Gaza: Katastrofalna infrastrukturna i ekonomska šteta

Palestinci traže preživjele nakon izraelskog zračnog napada na Khan Younis, južni pojas Gaze, 12. novembra 2023.

Reuters donosi najnovije procjene međunarodnih organizacija o socio-ekonomskom učinku sukoba.

Stambeni objekti

Ured Ujedinjenih naroda za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), citirajući podatke palestinskog odjela za javne radove i stanovanje, rekao je da je u izraelskim napadima uništeno više od 41.000 stambenih jedinica i oštećeno više od 222.000 stambenih jedinica. Sve u svemu, navodi se da je najmanje 45% stambenih jedinica u Gazi navodno oštećeno ili uništeno.

Bilo je nemoguće neovisno provjeriti brojke, ali Reutersovi izvjestitelji u Gazi kažu da je razaranje velikih razmjera. Izraelski reporter kojeg je izraelska vojska odvela u grad Beit Hanoun izvijestio je u nedjelju da se "jedva i u jednoj zgradi može živjeti". Tu je prije rata živjelo više od 52.000 ljudi.

Bolnice i škole

U izvješću od 10. studenog, OCHA je rekao da je navodno oštećeno 279 obrazovnih objekata, više od 51% od ukupnog broja, pri čemu ni jedan od 625.000 učenika u Gazi nije mogao pristupiti obrazovanju.

Rečeno je da više od polovice bolnica u Gazi i gotovo dvije trećine centara primarne zdravstvene zaštite nisu u funkciji, a 53 vozila hitne pomoći su oštećena. Svih 13 bolnica u gradu Gazi i sjevernoj Gazi dobilo je naloge za evakuaciju od izraelske vojske.

Voda i kanalizacija

OCHA navodi da je potrošnja vode pala za 90% od početka rata. Dva od tri vodovoda iz Izraela su funkciji, međutim postoji 50% curenja iz glavnog cjevovoda između Rafe, na egipatskoj granici, i južnog grada Khan Younis, kamo su pobjegle mnoge izbjeglice sa sjevera. Većina od 65 kanalizacijskih pumpi u Gazi nije radila, rekao je OCHA.

Hrana

OCHA kaže da Gaza ima zalihe pšenice koje bi trebale biti dovoljne za 12 dana, ali jedini operativni mlin u enklavi ne može pretvoriti pšenicu u brašno zbog nestanka struje. Rečeno je da više nema zaliha biljnog ulja, mahunarki, šećera ili riže.

Ljudi su u prosjeku čekali u redu 4 do 6 sati kako bi dobili pola uobičajene porcije kruha.

Humanitarna pomoć

U prosjeku je 500 kamiona hrane i robe ulazilo u Gazu svaki dan prije sukoba. Sav uvoz je zaustavljen nakon 7. listopada i nastavljen tek 21. listopada. Od tada do 10. studenog ukupno je 861 kamion s humanitarnom pomoći prešao u Gazu.

Ekonomija

U zajedničkom izvješću, Gospodarska i socijalna komisija Ujedinjenih naroda za Zapadnu Aziju (ESCWA) i Razvojni program Ujedinjenih naroda (UNDP) rekli su 5. studenog da je oko 390.000 radnih mjesta izgubljeno od početka rata.

Društveno-ekonomska situacija u Gazi bila je teška i prije rata, a procjenjuje se da je stopa siromaštva dosegla 61% 2020. U preliminarnoj procjeni, agencije UN-a rekle su da se očekuje porast siromaštva između 20% i 45%, ovisno o trajanju rata. Također predviđaju da će rat koštati Gazu između 4% i 12% bruto domaćeg proizvoda 2023. godine.