U dva slučaja, softver koji je obezbijedila izraelska kompanija za nadzor Cellebrite DI Ltd korišten je za otključavanje telefona prije infekcije, navodi se u izvještaju.
Špijunski softver, koji je Amnesty nazvao "NoviSpy", zatim je napravio skrivene snimke ekrana mobilnih uređaja, kopirao kontakte i postavio ih na server koji kontroliše vlada, navodi se u izvještaju.
„U više slučajeva, aktivisti i novinari prijavili su znake sumnjive aktivnosti na svojim mobilnim telefonima direktno nakon razgovora sa srpskim policijskim i bezbjednosnim organima“, saopštio je Amnesty.
Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo spoljnih poslova i obavještajna agencija BIA nisu odgovorili na zahtjeve za komentar od 12. decembra.
Cellebrite proizvode naširoko koriste organi za provođenje zakona, uključujući FBI, za otključavanje pametnih telefona i traženje dokaza. Direktor marketinga Cellebrite-a David Gee rekao je da istražuje navode Amnestyja.
„Ukoliko te optužbe budu tačne, to bi potencijalno moglo predstavljati kršenje našeg ugovora o licenci za krajnjeg korisnika“, rekao je Gee za Reuters. Ako je to slučaj, rekao je Gee, Cellebrite bi mogao da obustavi upotrebu svoje tehnologije od strane srpskih vlasti.
Postavljanje softvera za nadzor na uređaje "apsolutno nije ono što radimo", rekao je Gee. On je dodao da je Cellebrite počeo da kontaktira srpske zvaničnike, ali je odbio da pruži dodatne detalje.
Forenzičari
Jedan od aktivista koje je Amnesty naveo u izveštaju rekao je da je primijetio da su kontakti sa njegovog telefona kopirani odmah nakon sastanka sa BIA.
Aktivist je rekao Reutersu da je svoj telefon pokazao stručnjacima za digitalnu forenziku, koji su otkrili da je špijunski softver NoviSpy izvezao njihove kontakte i poslao privatne fotografije sa njihovog uređaja na server koji kontroliše BIA.
Kako navodi Amnesty, Srbija je dobila uređaje za probijanje telefona od Cellebrite-a kao dio šireg paketa pomoći koji je osmišljen da pomogne Srbiji da ispuni uslove za integraciju u Evropsku uniju.
Taj paket, koji je finansirala norveška vlada, a kojim je upravljala Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS), dostavljen je Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije od 2017. do 2021. godine kako bi se pomoglo Srbiji u borbi protiv organizovanog kriminala, navodi se u izvještaju.
Norveška vlada je privremeno obustavila isporuku uređaja Cellebrite Srbiji 2018. godine, saopštio je Amnesty. Ambasada Norveške u Beogradu takođe je izrazila zabrinutost u vezi sa programom, dodaje se u izvještaju, ali je UNOPS na kraju isporučio uređaje u junu 2019.
"Tvrdnje iznesene u izvještaju su alarmantne i, ako su tačne, neprihvatljive", rekla je zamjenica norveškog ministra vanjskih poslova Maria Varteressian za Reuters. „Sastaćemo se sa srpskim vlastima kao i sa UNOPS-om kasnije ovog mjeseca kako bismo dobili dodatne informacije o ovom pitanju“.
„Očekujemo da će UNOPS ispitati optužbe“, dodala je ona.
UNOPS je u saopćenju naveo da pozdravlja izvještaj Amnestyja i kaže da je agencija u godinama od 2017. godine "dodatno poboljšala mehanizme za procjenu i ublažavanje potencijalnih štetnih efekata". Agencija nije elaborirala te mjere.