Direktor FBI-aja najavio ostavku prije nego što Trump stupi na položaj

Direktor FBI Cristopher Wrayj

Direktor FBI-aja Christopher Wray napustiće položaj početkom sljedeće godine, saopštio je Biro u srijedu, nakon što je novoizabrani republikanski predsjednik Donald Trump nagovijestio da planira da ga otpusti i umjesto njega imenuje kontroverznog Kasha Patela.

Upravo je Trump imenovao Wrayja, također republikanca, na desetogodišnji mandat 2017. godine, nakon što je otpustio njegovog prethodnika Jamesa Comeyja. Trump je u to vrijeme bio nenaklonjen Comeyju zbog istraga koje je FBI vodio o navodnim vezama Trumpovog izbornog štaba i Rusije 2016.

„Poslije više nedjelja pažljivog razmišljanja, zaključio sam da je prava stvar za biro da služim do kraja mandata sadašnje administracije u januaru, a da onda podnesem ostavku”, rekao je Wray zaposlenima u FBI-aju, saopštila je Agencija.

„Smatram da je to najbolji način da izbjegnemo da se biro dublje uvlači u konflikt, a da ujedno učvrstimo vrijednosti i principe koji su tako važni za način na koji radimo”, dodao je.

Na svojoj društvenoj mreži Istina, Trump je Wrayjevu ostavku nazvao „sjajnim danom za Ameriku”.

„Time će se okončati instrumentalizacija Sekretarijata koji je postao poznat kao Sekretarijat za nepravdu. Ne znam šta mu se dogodilo”, napisao je novoizabrani predsjednik.

Trump i njegovi konzervativni saradnici okrenuli su se protiv Wrayja, i Federalnog istražnog biroa u cjelini, nakon što su agenti, na nalog suda, sproveli pretragu u Trumpovoj kući na Floridi 2022. da bi uzeli povjerljiva dokumenta koja je zadržao nakon što je stupio na položaj.

To je pokrenulo jedan od dva federalna krivična slučaja koji su vođeni protiv Trumpa dok nije bio na vlasti, ali nijedan od njih nije došao do faze suđenja. Trump je poricao da je počinio bilo kakvo krivično djelo, i tvrdio da su svi slučajevi protiv njega politički motivisani. Federalni tužioci su obustavili svoje procese nakon što je Trump ponovo izabran za predsjednika, pozivajući se na dugogodišnju praksu Sekretarijata za pravosuđe da ne goni predsjednika koji je na položaju.

Trumpovi republikanski saveznici su mu se pridružili u navodima da je FBI postao politizovan, iako nema dokaza da se demokratski predsjednik Joe Biden miješao u istražne procese.

Wray kaže da je tokom cijele službe pratio zakon i nastojao da nepristrasno sprovodi dužnosti FBI-aja. Na pretresu pred komisijom Predstavničkog doma 2023. odbacio je ideju da sprovodi stranačku agendu Demokratske partije, ističući da je dugogodišnji republikanac.

„Ideja da sam pristrasan protiv konzervativaca meni djeluje pomalo suludo, imajući u vidu moju ličnu biografiju”, rekao je Wray.

Direktori FBI-aja se imenuju na deset godina, a cilj tog mandata je da se izbjegne privid stranačke pristrasnosti poslije političkih promjena u Bijeloj kući na svake četiri godine. Wrayjev mandat trebalo je da istekne 2027.

Dok je gradio svoj kabinet proteklih nedjelja, Trump je sastavio tim spreman da sprovede dva njegova najveća prioriteta - odmazdu političkim protivnicima i sveobuhvatnu reformu američke vlade.

Patel, čiju nominaciju mora da potvrdi Senat, nikada nije radio u FBI-aju i proveo je samo tri godine u Sekretarijatu za pravosuđe ranije u svojoj karijeri, radeći u jedinici za borbu protiv terorizma u Odjeljenju za nacionalnu bezbjednost. ako bude potvrđen, obećao je da će zatvoriti štab FBI-aja u Washingtonu i drastično redefinisati ulogu biroa u prikupljanju obavještajnih podataka.

Tokom svog cijelog prvog mandata, Trump je navodno razmišljao da smijeni Wrayja zato što ga nije „branio dovoljno odlučno” u istrazi o odnosima njegovog izbornog štaba sa Rusijom 2016. Međutim, bivši sekretar za pravosuđe Bill Barr se odupirao tim naporima, napisao je Barr u svojoj knjizi „One Damn Thing After Another”.