Blinken u Turskoj na razgovorima o pobunjeničkim grupama u Siriji i opasnosti od Islamske države

Američki državni sekretar Antony Blinken i turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan odlaze nakon zajedničke konferencije za novinare u sjedištu ministarstva u glavnom gradu Turske, Ankari, 13. decembra 2024.

Američki državni sekretar Antony Blinken počeo je u petak razgovore sa najvišim turskim diplomatom nakon uvjeravanja Ankare da nikada neće dozvoliti bilo kakvo odustajanje u borbi protiv pobunjenika u Siriji nakon svrgavanja Bashara al-Assada.

Blinken se sastao sa turskim ministrom spoljnih poslova Hakanom Fidanom u 9.40 sati, rekao je američki zvaničnik.

On je doletio u tursku prijestolnicu u četvrtak kasno uveče i bio na sastanku sa predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom više od sat vremena u VIP salonu na aerodromu u Ankari, rekao je američki zvaničnik.

Tokom njihovih razgovora, Erdogan je rekao da Turska nikada neće popustiti u borbi protiv pobunjenika iz grupe Islamska država u Siriji, uprkos svojim naporima da napadne kurdsku grupu koju podržavaju SAD i koja se smatra ključnom za obuzdavanje ekstremista Islamske države.

"Turska nikada neće dozvoliti da se pojavi bilo kakva slabost u borbi protiv ISIS-a", rekao mu je Erdogan, navodi se u saopštenju njegove kancelarije.

Turska će, kako je rekao, preduzeti "preventivne mere protiv svih terorističkih organizacija, prvenstveno terorističkih organizacija PKK/PID/YPG i ISIS (IS), koje djeluju u Siriji i predstavljaju pretnju Turskoj, prije svega po njenu nacionalnu bezbjednost".

YPG je kurdska snaga koja čini najveći deo Sirijskih demokratskih snaga (SDF), grupe koju podržavaju SAD i koja je predvodila ofanzivu u kojoj je poražen samoproglašeni kalifat Islamske države u Siriji 2019.

Ankara smatra YPG i njeno političko krilo, PYD, za produžetak zabranjene Kurdistanske radničke partije (PKK) koja je predvodila decenijsku pobunu protiv turske države, čime Turska efektivno stavlja SDF na crnu listu kao terorističku organizaciju.

Kritična' uloga protiv ISIS-a

Podrška SAD za SDF dovela je do oštrog sukoba sa Ankarom.

Dok su pobunjenici predvođeni islamistima marširali na Damask, Sirijska nacionalna armija (SNA), oružana formacija koja uživa podršku Turske, započela je sopstvenu ofanzivu protiv SDF-a, izazivajući zabrinutost zbog suprotstavljenih interesa dva NATO saveznika u Siriji.

Turska vidi kao prijetnju naoružane kurdske snage tako blizu svoje južne granice.

I dok Washington priznaje zabrinutost za bezbjednost, Blinken je u četvrtak rekao da je SDF "kritičan" za sprječavanje ponovnog oživljavanja ISIS-a.

"U vrijeme kada želimo da vidimo ovu tranziciju... ka boljem putu napred za Siriju, dio toga takođe mora da bude osiguranje da ISIS više ne podigne svoju ružnu glavu", rekao je on.

Kritično važnu ulogu da se to ne dogodi imau takozvane SDF - Sirijske demokratske snage, dodao je on.