Predsjednik Obama i članovi Kongresa predvodili su zemlju u minuti šutnje u počast ubijenima i povrijeđenima u subotnjem napadu u Arizoni u kojem je članica Zastupničkog doma Gabrielle Giffords teško ranjena. Nakon ovog ubilačkog pohoda mnogi Amerikanci se pitaju je li ljutiti ton političkih rasprava u zemlji posljednjih godina pridonio ovoj tragediji.
Predsjednik Obama i prva dama Michelle stajali su u tišini u Bijeloj kući dok je zemlja obilježavala minutu šutnje. Nekoliko blokova dalje kod zgrade Capitola, demokratski kongresnik Emanuel Cleaver iz Missourija, inače metodistički svećenik ponudio je molitvu u ime zastupnika i njihovog osoblja.
"Tražimo blagoslov za duh ove nacije. Pomogni nam da iziđemo iz ovog mračnog mjesta na mjesto sunčeva svjetla i nade“ - rekao je u svojoj molitvi ovaj svećenik.
Poslije je u Bijeloj kući predsjednik Obama izrazio nadu da će se, nakon napada u Arizoni, nacija ujediniti: "Tijekom nadolazećih dana imat ćemo puno vremena za razmišljanje. Sad je glavno da svoje misli i molitve upravimo prema žrtvama ovog događaja“.
Ubilački pohod u kojem je poginulo šest osoba, a kongresnica Giffords i nekolicina drugih je ranjena, izazvao je javnu raspravu o tome da li bijesna politička retorika, koja je postala tako opće mjesto u Sjedinjenim Državama, pridonosi potencijalu za nasilje.
George Miller bivši je gradonačelnik Tucsona u Arizoni, mjesta gdje je došlo do ovog napada. On vjeruje da je vrlo često podmukla politička atmosfera imala određeni utjecaj na Jareda Loughnera, mladića koji je osumnjičen da je izvršio napad. "Um ovog mladića, koji je očito bolestan, hranjen je tom mržnjom, tim govorom koji čujemo u kampanjama i koji neprekidno traje i ja se bojim za našu zemlju“ - rekao je George Miller.
Međutim, ne postoje dokazi da je napadač djelovao iz političkih razloga. Republikanski senator iz Arizone Jon Kyl rekao je u jednoj emisiji na televizijskoj mreži CBS: "Uistinu ne znamo koji su bili motivi ove mlade osobe, osim da je mentalno nestabilan. Mislim da bi ga se precijenilo, ako mu se pripiše neka koherentna politička filozofija“.
Politički stručnjak Larry Sabato sa Sveučilišta Virginije kaže da nije iznenađen time što se rasprava o političkoj atmosferi u zemlji vodi uzduž stranačkih linija: "Svaljivanje krivice i pogrdno izražavanje dio su našeg okruženja. To je izraz polarizacije u kojoj se danas nalazimo. To jednostavno dokazuje da ljudi imaju unaprijed stvorena stajališta i tumače bilo koji novi događaj u svjetlu tih postojećih uvjerenja“.
Predsjedatelj Zastupničkog doma John Boehner i mnogi drugi političari iz obje stranke pridružili su se predsjedniku Obami u pozivu Amerikancima da se 'ujedine', nakon napada u Arizoni. Demokratski senator iz New Yorka Charles Schummer kaže da bi se trenutak razmišljanja o stanju političkog diskursa u zemlji isplatio: "Kad dođe do ovakvog napada, nije to samo užasna tragedija za one koji su ubijeni i povrijeđeni, već je zastrašujuće za sve. Možda se, kao rezultat toga, možemo ujediniti“.
Nakon ove tragedije u Arizoni rasplamsat će se ponovno političke debate o nizu pitanja a posebice o pravu na nošenje oružja i o tome treba li pojačati mjere fizičke sigurnosti za članove Kongresa.
Inače, odgođena je kongresna rasprava o ukidanju zakona o reformi zdravstvene zaštite ovaj tjedan. Prošlogodišnja rasprava o ovoj mjeri - koja je na koncu bila usvojena kao zakon - potaknula je val bijesnih skupova diljem zemlje na kojima su sudjelovali kongresni zastupnici gdje su neki od njih bili uvjerljivo nadglasani od svojih birača.