisna palestinska država zasnovana na granicama iz 1967, sa istočnim Jerusalimom kao prijestolnicom, koja živi rame uz rame u miru sa Izraelom, rekao je on.
Sjedinjene Države su također pozvale zemlje da glasaju protiv te mjere.
"Ova rezolucija danas ne nudi nikakav put naprijed ili nadu", rekla je skupštini ambasadorica Linda Thomas-Greenfield.
"Njeno usvajanje neće spasiti palestinske živote, vratiti taoce kućama, okončati izraelska naselja ili ponovo pokrenuti mirovni proces".
Rezolucija također ne priznaje da je "Hamas teroristička organizacija" koja kontroliše Gazu i da Izrael ima pravo da se brani, dodala je ona.
Hamas je pokrenuo sukob napadom na južni Izrael u oktobru 2023. u kojem je ubijeno 1.200 ljudi i oteto 250 talaca.
U izraelskoj kontraofanzivi u Gazi ubijeno je više od 41.200 Palestinaca, prema podacima Hamasovog zdravstvenih vlasti koje ne prave razliku između civila i boraca.