Bijela kuća oprezna po pitanju novog zatvaranja vlade, ali i dalje odlučno želi zid

Arhiva - Predsjednik Donald Trump maše dok korača kroz Kolonadu, iz Ovalnog kabineta, u Bijeloj kući, 25. januara 2019.

Bijela kuća saopštila je da predsjednik Donald Trump želi da izbjegne novo djelimično zatvaranje vlade SAD, ali da ostaje odlučan po pitanju podizanja barijere na granici SAD i Meksika, što demokratski zakonodavci i dalje odbijaju.

"Predsjednik ne želi da prolazi kroz još jedno zatvaranje - to nije cilj", rekla je pres sekretarica Bijele kuće Sarah Sanders u ponedjeljak na press brifingu, gdje je zahtjevala od demokrata da se "uozbilje o rješavanju problema na granici, uključujući i finansiranje graničnog zida".

Pres sekretarica Bijele kuće, Sarah Sanders, obraća se novinarima tokom press brifinga u Bijeloj kući u Washingtonu, 28. januara 2019.

Federalne agencije ponovo su otvorene nakon najgužeg zatvaranja u istoriji SAD. Prošle nedjelje, Trump je potpisao zakon o privremenom finansiranju za tri nedjelje, pripremljen kako bi se kongresnim pregovaračima dao prostor za pripremu paketa pojačavanja bezbjednosti na granici.

Komitet bipartijske konferencije, sastavljen od članova oba doma kongresa, trebalo bi da započne konsultacije u srijedu. Ali, partijske razlike po pitanju finansiranja zida na granici, koje su izazvale zatvaranje vlade, ostaju.

"Demokrate se oštro ne slažu sa predsjednikom o potrebi izgradnje skupog i neefikasnog zida na granici", rekao je lider manjine u Senatu, Chuck Schumer iz New Yorka malo prije govora Sandersove.

"Ono u šta ja vjerujem je da na svakom mjestu duž granice moramo da imamo neku vrstu kombinacije tri elementa: fizičke barijere, tehnologije i osoblja", rekao je republikanski senator iz Teksasa John Cornyn​. "Prema tome, treba da imamo svaku od tih stvari u ovom zakonu o bezbjednosti na granici, nadajući se da ćemo glasati u narednim nedjeljama".

Arhiva - Predsjednik Donald Trump razgovara sa senatorom Johnom Cornynom, republikancem iz Teksasa, i senatorom Tedom Cruzom, takođe republikancom iz Teksasa, na Riju Grande, na južnoj granici sa Meksikom, u McAllenu, Teksas, 10. januara 2019.

Ranije, Tump je rekao da misli da postoji manje od 50 odsto šanse da će kongresni pregovarači postići sporazum koji bi njemu bio prihvatljiv.

Predsednik je rekao za The Wall Street Journal u nedjelju da sumnja da će prihvatiti manje od zahjtevanih 5,7 milijardi dolara za finansiranje zida. Takođe je izrazio sumnju da će odobriti trajni legalni status imigrantima koji su dovedeni u Ameriku dok su bili djeca, nazivajući to "odvojenom temom koma mora da bude razmatrana u drugo vrijeme".

U međuvremenu, članovi konferencije komiteta odbili su da spekulišu po pitanju šta bi iz pregovora moglo da proizađe.

"Pokušaćemo da dođemo do nečega što će funkcionisati", rekao je za Glas Ameirike republikanski senator iz Missourija, Roy Blunt. "To će morati da bude obaveljno negdje drugdje, a ne u javnosti. Moje mišljenje je da to mora biti sveobuhvtano obaveljno, koliko je u našoj mogućnosti".

Arhiva - Roy Blunt govori tokom konferencije za štampu na Capitol Hillu u Washingtonu, 17. maha 2016.

U Bijeloj kući, Sandersova je ponovila Trumpove prijetnje da će uvesti vanredno stanje i da naredi izgradnju zida, ukoliko Kogres ne obezbjedi finansiranje.

"Ukoliko se ne vrate sa sporazumom, to će značiti da demokrate ne dobijaju bukvalno ništa", rekla je ona. "To će navresti predsjednika - natjerati ga - da preduzme izvršni akt koji ne daje demokratama ni jednu stvar koju oni žele".

Takvi stavovi su kontraporduktivni, smatraju demokrate.

Arhiva - Lider manjine u senatu Chuck Schumer, demokrata iz New Yorka, praćen reporterima vraća se na Capitol Hill u Washingtonu, 4. januara 2019.

"Kada predsjednik ušprica maksimalističke partijske zahtjeve u proces, pregovori mogu da se raspadnu", rekao je Schumer. "Predsjednik bi trebalo da dozvoli konferenciji komiteta da nastavi sa pregovorima u dobroj volji. Iskreno se nadam da će donijeti nešto što je dobro za zemlju i prihvatljivo za obje strane".

Kongresna kancelarija za budžet procjenjuje da je petonedjeljno djelimično zatvaranje vlade izazvalo gubitak za ekonomiju SAD od tri milijarde. Uskraćivanje finansiranja izazvalo je umanjenje ili prekid federalnih usluga i izazvalo finansijske progleme za 800.000 federalnih radnika koji su bili ili poslati na prinudne odmore, ili prisiljeni da rade bez plate.