Biden putuje u Njemačku, Ukrajina na vrhu dnevnog reda

Američki predsjednik Jos Biden

Američki predsjednik Joe Biden odlazi u Njemačku u četvrtak. I on i njemački lider suočavaju se sa sve većim pritiskom zbog podrške Ukrajini - obojica su nedavno najavili novu sigurnosnu pomoć.

Predsjednik Joe Biden ove sedmice ispunjava svoj plan da posjeti Njemačku kako bi razgovarao o hitnim stvarima u Ukrajini i drugim stvarima. I kancelar Olaf Scholz naglasio je važnost ove jednodnevne posjete i pohvalio odnose SAD-a i Njemačke.

Ukrajina je na vrhu dnevnog reda, a Bijela kuća je u srijedu objavila da je Biden osigurao dodatnu sigurnosnu pomoć vrijednu 425 miliona dolara.

Biden je namjeravao otići u Berlin prošle sedmice, ali mu je uragan Milton pokvario planove, primoravši ga da odloži i sastanak o sigurnosti Ukrajine koji će sada voditi virtuelno. Bijela kuća je saopštila da se Biden neće sastati sastati sa ukrajinskim liderom, kako je prvobitno planirano.

Scholz se prošle sedmice sastao s predsjednikom Volodimirom Zelenskim kako bi saslušao njegov „plan pobjede” u pet tačaka, koji uključuje poziv za pridruživanje NATO-u prije završetka rata.

„Ovaj plan je most za održavanje produktivnog mirovnog samita koji će zaista staviti tačku na rat. Ovaj plan nema za cilj da zamijeni našu mirovnu inicijativu, već da ojača poziciju Ukrajine kako bi se približili miru. To možemo postići kroz saradnju — svi naši partneri. Također računamo na podršku Njemačke”, rekao je Zelenski.

Ukrajinski vojnik na položaju u regiji Herson, 16. oktobar 2024.

Novi generalni sekretar NATO-a je bio neodređen, rekavši u srijedu da će Ukrajina „jednog dana” biti članica.

Ovaj rat prisiljava SAD i saveznike da rade zajedno kako bi se suprotstavili grupi protivnika koji su pokazali interes za sudbinu Ukrajine, rekao je za Glas Amerike general James Jones, savjetnik za nacionalnu sigurnost bivšeg predsjednika Baracka Obame.

„Iranski, ruski, kineski i sjeverokorejski savez, ako ga tako želite nazvati, je vrlo opasan i ne možemo se pretvarati da nije. I mi treba da radimo te stvari kao što su jačanje NATO-a, jačanje EU, jačanje bilateralnih odnosa i osiguranje da Vladimir Putin ne prevlada u Ukrajini”, rekao je on.

Analitičari kažu da bi ovaj Bidenov put mogao biti važan za budućnost Ukrajine.

„Mislim da bi Biden mogao iskoristiti svoje vrijeme u Njemačkoj da ponovi važnost podrške Ukrajini”, rekao je William Pomeranz iz Wilson centra.

Bliski istok

Posljedice izraelskog udara na štaorski kamp za raseljena lica u okviru bolnice Al- Aqsa u Deiru Al-Balahu, 14. oktobar 2204.

I Njemačka i Sjedinjene Američke Države bilježe proteste zbog podrške Izraelu u ratu u Gazi. U isto vrijeme, obje zemlje prijavljuju porast antisemitskih incidenata.

I oba lidera, koji sebe opisuju kao „lijevi centar”, suočavaju se s političkim izazovima desničarskih grupa koje su kritične prema podršci Ukrajini i Izraelu.

Ova posjeta dolazi u ključnom trenutku. Oba lidera dobro znaju kako su ratovi iz prošlog stoljeća utjecali na sudbinu i budućnost njihovih naroda.

A sada moraju zajedno sagledati da još jedan sukob ne proguta svijet.