Reakcija Brisela uslijedila je nakon sastanka potpredsjednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina sa zvaničnicima Kremlja u Moskvi i tvrdnjama o obavještajnoj saradnji sa Rusijom.
"Evropska unija je bila kristalno jasna sa našim partnerima: odnosi sa Rusijom ne mogu da budu uobičajeni nakon ničim izazvanog i neopravdanog agresorskog rata Rusije protiv Ukrajine", ističe se u odgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) 15. avgusta.
Iz Brisela poručuju i da EU "želi da računa na sve zemlje kandidate kao na pouzdane evropske partnere za zajedničke principe, vrijednosti, sigurnost i prosperitet".
Vulin se, kako je saopštila Vlada Srbije, ruskim bezbjednosnim strukturama "zahvalio na upozorenju o pripremi masovnih nereda i pokušaju državnog prevrata" u Srbiji.
Sa sekretarom Saveta bezbjednosti Rusije Sergejom Šojguom u Moskvi, Vulin je razgovarao o "aktivnom učešću spoljnih snaga u vještačkom izazivanju napetosti".
"Pokušajem državnog prevrata" vlast opisuje proteste protiv iskopavanja litijuma, koji su proteklih sedmica na ulice izveli desetine hiljada ljudi u Beogradu i drugim gradovima.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je prethodnih dana optuživao neimenovane zapadne države da stoje iza protesta.
Uoči beogradskog protesta 11. avgusta, Vučić je takođe izjavio da su u Srbiju stigla upozorenja ruskih službi "da se pripremaju masovni neredi, čiji je krajnji cilj državni udar i svrgavanje rukovodstva zemlje".
Protest je protekao bez većih incidenata. Nakon blokade jedne od željezničkih stanica u gradu uhapšena su trojica aktivista, koji su optuženi da su kršili javni red i mir. Pušteni su da se brane sa slobode. Organizatori su ova hapšenja opisali kao vid represije vlasti.
Takođe, više puta su demantovali da je cilj protesta da ruše vlast.