Evropski lideri čestitaju Trumpu dok strahuju za budućnost transatlantskih veza

Novoizabrani predsjednik Donald Trump izlazi na binu u kongresnom centru okruga Palm Beach u West Palm Beachu, Florida, 6. novembra 2024.

Američki saveznici u Evropi čestitali su novoizabranom predsjedniku Donaldu Trumpu nakon njegove opsežne pobjede na predsjedničkim izborima održanim u utorak, uprkos dubokoj zabrinutosti širom kontinenta oko toga šta bi njegov drugi mandat mogao značiti za transatlantske odnose.

U Britaniji je takozvani "poseban odnos" sa Amerikom dugo bio cijenjen. Međutim, britanski premijer Keir Starmer imao je loš početak s Trumpovim timom prošlog mjeseca nakon što su zvaničnici njegove Laburističke stranke ponudili izborne savjete njegovoj suparnici Kamali Harris u predizbornoj kampanji.

Ipak, Starmer je bio među prvim svjetskim liderima koji je čestitao Trumpu u ranim jutarnjim satima srijede.

„Radujem se radu sa vama u godinama koje su pred nama. Kao najbliži saveznici, stojimo rame uz rame u odbrani naših zajedničkih vrijednosti slobode, demokratije i poduzetništva. Od rasta i sigurnosti do inovacija i tehnologije. Posebni odnosi će nastaviti da napreduju sa obje strane Atlantika u godinama koje dolaze”, rekao je Starmer.

Predstoje promjene

Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je da bi Evropa trebala očekivati promjene.

“Mnoge stvari će sigurno biti drugačije pod vladom koju vodi Donald Trump. Donald Tramp je to uvek jasno isticao javno. Naše poruke su jasne”, rekao je Šolc novinarima u srijedu u Berlinu. “Prvo, Njemačka će ostati pouzdan transatlantski partner. Svjesni smo doprinosa koji dajemo ovom partnerstvu i koji ćemo nastaviti davati u budućnosti. To se također odnosi i na prijetnju u koju svi NATO saveznici vjeruju da Rusija predstavlja za bezbjednost u euroatlantskom području.”

Njemački kancelar Olaf Scholz na brifingu za medije u kancelariji u Berlinu, 5. novembra 2024.

Ruska reakcija

Rusija je prigušeno reagirala na Trumpovu pobjedu.

“Gotovo je nemoguće dodatno pogoršati [veze SAD-a i Rusije] – odnos je na istorijski najnižoj tački. A onda će to zavisiti od sljedećeg lidera Sjedinjenih Država”, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov novinarima u srijedu tokom telefonskog razgovora.

Trump je često kritizirao američku podršku Ukrajini koja se bori protiv ruske invazije, a postoji bojazan da bi mogao prekinuti vojnu i finansijsku pomoć Kijevu.

NATO

U svom prvom mandatu, Trump je zaprijetio da će povući Sjedinjene Države iz NATO-a, tvrdeći da saveznici koriste prednosti američkog sigurnosnog kišobrana ne dijeleći teret troškova odbrane.

Međutim, u saopćenju od srijede, generalni sekretar NATO-a Mark Rutte fokusirao se na Trumpov pozitivan doprinos alijansi, tvrdeći da je tokom svog prvog mandata "okrenuo tok evropskih troškova za odbranu, poboljšao transatlantsku podjelu tereta i ojačao sposobnosti saveza".

EU agenda

Tokom prvog Trumpovog mandata, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen bila je ministrica obrane Njemačke, zemlje koju je američki predsjednik tada često kritizirao jer nije ispunila ciljeve NATO-a za potrošnju na odbranu.

U saopćenju objavljenom u srijedu, von der Leyen je rekla da se raduje "ponovnoj saradnji s predsjednikom Trumpom na unapređenju snažne transatlantske agende".

„Dozvolite da radimo zajedno na transatlantskom partnerstvu koje nastavlja da pruža rezultate za naše građane. Milioni radnih mjesta i milijarde u trgovini i investicijama sa svake strane Atlantika zavise od dinamike i stabilnosti naših ekonomskih odnosa”, dodala je von der Leyen.

Mađarski premijer i predsjednik Vijeća EU Viktor Orban

'Sjajna pobjeda'

Mađarski predsjednik Viktor Orban nije krio da preferira Trumpovu pobjedu tokom kampanje. U videu objavljenom na internetu, Orban je rekao da će Trumpova pobjeda odjeknuti u Evropi.

“Vidim blistavu pobjedu, možda najveći povratak u istoriji zapadne politike. Bila je to velika borba. Prijetio mu je zatvor, zaplijenjeno mu je bogatstvo, hteli su da ga ubiju, čitav medijski svijet se okrenuo protiv njega u Americi, a on je ipak pobijedio”, rekao je Orban.

“Za svijet to znači nadu u mir. Na početku godine smo se nadali da će do kraja godine pro-mirovne snage biti u većini, a mi ćemo poraziti proratne snage. Sada postoji velika šansa za to”, dodao je.

Odnos sa Macronom

Francuski predsjednik Emmanuel Macron imao je nestabilne odnose s Trumpom od njegove prve pobjede na izborima 2016. Macron je pozvao Trumpa kao počasnog gosta na paradu na Dan Bastilje u Parizu 2017. godine, ali su se dvojica muškaraca često sukobljavala u online razmjeni.

Macron je u srijedu rekao da je spreman da radi zajedno „sa vašim i mojim uverenjima. Sa postovanjem i ambicijom. Za više mira i prosperiteta.”

Napetost na vidiku

Uprkos toplim riječima, evropski saveznici se pripremaju za burnu vožnju, rekao je Garret Martin, kodirektor Transatlantskog centra za politiku na Američkom univerzitetu u Washingtonu.

“Četiri godine u kojima je Trump bio na vlasti bile su prilično burne. Bilo je trenutaka stalnih prepirki, dosta nejedinstva, nedostatka kohezije. Dakle, mislim da je to već bilo u vrijeme koje je bilo manje opasno nego sada.

“Sada smo usred velikog rata u Evropi koji traje već dvije i po godine. Dakle, u najmanju ruku, možemo pretpostaviti da ćemo vidjeti ponavljanje napetosti”, rekao je Martin za Glas Amerike.

Razgovori o klimi

Evropa je takođe duboko zabrinuta zbog mogućeg uticaja drugog Trumpovog mandata na globalne napore u borbi protiv klimatskih promjena, a ključni samit COP29 sljedeće nedelje u Azerbejdžanu će vjerovatno biti zasjenjen njegovom pobedom na izborima.

Trump je povukao Sjedinjene Države iz Pariskog sporazuma o klimatskim promjenama 2017. godine, tvrdeći da su obaveze smanjenja emisija nepravedne prema njegovoj zemlji.

Trumpov nasljednik, Joe Biden, ponovo se pridružio dogovoru prvog dana svog mandata 2021. Postoje strahovi da će Trump ponovo odustati od sporazuma, iako naučnici upozoravaju na katastrofalno globalno zagrijavanje bez hitne akcije.