Odvojeno od toga, zaštitnici prava medija Reporteri bez granica zatražili su od Međunarodnog krivičnog suda da kao mogući ratni zločin istražuje izraelsko bombardovanje zgrade u kojoj su smještene medijske organizacije.
Sally Buzbee, izvršna urednica AP-a, rekla je da izraelska vlada još nije pružila jasne dokaze koji podržavaju njen napad, u kojem je sravljen dvanaestospratni toranj al-Jalaa.
Izraelska vojska, koja je novinarima AP-a i ostalim stanarima dala otprilike sat vremena za evakuaciju, tvrdila je da je Hamas zgradu koristio za vojnu obavještajnu kancelariju i razvoj oružja. Portparol izraelske vojske potpukovnik Jonathan Conricus rekao je da Izrael prikuplja dokaze za SAD, ali je odbio potvrditi da će ih pružiti u naredna dva dana.
"Usred smo borbe", rekao je Conricus u nedjelju. "To je u proceduri i siguran sam da će informacije pravovremeno biti predstavljene."
Premijer Benjamin Netanyahu rekao je da će Izrael putem obavještajnih kanala podijeliti sve dokaze o Hamasovom prisustvu u ciljanoj zgradi. Ali ni Bijela kuća ni State Department nisu rekli da je to vidio neki američki zvaničnik.
Buzbee je rekla da AP već 15 godina ima kancelarije u kuli al-Jalaa i da nikada nije obaviješten, niti je imao bilo kakvih naznaka, da bi Hamas mogao biti u zgradi. Rekla je da se činjenice moraju izložiti.
"U konfliktnoj smo situaciji", rekla je Buzbee. "Mi ne zauzimamo stranu u tom sukobu. Čuli smo Izraelce kako kažu da imaju dokaze; mi ne znamo koji su to dokazi."
"Mislimo da je u ovom trenutku prikladno da se nezavisno sagleda ono što se juče dogodilo - nezavisna istraga", dodala je.
U napomenama u nedjelju, Netanyahu je ponovio izraelsku tvrdnju da se u zgradi nalazila obavještajna kancelarija Hamasa. Na pitanje da li je u subotu u razgovoru s predsjednikom Joeom Bidenom prenio dodatne dokaze o tome, Netanyahu je rekao: "To prenosimo putem naših obavještajnih ljudi".
Reporteri bez granica sa sjedištem u Parizu, poznati pod francuskom kraticom RSF, rekli su u pismu glavnom tužiocu suda da su u posljednjih šest dana uništene kancelarije 23 međunarodne i lokalne medijske organizacije.
RSF je rekao da ima snažne razloge da vjeruje da bi izraelska vojska "namjernim ciljanjem medijskih organizacija i namjernim uništavanjem njihove opreme" mogla prekršiti jedan od statuta suda. Rečeno je da napadi služe "smanjenju, ako ne i neutralisanju, sposobnosti medija da informišu javnost".
POGLEDAJTE JOŠ: Dnevnik novinara AP koji je pobjegao iz zgrade pred bombardovanje
RSF je zatražio od međunarodnog suda, sa sjedištem u holandskom gradu Hagu, da uključi nedavne napade u istragu za ratne zločine otvorene u martu za izraelsku praksu na palestinskim teritorijama.
Buzbee je rekla da su se novinari AP-a potresli nakon vazdušnog napada, ali da su dobro i da prenose vijesti. Izrazila je zabrinutost zbog uticaja na medijsko izvještavanje.
"To zaista utiče na pravo svijeta da zna što se događa na obe strane sukoba u realnom vremenu", rekla je.
Američki državni sekretar Antony Blinken razgovarao je u subotu telefonom s predsjednikom i izvršnim direktorom AP-a Garyjem Pruittom. State Department rekao je da je Blinken ponudio "svoju nepokolebljivu podršku nezavisnim novinarima i medijskim organizacijama širom svijeta i ukazao na neophodnost njihovog izvještavanja u zonama sukoba".
Buzbee i Conricus govorili su u CNN-ovim "Pouzdanim izvorima", a Netanyahu u CBS-ovom "Face the Nation".