Članovi Koalicije za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine protestiralo je, jer, kako su naveli, Vlada FBIH nije uradila ništa po pitanju Zaključka o zabrani izgradnje malih hidroelektrana koji je Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH usvojio 23. juna.
“Tražimo da se naš plan za rijeku Krušćicu vrati u prvobitno stanje, onakvo kako je bilo dok nije donesena odluka da se grade mini hidroelektrane. Imali smo regulacioni plan koji je bio zaista dobar i sve treba vratiti u prvobitni položaj. Međutim, 2014. godine je došlo do izmjene dijela regulacionog plana I tada su nastali svi problem. Mi želimo provesti građansku inicijativu i utjecat ćemo na Općinsko vijeće Vitez da se naš prostorni plan vrati u prvobitno stanje. Izgradnja mini hidroelektrane ugrožava većinu seljena jer žive blizu rijeke, koriste je za kupanje, navodnjavanje, poljpprivredu. Izgradnja bi ugrozila floru i faunu”, rekao je Enes Salkić, aktivista za zaštitu rijeka i predstavnik Ekološkog društva Vitez.
Zastupnički dom PFBiH zadužio je Vladu Federacije BiH da u roku od tri mjeseca, izvrši analizu i Parlamentu predloži zakonske izmjene koje će omogućiti realizaciju zaključka, a koje su tiču deklaracije o zaštiti rijeka I zabrani daljnje gradnje malih hidroelektrana u FBiH.
Aktivisti okupljeni oko Koalicije za zaštitu rijeka su poručili kako zakoni nisu izmijenjeni, a da izgradnja minihidroelektrana i dalje traje.
“Mi nismo postavljali rok nego je Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH donio rok od tri mjeseca I dao je Vladi FBiH nalog da da prijedlog Izmjene I dopuna zakona koje bi omogućile zabranu izgradnje mini hidroelektrana. Naše namjere su potpuno jasne i čiste I tražimo dvije stvari – obustavu izgradnje novih hidroelektrana na teritoriji FBiH i ukidanje podsticana za male hidroelektrane. Ukidanje podsticaja prema sporazumu s Energetskom zajednicom ističe ove godine I mi kao država nismo obavezni da podstičemo obnovljive izvore energije i male hidroelektrane”, smatra Viktor Bjelić, potpredsjednik Centra za životnu sredinu.
On smatra da je kompletan process politička igra ted a je federalni nivo istog trenutka kada je donesen zaključak, od kantonalnih vlasti trebao tražiti donošenje istog zaključka kako bi bio sprovodiv u praksi.
Borba protiv gradnje minihodroelektrana traje tri godine, rekao je Anes Podić, predstavnik Udruženja Eko akcija Sarajevo.
U BiH je prisutna vladavina para, a ne zakona. Dobili ste izgovor da je ovo politička odluka, ali istina je da se štite tajkuniAnes Podić, Eko akcija
Nakon što je počela izgradnja mini hidroelektrana, u kampanju za zaštitu rijeka u BiH uključile su se vodeće globalne organizacije za očuvanje prirodne sredine. Akciji se pridružio I glumac Leonardo Di Caprio.
U BiH je do sada izgrađeno 108 malih hidroelektrana. Od toga je 64 u FBiH, a 44 u entitetu Republika Srpska. Podaci koalicija i organizacija za zaštiitu rijeka, kažu da je u pripremi izgradnja još 339 minihidroelektrana.