Prag i Moskva međusobno protjerali diplomate zbog spora oko eksplozije 2014.

Policija ispred ambasade Rusije za vrijeme protesta zbog navodnog učešća ruskih obavještajaca u eksploziji u depou municije 2014. Protest je održan u Pragu, 18. aprila 2021.

Moskva je protjerala 20 čeških diplomata zbog navoda Češke Republike da su dvojica ruskih špijuna, optuženih za trovanje agenta Sergeja Skripalja u Britaniji 2018. godine, također bili odgovorni za raniju eksploziju u češkom skladištu municije, u kojoj su poginule dvije osobe.

U subotu, Prag je naredio da 18 ruskih diplomata da napuste zemlju, zbog čega je Rusija u nedjelju obećala da će "tvorce ove provokacije natjerati da u potpunosti razumiju da su odgovorni za uništenje temelja normalnih odnosa dvije zemlje".

Moskva je češkim diplomatama dala rok od samo dan da napuste zemlju, dok je Prag Rusima dao tri dana.

Češka Republika je saopštila da je obavijestila NATO i zvaničnike Evropske unije da sumnjiči Rusiju da je odgovorna za eksploziju 2014. godine, a šefovi diplomatije članica Evropske unije razgovaraće o tom pitanju na sastanku u ponedjeljak.

Američki State Department je pohvalio "čvrst odgovor Praga na ruske subverzivne akcije na češkom tlu".

Ovo je najveći spor Praga i Moskve od kada je 1989. godine okončana višedecenijska sovjetska dominacija nad istočnom Evropom. Ujedno, incident je dio sve većih tenzija Rusije i Zapada u cjelini, do kojih je djelimično došlo zbog ruskog gomilanja trupa na svojim zapadnim granicama i u Krimu, koji je Moskva anektirala 2014.

Rusija je saopštila da su optužbe Praga apsurdne, budući da je Češka prethodno za eksploziju u mjestu Vrbetice, na 300 kilometara od glavnog grada, krivila vlasnike skladišta. Moskva je protjerivanje svojih diplomata nazvala "nastavkom serije anti-ruskih postupaka koje je Češka Republika preduzela proteklih godina", i optužila Prag da pokušava da "zadovolji Sjedinjene Države u kontekstu nedavnih američkih sankcija protiv Rusije."

Isporuka oružja

Češki premijer Andrej Babiš izjavio je da je cilj napada bila jedna isporuka namijenjena bugarskom trgovcu oružjem.

"Ovo je bio napad na municiju koja je već bila plaćena i čuvana u skladištu za jednog bugarskog trgovca oružjem", izjavio je premijer. On je rekao da je trgovac, čije ime nije naveo, kasnije bio meta atentata.

Bugarski tužioci podigli su 2020. godine optužnice protiv trojice ruskih državljana da su pokušali da ubiju trgovca oružjem Emilijana Gebreva. Agencija Reuters nije uspjela da dobije komentar od Gebreva.

Češka policija navela je da su dvojica muškaraca, koja su koristila imena Aleksandar Petrov i Ruslan Boširov, doputovala u Češku Republiku nekoliko dana prije eksplozije.

ARHIVA - Na snimku ruskog kanala RT 13. septembra 2018. vidi se muškarac identifikovan kao Aleksandar Petrov za vrijeme intervjua u Moskvi. Britanija vjeruje da je Petrov jedan od agenata ruske službe GRU odgovoran za trovanje špijuna Sergeja Skripalja i njegove kćerke u mjestu Salisbury 2018. godine.

Ta imena su koristila dvojica pripadnika ruske vojno-obavještajne službe GRU koje Britanija tereti za trovanje bivšeg ruskog špijuna Sergeja Skripalja i njegove kćerke nervnim agensom novičokom iz sovjetske ere u engleskom gradu Salisbury 2018. godine. Skripalj i njegova kćerka su preživjeli, ali je otrovan jedan građanin Britanije.

Kremlj je porekao umiješanost u incident i napadači su i dalje na slobodu.

Češki ministar unutrašnih poslova i vršilac dužnosti šefa diplomatije Jan Hamaček izjavio je da policija od početka zna za dvojicu muškaraca ali da je "tek kada se dogodio napad u Salisburyju, saznala da su oni članovi GRU-a."

Hamaček je izjavio da će Prag tražiti od Moskve pomoć u ispitivanju osumnjičenih ali da ne očekuje rusku saradnju.

Britanski šef diplomatije Dominic Raab na Twitteru je napisao da su Česi "otkrili do kojih će granica GRU ići u pokušajima da sprovode opasne i maligne operacije".

Jedan zvaničnik NATO izjavio je da će savez podržati Češku Republiku dok istražuje ruske "neprijateljske aktivnosti" koje su dio "šeme opasnog ponašanja."