FBI i CISA: Iranski hakeri ciljaju na političke kampanje

Sjedište agencije FBI u Washingtonu

Prema novom upozorenju američkih zvaničnika, iranski hakeri koji žele potkopati povjerenje u američke izbore idućeg mjeseca tragaju za žrtvama, stavljajući pažnju na sve koji rade za američke političke kampanje.

FBI i Agencija za cyber sigurnost i infrastrukturnu sigurnost (CISA), vladino tijelo odgovorno za nadzor izborne sigurnosti, pozvali su u utorak političare i njihove timove da ojačaju svoj stav u vezi s cyber sigurnošću u borbi protiv prijetnje iz Irana.

Oni su također ohrabrili bivše zvaničnike američke vlade, akademike, novinare i aktiviste da preduzmu potrebne mjere opreza, napominjući da hakeri povezani s Iranom djeluju po nalogu Korpusa garde islamske revolucije.

"Cyber akteri IRGC-a predstavljaju stalni i eskalirajući rizik", rekla je direktorica CISA-e Jen Easterly u izjavi objavljenoj u utorak. "Pozivamo pojedince i organizacije povezane s nacionalnim političkim organizacijama ili kampanjama da preispitaju i provedu [sigurnosne] akcije."

Smjernice FBI-a i CISA-e upozoravaju da su iranski hakeri ciljali i lične i poslovne račune e-pošte, često lažno predstavljajući profesionalne kontakte, kako bi ukrali vjerodajnice i lozinke.

Američki zvaničnici su ranije rekli da su iranski operativci koristili slične tehnike u operaciji hakiranja s ciljem potkopavanja kampanje bivšeg predsjednika i sadašnjeg republikanskog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa.

Krajem prošlog mjeseca, američki tužioci optužili su trojicu Iranaca — Masouda Jalilija, Seyyed Ali Aghamirija i Yasera Balaghija — da su koristili istu taktiku u širokoj kampanji koja je kompromitovala račune e-pošte bivšeg zvaničnika State Departmenta, bivšeg savjetnika predsjednika za unutrašnju sigurnost i najmanje dva bivša funkcionera CIA-e.

Iranski zvaničnici su ranije i više puta odbacili optužbe SAD za miješanje u izbore. Iranska misija pri Ujedinjenim nacijama još nije odgovorila na zahtjev Glasa Amerike za komentar najnovijih navoda.

U ponedjeljak su američki obavještajni zvaničnici upozorili da američki protivnici, uključujući Iran, pojačavaju svoje cyber operacije kako se američki izbori 5. novembra sve bliže približavaju.

Zvaničnici su rekli da će se povećanje nadovezati na ono što je već bio neviđeni tempo napada koje su predvodili Iran, Rusija i Kina, što je potaknulo trostruko povećanje broja sigurnosnih brifinga za političke kampanje u SAD-u.

Zvaničnici američke obavještajne službe rekli su da je fokus Irana na pomaganju američkoj predsjedničkoj kampanji potpredsjednice Demokratske stranke Kamale Harris, uglavnom pokušavajući naštetiti Trumpovoj kandidaturi za reizbor.

Prethodne obavještajne procjene također su optužile Teheran da koristi umjetnu inteligenciju za kreiranje postova na društvenim mrežama i lažnih vijesti kako bi razbjesnio birače i podstaknuo podjele uoči izbora u SAD-u.

U julu je američki direktor Nacionalne obavještajne službe Avril Haines upozorila da akteri povezani s Iranom također pokušavaju da se infiltriraju u američke grupe koje protestuju protiv izraelskih akcija u Gazi.

"Primijetili smo aktere vezane za iransku vladu kako se na internetu predstavljaju kao aktivisti, koji žele potaknuti proteste, pa čak i pružati finansijsku podršku demonstrantima", rekla je tada Haines.