Četiri američka predsjednika su ubijena; drugi su bili na meti, kao i predsjednički kandidati

Bivši sekretar za štampu Bijele kuće James Brady, licem prema dolje desno, i vašingtonski policajac Thomas Delahanty, naprijed, leže na zemlji nakon što su ranjeni tokom pokušaja atentata na predsjednika Reagana 30. marta 1981. u Washingtonu.

Prije subotnjeg pokušaja atentata na bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, bilo je više slučajeva političkog nasilja usmjerenog na američke predsjednike, bivše predsjednike i predsjedničke kandidate glavnih stranaka.

Pogled na neke od atentata i pokušaja atentata koji su se dogodili od osnivanja nacije 1776. godine:

Uljana slika smrtno ranjenog predsjednika Abrahama Linkolna dok ga sele iz Fordovog teatra, Washington, D.C. (ljubaznošću: Carol M. Highsmith, Biblioteka Kongresa)

Abraham Linkoln, 16. predsjednik

Linkoln je bio prvi predsjednik koji je ubijen, a upucao ga je John Wilkes Booth 14. aprila 1865. godine, dok su on i njegova supruga, Mary Todd Lincoln, prisustvovali specijalnoj predstavi komedije "Naš američki rođak" u Fordovom teatru u Washingtonu.

Linkoln je odveden u kuću preko puta pozorišta na medicinsku pomoć nakon što je upucan u potiljak. Umro je sljedećeg jutra. Njegova podrška pravima crnaca navodi se kao motiv njegovog ubistva.

Dvije godine prije atentata, tokom građanskog rata, koji se vodio zbog ropstva, Linkoln je izdao Proklamaciju o emancipaciji dajući slobodu robovima unutar Konfederacije.

Linkolna je naslijedio potpredsjednik Andrew Johnson.

Booth je upucan i ubijen 26. aprila 1865. godine, nakon što je pronađen kako se krije u štali blizu Bowling Greena u Virdžiniji.

James Garfield, 20. predsjednik

Dana 2. jula 1881. godine, predsjednik James A. Garfield je ležerno šetao prostorijom za prijem na željezničkoj stanici u Washingtonu, D.C., kao što je prikazano na ovoj nedatiranoj fotografiji crteža koji je napravio nepoznati umjetnik.

Garfild je bio drugi predsjednik koji je ubijen, šest meseci nakon što je preuzeo dužnost. Šetao je željezničkom stanicom u Washingtonu 2. jula 1881. da uhvati voz za Novu Englesku kada ga je ubio Charles Guiteau.

Alexander Graham Bell, pronalazač telefona, bezuspješno je pokušao pronaći metak u Garfieldovim grudima koristeći uređaj koji je dizajnirao posebno za predsjednika. Smrtno ranjeni predsjednik ležao je u Bijeloj kući nekoliko sedmica, ali je umro u septembru nakon što je odveden na obalu New Jerseya. Na funkciji je bio šest mjeseci.

Garfielda je naslijedio potpredsjednik Chester Arthur.

Guiteau je proglašen krivim i pogubljen u junu 1882.

A drawing of the shooting of President William McKinley on September 6, 1901

William McKinley, 25. predsjednik

McKinley je upucan nakon što je održao govor u Buffalu, New York, 6. septembra 1901. Rukovao se s ljudima koji su prolazili kroz prijemnu liniju kada je muškarac ispalio dva metka u njegova grudi iz neposredne blizine. Doktori su očekivali da će se McKinley oporaviti, ali je tada nastupila gangrena oko rana od metaka.

McKinley je umro 14. septembra 1901., šest mjeseci nakon što je otvorio svoj drugi mandat.

Naslijedio ga je potpredsjednik Theodore Roosevelt.

Leon F. Czolgosz, nezaposleni, 28-godišnji stanovnik Detroita, priznao je pucnjavu. Czolgosz je proglašen krivim na suđenju i ubijen na električnoj stolici 29. oktobra 1901. godine.

FILE - In this Nov. 22, 1963 file photo, President John F. Kennedy rides in a motorcade with his wife Jacqueline moments before he was shot and killed in Dallas, Texas.

John F. Kennedy, 35. predsjednik

Kenedija je ubio skriveni ubica naoružan puškom velike snage dok je posjećivao Dallas u novembru 1963. sa prvom damom Žaklin Kenedi. Odjeknuli su pucnji dok se predsjednikova povorka vozila kroz Dealey Plaza u centru Dallasa.

Kenedi je hitno prevezen u Memorijalnu bolnicu Parkland, gdje je ubrzo preminuo.

Naslijedio ga je potpredsjednik Lyndon B. Johnson, koji je položio zakletvu u konferencijskoj sali na Air Force One. On je jedini predsjednik koji je položio zakletvu u avionu.

Nekoliko sati nakon atentata, policija je uhapsila Lee Harveyja Oswalda nakon što je pronašla snajperistu u obližnjoj zgradi, Texas School Book Depozitaru.

Dva dana kasnije, Oswald je odveden iz sjedišta policije u okružni zatvor kada je vlasnik noćnog kluba u Dallasu Jack Ruby pojurio naprijed i smrtonosno upucao Oswalda.

Predsjednik Ford se saginje iza svoje limuzine i uguran je u vozilo nakon što je ispaljen hitac dok je izlazio iz hotela St. Francis u San Francisku, 22. septembra 1975. godine.

Gerald Ford, 38. predsjednik

Ford se suočio sa dva pokušaja atentata u roku od nekoliko sedmica 1975. i nije povrijeđen ni u jednom incidentu.

U prvom pokušaju, Ford je bio na putu na sastanak s guvernerom Kalifornije u Sacramentu kada je učenica Charlesa Mansona LynetteSqueaky” Fromme progurala gomilu na ulici, izvukla poluautomatski pištolj i uperila ga u Forda. Pištolj nije pucao.

Fromme je osuđena na zatvor i pušten 2009.

Bilo je to 17 dana kasnije kada se druga žena, Sara Jane Moore, suočila s Fordom ispred hotela u San Francisku. Moore je ispalila jedan hitac i promašila. Prolaznik ju je zgrabio za ruku dok je pokušavala drugi hitac.

Moore je poslana u zatvor i puštena 2007.

Predsjednika Ronalda Reagana agenti tajne službe guraju u limuzinu nakon što je ranjen ispred hotela u Washingtonu, 30. marta 1981.

Ronald Reagan, 40. predsjednik

Reagan je napuštao govor u Washingtonu, D.C., i išao do svoje kolone kada ga je upucao John Hinckley Jr., koji je bio u masi.

Reagan se oporavio od pucnjave u martu 1981. Još tri osobe su upucane, uključujući njegovog sekretara za štampu, Jamesa Bradyja, koji je zbog toga bio djelimično paralizovan.

Hinckley je uhapšen i zatvoren u mentalnu bolnicu nakon što ga je porota proglasila nevinim zbog ludila zbog pucanja na Reagana. Godine 2022. Hinckley je oslobođen sudskog nadzora nakon što je sudija utvrdio da "više nije opasan za sebe ili druge".

George W. Bush, 43. predsjednik

Bush je 2005. prisustvovao skupu u Tbilisiju sa gruzijskim predsjednikom Mihailom Sakašvilijem kada je na njega bačena ručna bomba.

Obojica su bila iza neprobojne barijere kada je granata, umotana u tkaninu, pala oko 100 stopa dalje. Granata nije eksplodirala, a niko nije povređen.

Vladimir Arutjunijan je osuđen i osuđen na doživotni zatvor.

Robert F. Kennedy leži na podu hotela Ambassador u Los Anđelesu nekoliko trenutaka nakon što je ubijen.

Robert F. Kennedy, predsjednički kandidat

Kennedy je tražio demokratsku predsjedničku nominaciju kada je ubijen u hotelu u Los Angelesu - nekoliko trenutaka nakon što je održao pobjednički govor za pobjedu na predizborima u Kaliforniji 1968. godine.

Kennedy je bio američki senator iz New Yorka i brat predsjednika Johna F. Kennedyja, koji je ubijen pet godina ranije.

U pucnjavi je ranjeno još pet osoba.

Sirhan Sirhan je osuđen za ubistvo prvog stepena i osuđen na smrt. To je zamijenjeno doživotnim zatvorom, gdje Sirhan ostaje nakon što je prošle godine odbijen njegov posljednji zahtjev za puštanje na slobodu.

George C. Wallace, predsjednički kandidat

Wallace je tražio demokratsku predsjedničku nominaciju kada je 1972. godine upucan tokom kampanje u Marylandu, zbog incidenta koji ga je ostavio paraliziranim od struka naniže.

Wallace, guverner Alabame, bio je poznat po svojim segregacijskim stavovima, kojih se kasnije odrekao.

Artur Bremer je osuđen za pucnjavu i osuđen na zatvorsku kaznu. Pušten je 2007.