Diplomatska baština Hillary Clinton

Američka državna tajnica Hillary Clinton službeno se sutra, u petak, povlači s te funkcije. O njezinoj vanjskopolitičkoj baštini i mogućnosti da se ponovno kandidira za predsjednika, na izborima 2016. godine, u osvrtu dopisnika Glasa Amerike iz Državnog tajništva Scotta Stearnsa...

Hillary Clinton odlazi s položaja u Državnom tajništvu kao žena koja uživa najviše divljenja u svijetu – radila je na poboljšanju odnosa narušenih ratovima u Afganistanu i Iraku i isticala američke vrijednosti u azijsko-pacifičkom području.

Ali ona sama kaže da je njezina životna uloga dati glas i moć ženama.

“Neozbiljno je i nerazborito pokušati graditi gospodarstvo ili demokraciju, a tretirati polovicu stanovništva, u najboljem slučaju, kao drugorazredne građane, u najgorem – kao neku drugu vrstu. Pa ipak, na previše je mjesta upravo takav tretman žena – tek nekoliko ili nikakva politička prava, predmet užasnog nasilja, potpuno zanemarenje njihova zdravlja pa čak i života.”

Pomoćnica direktora washingtonskog ureda organizacije Human Rights Watch Sarah Margon kaže da je Hillary Clinton prava žena odredila kao središnja u svojoj vanjskoj politici.

“Njezina spremnost, njezina, zapravo, gorljivost za susretanje i rad s organizacijama građanskog drustva stvarna su indikacija toga da vanjska politika ne znači više samo odnose na razini vlada nego da angažira svaku vrstu skupina.”

U subsaharskoj Africi, kaže analitičarka Centra za strateške i međunarodne studije Jennifer Cooke, Hillary Clinton se zauzimala za uspostavljanje odgovornosti za zlostavljanje žena u Demokratskoj Republici Kongo.

“Ona za sobom ostavlja snažno diplomatsko nasljeđe, bilo da je riječ o Keniji ili Obali Bjelokosti ili Senegalu ili Demokratskoj Republici Kongo.”

Ali imala je Hillary Clinton i svojih kritičara. Kao u slučaju Sirije – da nije dovoljno učinila kako bi pomogla protivnicima predsjednika Bashara al-Assada.

A upućene su joj bile i kritike za sigurnosne propuste u Libiji, u američkom diplomatskom predstavništvu u Benghaziju, gdje su četvorica Amerikanaca poginula u terorističkom napadu prošlog septembra.

“Gubitak američkih života je zacjelo nešto zbog čega duboko žalim i na čemu ozbiljno radim kako bi se slično u budućnosti sprječilo. Na ovom poslu čovjek mora shvatiti, na samom početku, da ne možete imati nadzor nad svime.”

Sve u svemu, kaže analitičarka instituta Cato Malou Innocent, vrijeme koje je Hillary Clinton provela u Državnom tajništvu bit će veliki plus za nju ukoliko se odluči po drugi put kandidirati za predsjednika.

“Naravno, kao vanjskopolitički stručnjaci u Washingtonu možemo polemizirati i secirati, ali većina Ameirkanaca uzet će u obzir njezino bogato iskustvo, ono joj svakako može biti od pomoći 2016. godine.”

Izgubivši nominaciju svoje stranke na izborima 2008. godine, Hillary Clinton kaže da ne razmišlja o ponovnoj kandidaturi.


“Na meni je da odlučujem o vlastitoj budućnosti. U ovom trenutku, ponovna kandidatura nije nešto što me zanima, ali činit ću sve što je u mojoj moći da pomažem ženama da se natječu na najvišim položajima, ne samo u Sjedinjenim Državama nego širom svijeta.”

Prvo što će učiniti nakon što napusti Washington, našalila se Hillary Clinton, bit će pokušati nadoknaditi san propušten tijekom zadnjih 20 godina.