Evropska komisija, izvršni organ EU, saopćila je da će uvesti privremene carine koje će dovesti do toga da se kineski proizvođači automobila suočavaju s dodatnim carinama od čak 38%, što je više od sadašnjeg nivoa od 10%.
Komisija je saopštila da se obratila kineskim vlastima kako bi razgovarala o nalazima svoje istrage o subvencijama i "istražila moguće načine za rješavanje problema".
Električni automobili su posljednje žarište u širem trgovinskom sporu oko onoga što Brisel kaže da je kineska nepravedna državna podrška izvozu zelene tehnologije koji također uključuje solarne panele, baterije i vjetroturbine.
Uvoz električnih vozila kineske proizvodnje u Evropsku uniju naglo je porastao posljednjih godina. To uključuju vozila zapadnih marki koje imaju fabrike automobila u Kini, uključujući Teslu i BMW.
Ali zvaničnici EU se žale da kineski proizvođači automobila poput BYD-a i SAIC-a povećavaju tržišni udio i potkopavaju cijene europskih marki automobila zahvaljujući ogromnim subvencijama Pekinga.
Komisija je saopštila da je istraga koju je pokrenula prošle godine o kineskim subvencijama za električna vozila pokazala da kineski lanac vrijednosti električnih vozila na baterije "ima koristi od nepravednog subvencioniranja, što uzrokuje prijetnju ekonomskom štetom proizvođačima električnih vozila u EU".
Glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova Lin Jian, govoreći na dnevnom brifingu, nazvao je istragu EU "tipični protekcionizam" i rekao da će Peking "poduzeti sve potrebne mjere da zaštiti naša legitimna prava i interese".
Evropska unija je u srijedu pokrenula povećanje carina na kineska električna vozila, eskalirajući trgovinski spor oko subvencija Pekinga za izvoz za koji Brisel brine da šteti domaćim proizvođačima automobila.