Sve traženo je tu, ali bezviznog režima još uvijek nema.
Tako bi se, u nakraćem, moglo izvjestiti sa prvog jesenjeg susreta evropskih parlamentaraca okupljenih u Komitetu za unutrašnje poslove sa predstavnicima Evropske komisije koji su prentirali svoj novi izvještaj o stanju na terenu, u zemljama koje traže režim putovanja po Evropskoj uniji bez viza.
Sve zemlje koje žele stupiti u takav režim sa EU treba da slijede zadatu mapu puta, ispune oštre uvjete sigurnosti granica, putnih isprava…. Proces zavisi samo od tehničkih uvjeta i ničega drugog, ističu u Evropskoj komisiji. Sve i jeste tako dok se ne pokaže drugačije.
A pokazalo se drugačije. Iako izvještaj Evropske komisije ne bilježi nikakve manjkavosti u izvršenju svega onoga što je do danas morala izvršiti bosanskohercegovačka strana, još se uvijek ne može govoriti o datumu kada će za građane BiH, a i Albanije, jer se obje zemlje razmatraju "u paketu," biti ukinute vize.
Riječ je o prodceduri. Evropska komisija danas prezentirani izvještaj smatra privremenim, jer sada slijede konsultacije o njemu unutar Komisije, a očekuje se da u narednih 10-tak dana, koliko one budu trajale, BiH zabilježi još poneki razultat u borbi protiv korupcije, organizovanog kriminala i slično... Rezultat je dodatno kašnjenje u procesu, nemogućnst da se za BiH konačno odredi datum supanja na snagu bezviznog režima, što, podsjeća izvjestiteljka za bezvizni režim Evropskog parlamenta Tanja Fajon, nije bio slučaj sa CG, Srbijom i Makedonijom kada je tim zemljama odobren bezvizni režim:
"Kada je juna 2009. godine Evropska komisija predložila ukidanje viza Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji, istoga dana smo znali kada će im se ukinuti vize. Kada je riječ o BiH i Albaniji, do danas to ne znamo, a prošlo je nekoliko meseci otkako je Komisija dala svoj prije dlog za te dvije zemlje. Mislim da ovdje više ne možemo govoriti o jednakom tretmanu…. Moramo reći kada je dan za ukidanje viza i održati naše obećanje građanima tih zemalja."
Teoretski moguće, ali praktično gotovo "nemoguća misija” je da odmah po objavljivanju konačnog izvještaja Evropske komisije, Komiet za unutrašnje poslove Evropskog parlamenta podrži ukidanje viza, a da krajem septembra, ili početkom oktobra to uradi i cijeli Evropski parlament. To onda, opet teoretski, ostavlja dovoljno vremena ministrima unutrašnjih poslova da stave svoj potpis na odluku i tako omoguće Bosancima i Hercegovcdima da u narednu godinu uđu putujući Evropom. Međutim, teorija je jedno, a praksa pokazuje da se Evropska komisija ne žuri da završi svoj dio posla, možda po nekoj direktivi ili je, jednostavno, riječ o birokratiji.