Evropski sud presudio da ruski zakon o 'stranim agentima' krši ljudska prava

Arhiva: Sudije Evropskog suda za ljudska prava

Evropski sud za ljudska prava presudio je da ruski zakon o "stranim agentima" krši Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, navodeći da je zakon "proizvoljan" i da se primjenjuje na "prekomjerno širok i nepredvidiv način".

Sudu se obratilo 107 organizacija za ljudska prava, predstavnika ruskog civilnog društva i medija, uključujući i Ruski servis Radija Slobodna Evropa (RFE/RL), kao i organizaciju Memorial.

Sud je 22. oktobra presudio da je zakon nametnuo "stroge restrikcije" na aktivnosti tužilaca i utvrdio da njihovo označavanje "stranim agenatima" predstavlja "uznemiravanje."

Sud je ukazao i da zakon "stigmatizuje, obmanjuje i primjenjuje se na previše opsežan i nepredvidiv način".

Sud smatra da je cilj zakona da "kazni i zastraši, a ne da odgovori na navodnu potrebu za transparentnošću ili legitimnim imperativom nacionalne bezbjednosti".

Zaključilo je i da su tim zakonom fizičkim licima koja su podnijela tužbu, povrijeđene slobode izražavanja, udruživanja i prava na poštovanje privatnog i porodičnog života.

Ruski zakon, uveden 2012. i proširen 2022. godine, zahtijeva od organizacija koje primaju strana sredstva da se registruju kao "strani agenti", a posljedice su inspekcije, drakonske kazne i ograničenja aktivnosti.

Sud je naveo da javno mnijenje u Rusiji povezuje termin "strani agent" sa "izdajnicima" i "špijunima", stigmatizujući one koji su tako označeni.

Sud se pozvao na "očigledno nesrazmjerne sankcije, uključujući proizvoljne novčane kazne ili čak raspuštanje" organizacija smatrajući da "takva ograničenja imaju zastrašujući efekat na javni diskurs i građanski angažman".

Time se "stvara atmosfera sumnje i nepovjerenja prema nezavisnim glasovima i potkopavaju sami temelji demokratskog društva", navodi Sud.

Ruski servis RFE/RL kažnjen je sa više od 16 miliona eura zbog nepoštovanja zahtjeva za označavanje "stanim agnetom".

Ruske vlasti su pojačale sprovođenje zakona, zamrznuvši bankovne račune i blokirajući web stranice Ruskog servisa RFE/RL nakon što je Rusija započela punu invaziju na Ukrajinu 2022. godine.

Evropski sud je naložio Rusiji da plati Ruskom servisu RFE/RL 60.000 eura kao nadoknadu troškova i 950.000 eura na ime odštete.

Sud je takođe kritikovao raspuštanje istaknutih organizacija kao što su Memorial i Pokret za ljudska prava pod izgovorom kršenja propisa o "stranim agentima." Ovi zakoni su ograničili ne samo njihove javne aktivnosti, već i učešće u izbornom procesu i pristup državnoj podršci.

I pored isključenja iz Vijeća Evrope 2022. godine nakon početka invazije Moskve na Ukrajinu, Rusija je još uvijek obavezna da poštuje odluke Evropskog suda u slučajevima koji su se dogodili prije njenog isključenja.

Međutim, Moskva je donijela zakone koji sprječavaju sprovođenje odluka Evropskog suda izdatih nakon njenog isključenja, dodatno komplikujući uticaj ove presude.

RFE/RL saopštava da će nastaviti svoj rad uprkos ruskoj represiji. Biro u Moskvi je zatvoren 2022. godine, a mnogi novinari su označeni kao "strani agenti."

U 2023. godini, moskovski sud je proglasio bankrot Ruskog servisa RFE/RL, ali organizacija i dalje pruža vijesti milionima ruskih građana iz inostranstva, održavajući svoju uređivačku nezavisnost uz finansijsku podršku američkog Kongresa.