Kada su naoružane pobunjeničke grupe koje podržava Hayat Tahrir al-Sham (HTS) ušle u Damask, Assad je napustio sirijsku prijestolnicu, a potom je iz Rusije stigla potvrda da su Assad i njegova porodica stigli u Moskvu.
Izvori iz vojske i eksperti koji su govorili za Turski servis Glasa Amerike ocijenili su da je najveći pobjednik ovakvog razvoja događaja Turska, a najveći gubitnici su Iran i Rusija. Međutim, dodaju da će biti odlučujuće kako dalje budu napredovali pregovori između HTS-a i Turske, posebno u vezi sa kurdskim pitanjem.
Analitičari objašnjavaju i zašto se situacija u Siriji ovako razvila baš u ovom trenutku - prema njihovom mišljenju, Assad je oslabio jer su oslabili Hezbollah, Iran i Rusija koji ga podržavaju. Rusija je u potpunosti fokusirana na Ukrajinu, a Izrael je oslabio Iran i Hezbollah. HTS, koji se dugo pripremao, smatrao je da je ovo pravi trenutak za napad.
Odgovarajući na pitanja Turskog servisa Glasa Amerike o razvoju događaja, general Dominique Trinquand, bivši šef francuske misije NATO-a i bivši savetnik za odbranu predsjednika Emmanuela Macrona, među onima je koji smatraju da je Assadovo svrgavanje „potpuno preraspodijelilo karte” u regionu.
„Najveći pobjednik s krajem Assadovog režima je prvenstveno sirijski narod. I naravno, Turska odmah potom. Jer Turska je u pobjedničkoj poziciji kao zemlja koja stoji iza HTS-a i može da kontroliše ono što se dešava u Siriji. Najveći gubitnici su Rusija i Iran, koji podržavaju ovaj režim. Rusija je došla do kraja svojih kapaciteta. Nagovijestila je da je spremna na pregovore oko Ukrajine, to ukazuje da je u teškoj situaciji”, rekao je on.
Isto mišljenje iznosi i potpredsjednik francuskog Međunarodnog instituta za strateške studije (IRIS) i stručnjak za Bliski istok i Tursku Didier Billion.
„Historija još nije napisana, ali Turska je na strani pobjednika”, rekao je on.
S druge strane, stručnjaci podvlače da je Assad preduzeo korake koji razočaravaju čak i one koji ga podržavaju i da nije preduzeo mere da ekonomski oživi zemlju.
General Trinquand naglašava da je Izrael i kratkoročni pobjednik zato što „Iran više ne može da podržava Hezbollah preko Sirije”.
„Kažem u kratkom roku, jer je neophodno vidjeti razvoj događaja i kakvu će politiku nova sirijska vlada voditi prema Izraelu”, ističe on.
Billion je ističe da je Assad na sebe navukao veliki gnjev, jer je „odbacio zahtjeve režima UAE i Saudijske Arabije da spriječi trgovinu drogom”.
„Nije prihvatio ponudu Turske za sastanak. Ostavio je Hezbollah da se sam nosi sa nedavnim sukobima. Dakle, nikoga nije ostavio oko sebe”, objašnjava on.
Zašto je Turska najveći pobjednik?
Kada je riječ o pitanju zašto je Turska na pobjedničkoj strani, general Trinquand je objasnio da su „pobunjenici u Idlibu pod uticajem Turske, a Rusija i Turska su se dogovorile da ih razoružaju tokom procesa iz Astane”.
„U interesu Turske je da Assad padne. Ali sada je veoma važno šta će Turska uraditi sa ovom pobjedom. Jer kurdsko pitanje dolazi na red. I ovaj problem se nije mogao riješiti. Mislim da će nezavisna Sirija, vlada HTS-a i Turska pregovarati o smanjenju kapaciteta kurdske milicije u Siriji, Jedinice narodne odbrane (YPG), da stvara probleme Turskoj”, rekao je on.
Profesor Bislion ističe da je Turska u stalnom kontaktu sa HTS-om i Golanijem preko vojnih snaga koje podržava u Idlibu. Ali, kako objašnjava, snage pod turskim utjecajem nisu se borile u istom regionu kao HTS, i Turska je praktično „dozvolila operaciju HTS-a, ali da o njoj nije odlučivala”.
Billion dodaje da je još jedna važna tačka za Tursku da obezbijedi povratak imigranata u „što većem broju”. Smatra da snage HTS treba da budu veoma oprezne i da „slijede umjereniju liniju koja uključuje sve”, i da treba da ih finansijski podrže Saudijska Arabija i UAE.
Procjenjuje da će biti potrebno najmanje 10 godina da se Sirija vrati u normalu.
Kakve su reakcije iz Evrope i zemalja Zaliva
Evropska unija je preko svoje visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kallas izrazila „zadovoljstvo zbog pada Assada” i navela da „za sada pažljivo prate događaje”.
Ocjenjujući razvoj događaja iz evropske perspektive, general Trinquand navodi da se Islamska država koja je prijetila Evropi - raspala, i da ostaje da se vidi kakve će korake preduzeti nove snage.
Trinquand tvrdi da su HTS-ove „prve poruke hrišćanskoj manjini i pozivi da se sve grupe u Siriji uključe u tranzicioni period dobar početak”. Podvlačeći da su ove poruke pozitivno primljene u zapadnim centrima, on zaključuje da će Francuska i Evropa pomno pratiti prelazni period.
Billion, s druge strane, ističe da niko ne zna „u šta će se Sirija zaista razviti” i da Evropa za sada može „davati oprezne izjave koje se raduju odlasku Assada”.
Pored Turske, Irana i Rusije, također je važno pitanje kakav će stav u ovom procesu zauzeti zemlje Zaliva, posebno Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati, koji su važni akteri u regionu.
Francuski stručnjak ističe da bi zalivske zemlje mogle imati važnu ulogu u novoj eri u Siriji. Billion kaže da se za vraćanje stabilnosti u zemlji mora pružiti finansijska pomoć siromašnom sirijskom narodu, a da su dva važna aktera u regionu koja to mogu učiniti Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati.