Ekonomski pogled MMF-a: Svjetlija perspektiva za SAD, ali još uvijek slab globalni rast

Delegat prolazi pored banera MMF-a tokom godišnjih sastanaka Svjetske banke/MMF-a u sjedištu Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Washingtonu, 21. oktobra 2024.

Međunarodni monetarni fond je u utorak poboljšao svoje ekonomske izglede za Sjedinjene Države ove godine, istovremeno snizivši očekivanja rasta u Evropi i Kini. Ostala je nepromijenjena prognoza globalnog rasta na relativno slabih 3,2% za 2024.

MMF očekuje da će američka ekonomija — najveća svjetska — ove godine rasti za 2,8 posto, što je neznatno smanjenje u odnosu na 2,9 posto u 2023., ali poboljšanje u odnosu na 2,6 posto koliko je prognozirao za 2024. u julu. Rast u Sjedinjenim Državama vođen je snažnom potrošačkom potrošnjom, podstaknutom zdravim porastom plata prilagođenih inflaciji.

Sljedeće godine, međutim, MMF očekuje da će američka ekonomija usporiti rast na 2,2 posto. Sa novom predsjedničkom administracijom i Kongresom na snazi, MMF predviđa da će tržište rada nacije izgubiti određeni zamah 2025. godine, kada vlada počne pokušavati da obuzda ogromne budžetske deficite usporavanjem potrošnje, povećanjem poreza ili nekom kombinacijom oboje.

MMF, kreditna organizacija od 190 zemalja, radi na promovisanju ekonomskog rasta i finansijske stabilnosti i smanjenju globalnog siromaštva. U svojoj najnovijoj prognozi, očekuje se da će kineski ekonomski rast usporiti sa 5,2% prošle godine na 4,8% ove godine i 4,5% u 2025. Svjetska ekonomija broj 2 je sputana kolapsom tržišta nekretnina i slabim povjerenjem potrošača — problemi samo djelimično nadoknađeni snažnim izvozom.

Očekuje se da će 20 evropskih zemalja koje dijele euro valutu zajedno ostvariti rast od 0,8% ove godine, što je dvostruko više od ekspanzije od 0,4% iz 2023. godine, ali blago smanjenje u odnosu na 0,9% koliko je MMF prognozirao prije tri mjeseca za 2024. Njemačka ekonomija, povrijeđena padom proizvodnje i nekretnina, ne očekuje uopće rast ove godine.

Svjetska inflacija se hladi — sa 6,7% u 2023. na prognozu od 5,8% ove godine i 4,3% u 2025. Još brže pada u bogatim zemljama svijeta, sa 4,6% prošle godine na prognoziranih 2,6% ove godine i 2% — ciljni raspon za većinu velikih centralnih banaka — 2025. Napredak u odnosu na inflaciju omogućio je Fed-u i Evropskoj centralnoj banci da konačno smanje stope nakon što su ih agresivno podigle kako bi se borile protiv porasta inflacije nakon COVID-19.

Ali baš kao što niži troškovi zaduživanja pomažu svjetskim ekonomijama, upozorio je MMF, potreba za obuzdavanjem ogromnih vladinih deficita vjerovatno će kočiti rast. Očekuje se da će ukupna svjetska ekonomija rasti 3,2% i 2024. i 2025. godine, što je pad sa 3,3% prošle godine. To je neimpresivan standard: od 2000. do 2019. godine, prije nego što je pandemija prekinula ekonomsku aktivnost, globalni rast je u prosjeku iznosio 3,8% godišnje.

MMF također nastavlja izražavati zabrinutost da bi geopolitičke tenzije, uključujući antagonizam između Sjedinjenih Država i Kine, mogle učiniti svjetsku trgovinu manje efikasnom. Zabrinutost je da bi sve više zemalja sve više poslovalo sa svojim saveznicima umjesto da traže najjeftinije ili najbolje napravljene strane robe. Ipak, očekuje se da će globalna trgovina, mjerena obimom, porasti za 3,1% ove godine i 3,4% u 2025., što je poboljšanje u odnosu na anemično povećanje od 0,8% iz 2023. godine.

Očekuje se da će indijska ekonomija dostići 7% ove godine i 6,5% 2025. Iako je i dalje snažan, taj tempo bi bio manji u odnosu na rast od 8,2% prošle godine, što je rezultat usporavanja potrošnje potrošača nakon procvata nakon pandemije.

MMF predviđa da će japanska ekonomija, povrijeđena problemima proizvodnje u automobilskoj industriji i usporavanjem turizma, ove godine rasti za mršavih 0,3 posto prije nego što ubrza na rast od 1,1 posto 2025. godine.

Predviđa se da će Ujedinjeno Kraljevstvo zabilježiti rast od 1,1% ove godine, u odnosu na loših 0,3% u 2023., uz pad kamatnih stopa koji će pomoći da se poveća potrošnja potrošača.