Sarajevo: Izetbegović, Dodik i Čović sa šefom Delegacije EU i američkim ambasadorom

Sarajevo Aerial

Na sastanku su se sa stranim ambasadorima našli šefovi tri najveće stranke, a ne predstavnici najviših institucija BiH.

Lider Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović izjavio je nakon sastanka sa šefom delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini (BiH) Johanom Satlerom i amabasadorom Sjedinjenih Američkih Država Erikom Nelsonom u Sarajevu da su lideri tri političke partije u BiH insistirali na pomoći oko osiguravanja vakcina protiv korona virusa za građane BiH, te na rješavanju migrantske krize.

Sastanku u zgradi Delegacije EU u Sarajevu, koji nije bio ranije najavljen, pored Izetbegovića su prisustvovali i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ BiH) Dragan Čović.

Izetbegović, koji se jedini obratio novinarima, rekao je da se razgovaralo o "starim" problemima koji su već duži period razlozi za zastoje u BiH.

"Razgovarali smo o tome kako ubrzati izvršavanje zadataka navedenih u 14 prioriteta koje je Evropska komisija dala u Mišljenju za BiH, povodom zahtjeva za članstvo ove države u EU. Raspravljali smo i o tome da li treba ići na izmjene samo Izbornog zakona ili na set ustavnih reformi. Postavljeno je pitanje prenosa nadležnosti, da država preuzima sve ono što se ne može rješiti na nižim nivoima, ali tu je poznat otpor iz Republike Srpske", rekao je Izetbegović.

On je naveo da je atmosfera bila dobra i da su svi akteri "pokazali želju da se ide naprijed".

"Pokazali smo želju da BiH izvučemo iz zastoja", rekao je Izetbegović.

Šef Delegacije EU i ambasador SAD u BiH, su u više prilika nastojali pomoći BiH odnosno njenim političarima da povedu zemlju reformskim putem, kako bi se ubrzao proces integrisanja u EU.

Tako su se povodom godišnjice potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma 14. decembra oglasili zajedničkom objavom u kojoj su naveli da su "odlučni da nastave pružati pomoć strateškoj tranziciji BiH od postkonfliktnog oporavka ka stabilnom razvoju normalne demokratije".