Američke glasačke kutije na udaru; Državna sigurnost upozorava na 'pojačano, dinamično' okruženje prijetnji

Servisne službe izvlače sadržaj glasačke kutije nakon što je zapaljena u podmetnutom požaru u Vancouveru, Washington, 28. oktobra 2024., na fotografiji iz video snimka. (Evan Bell/ABC Affiliate KATU preko Reutersa)

Serija napada na kutije za prikupljanje glasačkih listića širom SAD pojačava pritisak na zvaničnike, koji se nadaju da će nadgledati sigurne i mirne predsjedničke izbore, kako zbog prijevremenog glasanja u toku u većem dijelu zemlje, tako i kada će milioni Amerikanaca odu na izbore iduće sedmice.

Sjeverozapadna američka država Washington potvrdila je Glasu Amerike u ponedjeljak da lokalna policija i FBI istražuju izvještaje o navodnoj "zapaljivoj napravi" koja je stavljena u kutiju za glasanje u Vancouveru, Washington, rano u ponedjeljak.

Zvaničnici su rekli da niko nije povrijeđen, ali da su neki od glasačkih listića oštećeni. Na snimku do kojeg su došli lokalni mediji vidi se kako vatrogasci reaguju na licu mjesta, a neki od glasačkih listića gore na tlu.

Slika koju je objavio Policijski biro Portlanda prikazuje glasačku kutiju nakon što je unutra otkrivena zapaljiva naprava, u Portlandu, Oregon, 28. oktobra 2024. godine.

Zvaničnici preko državnih granica, u obližnjem Portlandu, Oregon, izvijestili su da je jedna od njihovih glasačkih kutija također napadnuta zapaljivom napravom, oko 30 minuta ranije. Ali sistem za suzbijanje požara unutar kutije za prikupljanje spriječio je oštećenje svih glasačkih listića osim tri.

„Nemojte pogriješiti, napad na glasačku kutiju je napad na našu demokratiju i potpuno je neprihvatljiv“, rekla je državna sekretarka Oregona LaVonne Griffin-Valade u izjavi podijeljenoj za Glas Amerike.

Državni sekretar države Washington također je osudio očigledne napade.

"Snažno osuđujem sve terorističke akte koji imaju za cilj poremetiti zakonite i poštene izbore u državi Washington", rekao je Steve Hobbs. “Shvatamo sigurnost naših izbornih radnika ozbiljno i nećemo tolerisati prijetnje ili akte nasilja kojima se želi potkopati demokratski proces.”

Napadi na glasačke kutije u Washingtonu i Oregonu uslijedili su nakon prošlosedmičnog napada na poštansko sanduče s izbornim listićima u Phoenixu, Arizona, na jugozapadu zemlje. Tamošnji zvaničnici uhapsili su osumnjičenog da je zapalio poštansko sanduče, oštetivši oko 20 glasačkih listića.

Niz napada na poštanske sandučiće i kutije za prikupljanje glasačkih listića dolazi u trenutku kada američki sigurnosni zvaničnici izdaju nova upozorenja o potencijalnom nasilju u vezi s izborima od strane ekstremista sa sjedištem u SAD-u.

"Očekujemo da će DVE [domaći nasilni ekstremisti] predstavljati najznačajniju fizičku prijetnju vladinim zvaničnicima, glasačima, osoblju i infrastrukturi vezanom za izbore", navodi se u nepovjerljivoj procjeni Ministarstva domovinske sigurnosti objavljenoj krajem septembra.

Istovarena je zamjenska kutija za glasanje u Portlandu, Oregon, 28. oktobra 2024.

Potencijalne mete, kaže se u procjeni, uključuju "biračka mjesta, lokacije za glasačke kutije, lokacije za registraciju birača, događaje u kampanji, urede političkih stranaka i mjesta za brojanje glasova."

U procjeni DHS-a se upozorava da najveća prijetnja vjerovatno proizlazi iz onoga što opisuje kao „antivladine ili antivlastite DVE [domaći nasilni ekstremisti], od kojih će mnogi vjerovatno biti inspirisani pritužbama stranačke politike ili teorijama zavjere“.

DHS i FBI su također pojačali svoja upozorenja u nizu nejavnih sigurnosnih biltena poslatih policijskim agencijama širom zemlje, od kojih je neke pribavila Property of the People, neprofitna grupa koja sebe opisuje kao „posvećena agresivnoj potrazi za vladinom transparentnosti.

Neki od biltena koje je pregledao VOA navode sve veće pozive na društvenim mrežama za napade na kutije za prikupljanje glasačkih listića, kao i sve veće pozive na građanski rat nakon pokušaja atentata na bivšeg predsjednika i republikanskog kandidata Donalda Trumpa prošlog jula.

"Sjedinjene Države ostaju u okruženju pojačane, dinamične prijetnje i nastavljamo dijeliti informacije sa našim partnerima u policiji o prijetnjama koje predstavljaju domaći nasilni ekstremisti u kontekstu izbora 2024.", rekao je glasnogovornik DHS-a za Glas Amerike, upitan o bilteni.

DHS nastavlja da radi sa našim partnerima na procjeni i ublažavanju prijetnji koje se pojavljuju od domaćih ili stranih aktera“, dodao je portparol. “Odjel nastavlja savjetovati savezne, državne i lokalne partnere da ostanu na oprezu u pogledu potencijalnih prijetnji i potiče javnost da prijavi svaku sumnjivu aktivnost lokalnim vlastima.

Dok američki sigurnosni dužnosnici vjeruju da bi najveća prijetnja nasiljem mogla doći od antivladinih ekstremista ili ekstremista sa sjedištem u SAD-u, američki obavještajni zvaničnici su izrazili zabrinutost da ih protivnici poput Irana i Rusije također mogu tjerati da izvedu napade.

U procjeni američkih obavještajnih službi s kojom je skinuta oznaka tajnosti, objavljenoj prošle sedmice, upozorava se da su zvaničnici "sve sigurniji" da Rusija počinje da se bavi planovima "usmjerenim na podsticanje nasilja".

Nadalje je ocijenjeno da bi Iran također "mogao pokušati da podstakne nasilje".