Biden će ugostiti lidere pacifičkih ostrva u američkoj ofanzivi protiv Kine

Joe Biden

Predsjednik Joe Biden ove sedmice će biti domaćin drugog samita sa čelnicima pacifičkih ostrva, što predstavlja dio američke ofanzive za blokiranje daljih kineskih prodora u regiju koju je Washington dugo smatrao svojim dvorištem.

Tokom trodnevnog sastanka, SAD će objaviti diplomatsko priznanje za dva pacifička ostrva, obećati novac za infrastrukturu, uključujući poboljšanje internetske povezanosti putem podmorskih kablova, i odati počast regionalnim liderima na utakmici NFL-a.

Biden je prije godinu dana održao inauguracijski samit sa ostrvljanima u Bijeloj kući i trebao se ponovo sastati s njima u Papui Novoj Gvineji u maju. Taj plan je odbačen kada je kriza gornje granice duga u SAD primorala Bidena da prekine putovanje po Aziji.

Na prošlogodišnjem samitu sa 14 pacifičkih ostrvskih država, Bidenova administracija obećala je da će pomoći ostrvljanima da se odupru kineskoj "ekonomskoj prisili", a zajedničkom deklaracijom odlučeno da ojačaju partnerstvo, navodeći da dijele viziju regiona u kojem će "demokratija moći da cvijeta".

Bijela kuća je saopštila da će se ovogodišnji napori fokusirati na prioritete, uključujući klimatske promjene, ekonomski rast, održivi razvoj, javno zdravlje i borbu protiv ilegalnog ribolova.

Sjedinjene Države će također službeno priznati Kukova ostrva i još jednu malu naciju, Niue, po prvi put tokom samita.

Neki preskaču samit

Premijer Solomonoskih ostrva Manasseh Sogavare, koji je produbio veze svoje zemlje s Kinom, preskočit će samit. Visoki zvaničnik Bidenove administracije rekao je da su SAD "razočarane" Sogavareovom odlukom.

Čini se da Washington nije napravio nikakav napredak u ponudi značajnih sredstava za infrastrukturu i proširenu pomoć Solomonskim ostrvima. Sogavare je posjetio Kinu u julu, najavljujući sporazum s Pekingom koji se temelji na sigurnosnom paktu potpisanom prošle godine.

Bijela kuća je 2022. godine rekla da će SAD uložiti više od 810 miliona dolara u proširene programe pomoći pacifičkim ostrvima.

Meg Keen, direktorica programa pacifičkih ostrva na australskom institutu Lowy, rekla je da, iako su SAD otvorile nove ambasade i kancelarije USAID-a u regionu od prošlogodišnjeg samita, Kongres tek treba da odobri sredstva.

Ona je dodala da ostrvske zemlje Pacifika "pozdravljaju ponovno angažovanje SAD u regionu, ali ne žele da geopolitičke sukobe rezultiraju eskalacijom militarizacije".

Premijer Vanuatua Sato Kilman također neće prisustvovati samitu, rečeno je Reutersu iz njegovog ureda.

Zastupnici su Kilmana izabrali prije dvije sedmice da zamijeni Ishmaela Kalsakaua, koji je izgubio nepovjerenje zbog poteza koji je uključuju potpisivanje sigurnosnog pakta sa američkim saveznikom Australijom.

SAD još uvijek pregovara o otvaranju ambasade u Vanuatuu, ali nisu značajno povećale svoj angažman s tom nacijom, koja Kinu smatra svojim najvećim vanjskim kreditorom.

Visoki zvaničnik Bidenove administracije rekao je da su SAD na putu da otvore ambasadu u Vanuatuu početkom sljedeće godine i da će drugi zvaničnici Vanuatua prisustvovati samitu.

Fidži je pozdravio snažnije američko regionalno prisustvo jer čini Pacifik "bezbjednijim".

Washington je ove godine obnovio sporazume s Palauom i Mikronezijom koji mu daju ekskluzivni vojni pristup strateškim dijelovima Pacifika, ali to tek treba učiniti s Maršalovim otocima, koji žele više novca za rješavanje nasljeđa masovnih američkih nuklearnih testiranja 1940-ih i 50-ih godina.

Zvaničnik Bidenove administracije rekao je da je uvjeren u sklapanje sporazuma s Maršalovim ostrvima.