Donald Trump će biti novi, 47. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država

Bivši američki predsjednik i republikanski predsjednički kandidat Donald Trump i bivša američka prva dama Melania Trump nakon govora tokom izborne večeri u kongresnom centru West Palm Beach u West Palm Beachu, Florida, rano 6. novembra 20. novembra

Bivši američki predsjednik Donald Trump izabran je za 47. predsjednika u srijedu rano nakon pobjede u nekoliko ključnih država, uključujući Pennsylvaniju i Wisconsin, pobijedivši potpredsjednicu Kamalu Harris.

U američkom sistemu, gdje se predsjednički izbori zbrajaju u nizu takmičenja od države do države, i Harris i Trump su brzo proglašeni pobjednicima nakon zatvaranja birališta u utorak u državama u kojima njihove stranke uživaju jasnu većinsku podršku. U međuvremenu, očekivalo se da će sedam takozvanih država na bojnom polju preokrenuti ravnotežu i odrediti pobjednika.

Trump je napredovao sa važnim pobjedama u tim oblastima, kombinujući svoju pobjedu u Pensilvaniji sa pobjedama u Džordžiji i Sjevernoj Karolini što mu donosi 267 od 270 elektorskih glasova potrebnih da postigne većinu. Harris bi trebala osvojiti sve ključne države, uključujući Michigan, Wisconsin, Nevadu i Arizonu.

Osim toga, republikanci su u utorak kasno preuzeli kontrolu u 100-članom Senatu, ali još nije poznato koja će stranka kontrolirati Dom SAD-a.

Trump se u srijedu ujutru zahvalio svojim pristalicama na mitingu na Floridi.

"Ovo je bio pokret kakav niko do sada nije vidio, i, iskreno, ovo je bio, vjerujem, najveći politički pokret svih vremena", rekao je Trump.

On je obećao da će "popraviti granice" i "popraviti sve u našoj zemlji".

Trump je također rekao da će raditi na stvaranju "jake, sigurne i prosperitetne Amerike".

Zvaničnik kampanje Harris rekao je pristalicama u Washingtonu da se ona neće obratiti okupljenima preko noći, već će govoriti kasnije u srijedu.

Republikanci preuzeli Senat

Republikanci su preuzeli kontrolu nad američkim Senatom, nakon što su osvojili neka mjesta koja su držale demokrate. Istovremeno su republikanci „odbranili” mjesta za koja su se danas takmičili.

Republikanska stranka tako će imati većinu u Senatu prvi put poslije četiri godine.

Neočekivano bojno polje u Nebrasci „gurnulo” je republikance preko potrebne granice.

Glasanje u Georgiji, 5. novembar 2024.

Lažne prijetnje bombama upućene biralištima

Čini se da niz lažnih prijetnji bombama na dan izbora upućenih biračkim mjestima širom Sjedinjenih Država dolazi iz Rusije, prema novim procjenama federalnih i državnih zvaničnika. Prijetnje bombom u utorak rano ujutru su privremeno zaustavile glasanje na nekim lokacijama u dijelovima jugoistočne države Georgia.

FBI je u utorak rekao da je „svjestan prijetnji bombama biračkim mjestima u nekoliko država”, dodajući da mnoge prijetnje „izgleda da potiču s ruskih domena e-pošte”.

Elektorski koledž

Kada američki birači glasaju za predsjednika, oni ne glasaju direktno za svog kandidata.

Tehnički, oni biraju elektore, dio Elektorskog koledža, koji potom bira predsjednika. Elektorski koledž je sistem koji obuhvata sve savezne države i sastavljen je od predstavnika - elektora - koji glasove raspoređuju na osnovu rezultata glasanja u svojoj državi.

Ukupno ima 538 elektora, što je broj koji uvijek ostaje isti. Taj broj je jednak ukupnom broju članova Kongresa SAD - 435 članova Predstavničkog doma, 100 senatora, uz tri elektora iz Distrikta Columbia.

Da bi pobijedio, predsjednički kandidat mora osvojiti većinu - 270 elektorskih glasova.

Neke informacije dolaze od AP-a i Reutersa.