Agencija za provođenje zakona je u kratkom saopćenju navela da je Crooks iz Bethel Parka u Pensilvaniji, oko sat vremena vožnje od mjesta političkog skupa na kojem je Trump upucan u uho dok je držao predizborni govor.
U saopštenju se ne navode više pojedinosti o Crooksu, za kojeg svjedoci kažu da je otvorio vatru iz puške s obližnjeg krova ispred mjesta skupa prije nego što su ga ubili službenici za provođenje zakona.
FBI je saopštio da je "aktivna i u toku istraga" o incidentu, napominjući da svako ko ima informaciju treba odmah kontaktirati vlasti.
Najmanje jedan gledalac je poginuo, a dvojica su teško povrijeđena u pucnjavi, koja se dogodila u velikom, nenatkrivenom otvorenom prostoru u Butleru u Pensilvaniji.
Ranije u nedjelju, Kevin Rojek, specijalni agent FBI-a zadužen za terensku kancelariju u Pittsburghu, rekao je novinarima da je "iznenađujuće" da je napadač pucao četiri ili pet puta prije nego što je ubijen.
“Trenutno nemamo utvrđen motiv, iako naši istražitelji neumorno rade na otkrivanju šta je to bio motiv”, rekao je Rojek, napominjući da bi istraga mogla potrajati mjesecima.
U objavi na društvenim mrežama, Trump je rekao da je "dobro" nakon što je pogođen metkom koji mu je probio gornji dio desnog uha. Trump je pušten iz bolnice kasno u subotu.
"Nevjerovatno je da se takav čin može dogoditi u našoj zemlji", dodao je Trump.
Osude
Incident prijeti da dodatno intenzivira tešku predsjedničku utrku i rasplamsava retoriku oko ionako napete nacionalne debate.
POGLEDAJTE JOŠ: Osude pucnjave na Trumpovom mitingu: Političkom nasilju nema mjesta u SADDogađaj je potaknuo predsjednika Joea Bidena, potpredsjednicu Kamalu Harris i bivšeg predsjednika Baracka Obamu da daju snažne izjave u kojima osuđuju političko nasilje.
Kasno u subotu, Bijela kuća je saopštila da je Biden razgovarao s Trumpom - iako nije odmah dala detalje razgovora. Administracija je također rekla da se vraća u Bijelu kuću u ranim jutarnjim satima u nedjelju, umjesto da ostane u svojoj kući u Delawareu kako je planirano.
Ubrzo nakon incidenta, Biden je objavio izjavu u kojoj je rekao: "Molim se za njega i njegovu porodicu i za sve one koji su bili na skupu." Nastavio je: „U Americi nema mjesta za ovu vrstu nasilja. Moramo se ujediniti kao jedna nacija da to osudimo.”
Potpredsjednica Harris je također izdala izjavu u kojoj je poželjela Trumpu dobro i rekla: "Svi moramo osuditi ovaj odvratni čin i učiniti svoj dio kako bismo osigurali da ne dovede do još većeg nasilja."
'Bolesno'
Nekoliko minuta kasnije, Biden je razgovarao sa novinarima.
“U Americi nema mjesta za ovu vrstu nasilja”, rekao je. “Bolesno je. To je bolesno. To je jedan od razloga zašto moramo ujediniti ovu zemlju. Ne možemo dozvoliti da se ovo dešava. Ne možemo biti ovakvi. Ne možemo ovo oprostiti.”
Bidenova kampanja je također rekla, u izjavi, da "pauzira svu odlaznu komunikaciju i radi na ukidanju naših televizijskih reklama što je prije moguće".
Bivši predsjednik Barack Obama ponovio je Bidenovu zabrinutost.
„Apsolutno nema mjesta političkom nasilju u našoj demokratiji“, navodi se u njegovoj izjavi. “Iako još ne znamo tačno šta se dogodilo, svi bismo trebali odahnuti što bivši predsjednik Trump nije ozbiljno povrijeđen i iskoristiti ovaj trenutak da se ponovo posvetimo uljudnosti i poštovanju u našoj politici. Mišel i ja mu želimo brz oporavak.”
U subotu, u izjavi na društvenoj mreži X, Republikanski nacionalni komitet rekao je da Trump i dalje namjerava da se pojavi na stranačkoj konvenciji u Milwaukeeju u ponedjeljak.
'Svijet se promijenio'
Analitičari kažu da je ovo historijski događaj.
„Ovo je izuzetno mračan dan u Americi -- izuzetno mračan dan u našoj demokratiji. Možda najozbiljniji čin političkog nasilja koji smo vidjeli barem od 11. septembra”, rekao je Jacob Ware, istraživač u Vijeću za međunarodne odnose.
"Govorimo o ozbiljnoj kredibilnoj prijetnji atentatom na bivšeg lidera slobodnog svijeta koji aktivno vodi kampanju za predsjednika... zaista je zastrašujuće i zastrašujuće razmišljati o tome koji su sljedeći koraci u ovoj priči", rekao je za Glas Amerike.
„Danas se svijet promijenio“, rekao je profesor Univerziteta George Washington Casey Burgat.
“Pokušaj atentata na bivšeg predsjednika Trumpa neće imati duboke posljedice samo na ove izbore već i na šire stanje američke politike."
"Incident će dodatno produbiti partijske podjele, a istovremeno će pokrenuti kritički dijalog o prirodi političkog diskursa i nasilja u modernoj američkoj politici", dodao je.
“Biće stranačko upiranje prstom o tome kako i zašto se to dogodilo, ali širom političkog spektra s pravom ćemo čuti jedinstveno odbacivanje svakog političkog nasilja. Mogu se samo nadati da će ovo drugo pobijediti.”
Pucnjava se dogodila ubrzo nakon što je Tramp izašao na scenu. Gomila je čula nekoliko zvukova sličnih paljbi iz malokalibarskog oružja prije nego što je bivši predsjednik posegnuo za bočnom stranom lica i sagnuo se. Odmah su ga obuzeli agenti iz Tajne službe i moglo se čuti kako govori „daj da uzmem cipele“, prije nego što je ustao, a krug agenata ga je čvrsto okružio.
Zatim, krvareći iz desnog uha, rekao je, više puta, "čekaj." Zatim je podigao desnu šaku i ljutito pokazao na mjesto u srednjoj udaljenosti i ponovio istu jednosložnu riječ tri puta. Činilo se da je to "borba, borba, borba".
Trampove republikanske pristalice brzo su reagovale.
Senator J. D. Vance iz Ohaja – koji se smatra jednim od favorita za Trumpovog potpredsjednika – napisao je: „Svi mi se pridružite u molitvi za našeg predsjednika Trumpa i sve na tom skupu. Nadam se da su svi dobro.”
Drugi kandidat za potpredsjednicu, senator Marko Rubio s Floride, tvitovao je "Bog je zaštitio predsjednika Trumpa".
Počeli su da reaguju i svjetski lideri.
“Sara i ja smo bili šokirani očiglednim napadom na predsjednika Trumpa”, rekao je izraelski premijer Benjamin Netanyahu. “Molimo se za njegovu sigurnost i brz oporavak.”
U Milwaukeeju, gdje su se delegati, kandidati i mediji pripremali u ponedjeljak na konvenciju na kojoj se očekuje da će Trump biti službeno imenovan za predsjedničkog kandidata svoje stranke, oni koji su u gušti stvari zvučali su svoju frustraciju zbog gorkog stanja američke politike.
“Mislim da treba da smanjimo retoriku i ljutnju”, rekla je Laura Baiger, zamjenica delegata iz Tennesseeja. “Zašto jednostavno ne možemo razgovarati jedno s drugim? Toliko je toga da se svi pojačavaju, da je to jednostavno ludo. I nema razloga za to. Treba nam jedinstvo. Moramo da počnemo da pričamo jedni sa drugima. Razgovarati jedni s drugima, slušati jedni druge."
Katherine Gypson, Steve Herman, Marko Protić, Mykhailo Komadovsky, Sayed Aziz Rahman, Jeff Seldin i Patsy Widakuswara dali su doprinos ovom izvještaju iz Washingtona. Jorge Agobian je doprinio iz Milwaukeeja.