Ekonomija SAD: Komplikovana slika, dok se približavaju izbori

Zaposlenici utovaraju pakete na kolica na stanici za dostavu Amazona, 16. jula 2024., u South Gateu, Kalifornija. "Ekonomija je bila vrlo jaka već nekoliko godina", rekla je Kimberly Clausing sa Peterson Instituta za međunarodnu ekonomiju.

S obzirom da su predsjednički izbori u SAD-u za manje od tri mjeseca, Amerikanci su bombardirani žestoko oprečnim izjavama o zdravlju i smjeru ekonomije zemlje.

Bivši predsjednik Donald Trump, republikanski kandidat, često izjavljuje da se zemlja približava ekonomskom Armagedonu. U nedavnim nastupima upozoravao je da je zemlja na rubu depresije, opisao je ekonomiju kao "slomljenu" i tvrdio da rastuće cijene čine prosječne Amerikance jadnim.

Saveznici potpredsjednice Kamale Harris, demokratske predsjedničke kandidatkinje, ukazali su na pad inflacije, nisku nezaposlenost i rastuće plaće kako bi ispričali priču koja prikazuje američku ekonomiju kao jaku i sve jaču nakon pandemije COVID-19.

Za stručnjake i ekonomiste koji prate ekonomske podatke, slika je komplikovanija od opisa koje nudi bilo koja kampanja, sa stvarnim prednostima koje su ublažene nekim zabrinjavajućim potencijalnim problemima.

Uopšteno govoreći, političar je posljednja osoba od koje bih želio tražiti za tačnu procjenu položaja američke ekonomije“, rekao je Mark Hamrick, šef Washingtonskog biroa za ocjene banaka.

Radnici peru automobile u Čikagu, 10. aprila 2024. Zapošljavanje u SAD naglo se usporilo u julu zbog visokih kamata, a poslodavci su otvorili samo 114.000 radnih mjesta.

Napomenuo je, međutim, da opisi ekonomije kandidata u dvobojima odražavaju "visoko polarizirane poglede na ekonomiju koje i sami Amerikanci posjeduju".

Izlazak iz pandemije

U godinama koje su uslijedile nakon pandemije, američka ekonomija se oporavila brže od većine drugih razvijenih ekonomija u svijetu. Rast radnih mjesta je skočio, dovodeći stopu nezaposlenosti na najnižu stopu u 55 godina od 3,4% u januaru i aprilu 2023. Investitori su dobili povjerenje iz kontinuiranih pozitivnih ekonomskih podataka, a berza je počela trčati prema rekordnim visinama.

Istovremeno, Amerikanci su se suočili sa kažnjavajućom inflacijom koja se, u najgorem slučaju, približavala 10% godišnje. Kako bi usporile rast cijena na prihvatljive nivoe, Federalne rezerve su počele povećavati svoju referentnu kamatnu stopu sa blizu nule početkom 2022. na trenutnu stopu od više od 5%.

Iako je postojala zabrinutost da bi akcije Fed-a mogle izazvati recesiju, rast radnih mjesta je ostao snažan, a inflacija je počela padati 2023. i 2024. Najnoviji izvještaj objavljen ove sedmice pokazao je da je pala ispod 3%, što je blizu Fed-ovog ciljnog raspona od približno 2%.

Nedavni podaci pomiješani

Podaci objavljeni ranije ovog mjeseca pokazali su da je rast broja radnih mjesta izgleda značajno usporen, ali s inflacijom koja se vratila blizu normalnih nivoa, očekuje se da će Fed početi s smanjivanjem kamatnih stopa već sljedećeg mjeseca, što bi moglo imati efekta na povećanje broja zaposlenih.

I dok su cijene robe široke potrošnje i dalje značajno povišene, niska stopa nezaposlenosti dovela je do povećanja plata, posebno među Amerikancima s niskim platama. U protekloj godini, stopa rasta plata premašila je stopu inflacije, što je pomoglo da se povrati dio izgubljene kupovne moći Amerikanaca.

Iako berza nije pouzdan zamjena za stanje ekonomije svakog dana, volatilnost je porasla posljednjih sedmica, a mnogi investitori su nervozni što mjeseci relativno stabilnog povećanja čine neku vrstu korekcije neizbježnom. Prije dvije sedmice dionice su pretrpjele veliki pad, da bi se ove sedmice vratile na skoro rekordne maksimume.

Trgovac Robert Čarmak radi na berzi u Njujorku, 5. avgusta 2024. Ne tako davno, akcije su pretrpjele veliki pad, da bi se vratile na skoro rekordne maksimume.

Pozitivni izgledi, uz upozorenje

"Ekonomija je vrlo jaka već nekoliko godina, u smislu ekonomskog rasta, situacije zapošljavanja, učešća u radnoj snazi, rasta realnih plata, u osnovi bilo kojeg pokazatelja do kojeg bi nekome bilo stalo", rekla je Kimberly Clausing, viša saradnica na Peterson institutu za međunarodnu ekonomiju.

U svakoj ekonomiji postoji visok stepen neizvesnosti, i postoje faktori van vaše kontrole, ali mislim da nema razloga da sumnjamo da sljedeća godina neće biti dobra godina“, rekla je Klausing za Glas Amerike.

U razmjeni e-pošte sa Glasom Amerike, ekonomista Desmond Lachman, viši saradnik na Američkom institutu za preduzetništvo, složio se da je ekonomija u posljednje vrijeme imala dobre rezultate.

"Ekonomija se držala pooštravanjem monetarne politike Federalnih rezervi bolje nego što se očekivalo, iako sada pokazuje jasne znakove usporavanja", rekao je on.

"Inflacija se značajno smanjila prema Fed-ovom ciljanoj inflaciji od 2%, ali se rast proizvodnje zadržao, a stopa nezaposlenosti ostaje blizu najnižeg poslijeratnog nivoa", rekao je Lachman. "Izgleda da Fed sada ima prostora da počne s smanjivanjem kamatnih stopa počevši od septembra."

Lachman je također ukazao na neke moguće oblasti zabrinutosti.

"Dva pitanja koja zamagljuju dugoročne izglede su loše javne finansije zemlje i njeno naizgled skretanje prema protekcionizmu", rekao je on. "Zabrinjavajuće je što se u predizbornoj kampanji nijedan kandidat ne bavi pitanjem kako javne finansije zemlje postaviti na održiviji put. Zaista, čini se da daju obećanja koja bi mogla pogoršati ionako zabrinjavajuću fiskalnu poziciju - Kamala Harris obećanja o javnoj potrošnji a Donald Trump kroz smanjenje poreza."

I Clausing i Lachman upozorili su da je glavna trgovačka politika trgovinska politika. Trump je zaprijetio da će uvesti visoke carine na uvoz. Ekonomisti se brinu da bi to moglo dovesti do ponovnog skoka inflacije i da bi moglo izazvati uzvratne carine trgovinskih partnera SAD-a.