Dr. Petar Pušić koristi nove metode liječenja štitnjače u BiH

Dr. Petar Pušić

Mostarski liječnik Dr. Petar Pušić radi minimalno invazivne zahvate na štitnjače, koristeći najmodernije tehnologije poput mikrovalne ablacije i PET/CT dijagnostike. On ističe važnost novih metoda za precizniju dijagnostiku i liječenje, značajno smanjujući rizike za pacijente.

Dr. Petar Pušić, specijalista nuklearne medicine iz Mostara, predvodnik je naprednih metoda u tretmanu bolesti štitnjače na Zapadnom Balkanu. Diplomirao je medicinu, specijalizaciju iz nuklearne medicine završio u Sveučilišnoj Kliničkoj Bolnici Mostar, a dodatno obrazovanje stekao u Zagrebu, Beču i Budimpešti.

Trenutno radi u Poliklinici Vitalis, gdje je voditelj Odjela nuklearne medicine i PET/CT centra. Kroz svoje iskustvo i edukacije u inostranstvu, razvio je inovativne metode za liječenje nekih bolesti štitnjače, uključujući mikrovalnu ablaciju i alkoholnu ablaciju, tehnike koje značajno unapređuju tretman pacijenata.

„Bio sam motivisan da pacijentima ponudim nešto novo, pa sam se usmjerio na minimalno invazivne zahvate štitnjače”, kaže dr. Pušić. „Na edukaciji u Turskoj, kod jednog od vodećih svjetskih stručnjaka, profesora dr. Bülenta Çekiça, naučio sam tehniku mikrovalne ablacije, koju smo prvi u regionu počeli primjenjivati”, dodaje.

Mikrovalna i alkoholna ablacija

Alkoholna ablacija koristi se za tretman cisti i cističnih čvorova štitnjače. Kroz tanku iglu, pod kontrolom ultrazvuka, ubrizgava se 96% alkohol, što uzrokuje smanjenje promjena. S druge strane, mikrovalna ablacija koristi mikrovalove za nepovratno oštećenje ćelija unutar solidnih čvorova štitnjače, što omogućava njihov postepeni nestanak iz organizma.

„Mikrovalna ablacija je metoda koja omogućava ciljano liječenje čvora, uz očuvanje zdravog tkiva”, objašnjava dr. Pušić. „Prednosti ove metode su brojni: nema ožiljaka, pacijent se brzo oporavlja, zahvat je bezbolan i izvodi se u lokalnoj anesteziji, traje maksimalno 45 minuta.”

Ova metoda je, kako Pušić naglašava, pogodna i za pacijente s metalnim implantatima, kao i za trudnice, jer ne koristi električnu energiju niti zračenje.

„Također nema nikavog ionizacijskog zračenja. Oporavak je kratak, pacijent se već sutradan može vratiti na svoj posao, a preporuča se suzdržavanje od težih tjelesnih aktivnosti 3 dana od zahvata”, dodao je dr. Petar Pušić.

Porast oboljenja štitnjače

Dr. Pušić primjećuje porast bolesti štitnjače, naročito autoimunih poremećaja, ali ističe da stručni krugovi i dalje raspravljaju da li je taj porast stvaran ili je rezultat boljih dijagnostičkih metoda.

„U svakodnevnom radu vidim sve više pacijenata s autoimunim bolestima štitnjače, ali smrtnost od tih bolesti ne raste”, navodi on.

PET/CT dijagnostika u BiH

Dr. Pušić je također specijalista za PET/CT, najsavremeniju slikovnu metodu za dijagnostiku tumora. PET/CT je kombinirana medicinska slikovna metoda koja spaja dvije tehnologije: pozitronsku emisijsku tomografiju (PET) i kompjuteriziranu tomografiju (CT).

PET koristi radiofarmake – molekule označene radioaktivnim izotopima koji se nakupljaju u specifičnim tkivima, naročito onima s visokom metaboličkom aktivnošću, poput tumora. CT omogućava precizno lociranje tih područja unutar tijela.

„PET/CT je najosjetljivija molekularna slikovna metoda današnjice kojom se pomoću radiofarmaka prikazuje funkcionalno stanje tkiva i organa”, objasnio je dr. Pušić.

Ova metoda omogućava preciznu dijagnostiku jer prikazuje funkcionalno stanje tkiva i organa (metaboličku aktivnost) uz pomoć PET-a, dok CT pruža anatomski prikaz tijela. Kombinacija ove dvije tehnike pomaže u otkrivanju tumora, procjeni napredovanja bolesti, praćenju učinka liječenja, lokalizaciji metastaza i planiranju terapije.

Budućnost nuklearne medicine

Što se tiče budućnosti nuklearne medicine u regionu, dr. Pušić je optimističan.

„Nuklearna medicina na našim prostorima ne zaostaje za razvijenijim zemljama. U nekim aspektima, mislim da smo čak i ispred, pogotovo kada je riječ o iskustvima pacijenata i kolega iz inostranstva”, kaže on.

„Implementaciju nekih najnovijih metoda iz nuklearne medicine čak i ne koči samo eventualni nedostatak novca ili nedovoljna educiranost, nego nemogućnost nabavke neophodnih materijala za rad i loša prometna povezanost naše zemlje”, dodao je.

Dr. Pušić naglašava da se najveći napredak očekuje u terapijskoj primjeni nuklearne medicine.

„Radimo na razvoju novih radiofarmaka koji će omogućiti precizniju detekciju i tretman bolesti. Nuklearna medicina je jedna od najbrže rastućih grana, i mislim da je pred nama svijetla budućnost, kako u svijetu, tako i u našoj regiji”, zaključuje dr. Pušić.

Kao lider u primjeni ovih savremenih metoda, dr. Petar Pušić i njegov tim postavljaju nove standarde u tretmanu bolesti štitnjače i nuklearnoj medicini na Zapadnom Balkanu.