Poplave u BiH: Evropska unija šalje spasioce. Najavljena jaka kiša

Snimci dronom sela Donja Jablanica, razorenog bujnim poplavama i klizištima, Jablanica, 7.10.2024.

Brojni domaći i strani spasioci tragaju za devet osoba nestalih u prošlosedmičnim poplavama i klizištima u centralnoj Bosni i Hercegovini. Prema podacima lokalnih vlasti u Jablanici se traži još pet osoba, dok je u Konjicu četvoro nestalih.

Nakon zahtjeva za pomoć koji je uputila Bosna i Hercegovina 5. oktobra, EU je rasporedila timove za potragu i spašavanje i poslala hitne zalihe kako bi pružila podršku prvim spasiocima koji se bore s bujičnim poplavama i klizištima, saopćeno je iz Evropske unije.

Navode da je Ukupno 12 zemalja ponudilo je pomoć Bosni i Hercegovini kroz Mehanizam civilne zaštite EU. Timovi za potragu i spašavanje iz Hrvatske, Slovenije, Crne Gore i Srbije već su raspoređeni tokom vikenda. Traže nestale osobe i uklanjaju ruševine kako bi pomogli u obnovi vitalne infrastrukture. Osim toga, EU je mobilizirala i zalihe za hitne slučajeve koje uključuju i osnovne materijale za skloništa iz Albanije, Mađarske, Crne Gore, Rumunije i Turske.

EU takođe pruža visokokvalitetne satelitske snimke putem satelitskog sistema Copernicus kako bi pomogli lokalnim vlastima u procjeni štete uzrokovane poplavama.

Komesar za krizno upravljanje Janez Lenarčič izrazio je zahvalnost zbog brojnih ponuda pomoći za Bosnu i Hercegovinu. “U posljednjih nekoliko dana, Bosna i Hercegovina se bori s razornim poplavama. Međutim, njihovi prvi spasioci ne suočavaju se sami s ovom smrtonosnom katastrofom. Putem Mehanizma civiline zaštite EU, 12 zemalja je ponudilo da pošalje hitnu pomoć. Timovi za potragu i spašavanje iz Hrvatske, Slovenije, Crne Gore i Srbije već su na terenu, podržavajući domaći odgovor na krizu. Zahvaljujem svim zemljama koje su pružile podršku Bosni i Hercegovini. Ovo je snažan izraz solidarnosti EU u trenutku kada je to najpotrebnije.

Iz Crne Gore je u BiH stigla spasilačka ekipa od 32 člana kako bi pomogli stanovništvu u pronalasku nestalih i otklanjanju posljedica katastrofalnih poplava.

Kako je saopštio ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, tim ima "komponentu za traganje i spašavanje iz ruševina (light USAR) i komponentu tima visokog kapaciteta za crpljenje vode (High Capacity Pumping – HCP)".

U timu su 32 osobe, od toga 23 vatrogasaca i pripadnika službi zaštite i spasavanja iz 10 opština, pet članova je iz Crvenog krsta i četiri iz Direktorata za zaštitu i spasavanje. U Jablanici će ostati sedam dana, a ako bude potrebe i duže.

U okviru tima su i spasioci obučeni za traganje i spašavanje iz ruševina koji je prošle godine pomagao Turskoj u saniranju posljedica razornog zemljotresa.

Bosna i Hercegovina, Seonica u općini Konjic nakon što su poplava i klizišta oštetili kuće i puteve 04.10.2024.

Najavljena kiša

Federalni hidrometeorološki zavod (FHMZ) je izdao narandžasto upozorenje zbog jake kiše koja se očekuje u većem dijelu Hercegovine, kao i u centralnoj BiH u srijedu, 9. oktobra tokom noći i u jutarnjim časovima.

"Jače padavine se očekuju na zapadu, sjeveru i istoku Hercegovine i na jugozapadu i dijelu centralne Bosne", navodi se u saopštenju, i dodaje da će padavine trajati od 1 do 11 sati prije podne.

Uz jaču kišu, prognozira se između 30 i 60 litara vode po kvadratnom metru, te je moguća pojava bujičnih poplava i klizišta.

Preporuke FHMZ-a su da građani budu spremni da zaštite sebe i svoju imovinu, i upozoravaju da je moguće plavljenje imovine i saobraćajnica, kao i poremećaji u snabdijevanju strujom, vodom i u komunikacijama.

Agencija za vodno područje Jadrana upozorava na moguće nove bujice i klizišta

Usljed obilnijih padavina prognoziranih za 9. oktobar, Agencija za vodno područje Jadranskog mora je upozorila na porast vodostaja rijeka u Hercegovini, te moguću pojavu bujičnih potoka i klizišta.

Ističu da su ugroženi Konjic i Jablanica, koji su već teško pogođeni poplavama, ali i Mostar, Čapljina, Grude, Ljubuški, Široki Brijeg i Posušje.

"Savjetujemo nadležnim institucijama da prate situaciju i postupaju u skladu sa ovlastima, pridržavajući se Federalnog operativnog plana obrane od poplava, a službama koje provode mjere zaštite, spašavanja ljudi i materijalnih dobara preporučujemo dodatni oprez", navodi se u saopštenju.

Dodaju da nadležne službe civilne zaštite trebaju obavijestiti stanovništvo kako da se ponaša, da bi mogli provesti mjere i umanjiti eventualnu štetu od poplava.