Aktivističke grupe oprezno o Samitu demokratije u Bijeloj kući

FILE - A pro-democracy banner is pictured during a protest in Brussels, Belgium, Oct. 19, 2018. The Biden administration is sponsoring a virtual Summit for Democracy to be held Dec. 9-10.

Kada se čelnici više od 100 zemalja okupe virtualno na Summitu za demokraciju pod pokroviteljstvom Bidenove administracije, skupine usredotočene na ljudska prava i civilno društvo kažu da žele vidjeti konkretne obveze za suprotstavljanje rastućem autoritarizmu, kao i priznanje od strane Sjedinjenih Država da moraju obaviti posao kako bi učvrstili svoje vlastite demokratske institucije.

Prema State Departmentu, summit od 9. do 10. prosinca trebao bi se usredotočiti na tri stvari: obranu od autoritarnosti, rješavanje i borbu protiv korupcije te promicanje poštivanja ljudskih prava.

Okupljanje je dio nastojanja da se ponovno potvrdi uloga Sjedinjenih Država na globalnoj pozornici kao vođe demokratskih nacija - ponavljajući tvrdnju predsjednika Joea Bidena da se "Amerika vratila" nakon četiri godine administracije Donalda Trumpa, u kojoj je zemlja uglavnom odmaknuo se od međunarodne vodeće uloge.

FILE - A pro-democracy protester dressed as the Statue of Liberty rides an electric scooter during an anti-government demonstration marking the anniversary of the 1932 Siamese Revolution, in Bangkok, Thailand, June 24, 2021.

Bidenova administracija radi na tome da pozicionira Sjedinjene Države kao tampon između demokratskih nacija i sve agresivnijih autoritarnih vlada u svijetu, posebice Kine i Rusije.

Međutim, summit dolazi u vrijeme kada su demokratske institucije u Sjedinjenim Državama pod napadom i kompliciran je popisom gostiju koji uključuje zemlje za koje su skupine za ljudska prava identificirale trendove prema autoritarizmu, uključujući Indiju, Filipine i Poljsku.

'Demokratsko nazadovanje je činjenica'

"Šteta koja je učinjena demokraciji tijekom posljednjih 10 godina, a posebno posljednjih pet godina, osjetila se u svim regijama svijeta. Demokratsko nazadovanje je činjenica", Helena Hofbauer Balmori, međunarodna programska direktorica za građanski angažman i vlada u Ford Foundation, filantropskoj organizaciji koja nastoji promicati socijalnu pravdu, rekla je za VOA.

FILE - Security forces gather on election day in Kampala, Uganda, Jan. 14, 2021. Authorities in Uganda had recently suspended 54 aid groups, including Citizens' Coalition for Electoral Democracy and Chapter Four Uganda.

Između ostalog, rekla je da se summit mora pozabaviti nečim što je nazvala “zatvaranjem građanskog prostora”. Samit, rekla je, mora proizvesti "snažnu izjavu u vezi s demokratskim vrijednostima i praksama i osnovnim pravima koja dolaze s tim, kao što su prava na slobodu govora, slobodu udruživanja i slobodu okupljanja koja su ključna za civilno društvo igrati snažnu ulogu u svakoj vladi.”

"Izborna demokracija, nažalost, nije dovoljna", rekla je Hofbauer Balmori. "Moramo stvoriti prostore u kojima građani mogu igrati ulogu i angažirati se i pomoći u rješenju složenih problema."

Branitelji prava pod pritiskom

Prije summita, neprofitna organizacija za zagovaranje demokracije Freedom House izdala je “scorecards” za različite zemlje koje sudjeluju u događaju, naglašavajući činjenicu da mnoge od njih značajno zaostaju u pogledu poštivanja prava i sloboda vlastitih građana.

“Željeli bismo vidjeti vrlo jasnu artikulaciju da su vlade spremne suočiti se s izazovima koje imaju kod kuće i to posjeduju kao dio svog procesa kao demokracije”, rekla je za VOA Nicole Bibbins Sedaca, izvršna potpredsjednica Freedom Housea.

FILE - People take part in a protest to support Cuban dissidents and to demand human rights in Cuba, at Puerta del Sol square in Madrid, Spain, November 15, 2021.

Rekla je da bi njezina organizacija voljela vidjeti sudionike summita kako bi se okupili u izjavi podrške "braniteljima ljudskih prava" diljem svijeta koji su, kako je rekla, "pod ogromnim pritiskom".

“To su novinari, aktivisti, ljudi koji vode ljudska prava [nevladine organizacije], ženske skupine, vjerske vođe, koji pokušavaju progurati univerzalna ljudska prava u svojim zemljama”, rekla je. “Zatvaraju ih, hapse, maltretiraju i u nekim slučajevima ubijaju autoritarni režimi.”

Osim toga, rekla je da bi se svjetske demokracije trebale udružiti kako bi osudile sve češću praksu "transnacionalne represije", kojom autoritarne vlade sežu preko svojih granica kako bi ušutkale aktiviste u drugim zemljama. Kao primjer je navela navodnu umiješanost Saudijske Arabije u atentat na novinara Jamala Khashoggija u Turskoj.

Kompliciran primjer

To što bi Sjedinjene Države trebale sazvati summit o demokraciji nekim se promatračima čini ironičnim, s obzirom na to da su vanjske organizacije, uključujući Economist Intelligence Unit i Međunarodni institut za demokraciju i izbornu pomoć (IDEA) sa sjedištem u Stockholmu, nedavno primijetile opadajuću predanost zemlje prema demokratskim vrijednostima.

FILE - In this Nov. 4, 2020, photo, election challengers in Detroit yell as they look through the windows of the central counting board as police were helping to keep additional challengers from entering due to overcrowding.

Pozivajući se na restriktivna pravila glasovanja, nabrijane biračke okruge koji favoriziraju jednu stranku u odnosu na drugu i upornu tvrdnju nekih članova Republikanske stranke, bez ikakvih dokaza, da su posljednji predsjednički izbori bili nelegitimni, IDEA je ovog mjeseca dodala SAD na svoj popis "nazadovanje demokracije".

"Ideja da Sjedinjene Države sazovu svjetske demokracije kako bi razgovarale o demokraciji postavlja pitanje trebaju li Sjedinjene Države voditi nečem takvom", Eric Bjorklund, predsjednik Democracy Internationala, grupe koja promiče odgovornost vlade i slobodne, legitimne izbore , rekao je za VOA. “Zato što sada imamo situaciju u kojoj se čini da značajan dio jedne od naših političkih stranaka ne vjeruje u demokraciju i spreman je pokušati poništiti izbore.”

Više od riječi

Uobičajeni refren među organizacijama za ljudska prava i skupinama civilnog društva bila je nada da će summit učiniti više nego jednostavno ponuditi čelnicima priliku da govore u korist demokratskih vrijednosti, a da ih ne smatraju odgovornima za njihovo stvarno provođenje.

"Mislimo da summit treba biti mjesto poštenja, poniznosti i istinske predanosti rješavanju problema, pitanja ljudskih prava s kojima se suočavaju zemlje diljem svijeta, uključujući Sjedinjene Američke Države", Joanne Lin, nacionalna direktorica za zagovaranje i odnose s vladama u Amnesty International USA, rekao je za VOA.

"Pitanje je hoće li summit zapravo biti početna točka za smisleni multilateralni angažman i izazov ili će to biti više kao jednokratni događaj koji virtualno saziva vlade, ali nakon toga zapravo nema smislenu odgovornost ," rekla je.

Hofbauer Balmori iz Zaklade Ford složio se: „Veliki izazov je zapravo iznaći neke mehanizme koji će omogućiti da vlade budu odgovorne za svoje obveze i osigurati da u tim mehanizmima imate zemlje, vlade i civilno društvo koji može pomoći da se potaknemo na najbolju težnju.”