Jesu li neki ljudi već rođeni sramežljivi? Prema rezultatima studije znanstvenika s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Harvard - jesu!
Skenirani su mozgovi dvadeset-dvije odrasle osobe dok su one gledale niz fotografija, nekih s licima njima poznatih osoba, drugih potpuno nepoznatih. Trinaest ispitanika, koji su bili sramežljivi već kao dvogodišnjaci, pokazali su znatno jaču aktivnost dijela mozga poznatog pod nazivom amygdala u vrijeme dok su gledali slike potpuno nepoznatih osoba. Preostalih devet ispitanika, koji su još kao bebe bili vrlo društveni, nije pokazalo razliku u aktivnosti tog dijela mozga pri gledanju poznatih ili nepoznatih lica. Amygdala je dio mozga koji regulira osjećaje, uključujući, prvenstveno, strah.
"Ovi nalazi govore u prilog hipotezi da neke osobine mozga koje se odnose na temperament opstoje od ranog djetinjstva pa do odrasle dobi," pišu o svojoj studiji znanstvenici u časopisu "Science". Oni dodaju da su mnogi ispitanici, koji su bili vrlo sramežljiva djeca uspjeli prebroditi tu osobinu svog temperamenta do odrasle dobi, ali su njihovi mozgovi zadržali tendenciju da reagiraju negativno na nova, nepoznata lica.
Ekstremna sramežljivost može, - ako nije pozitivno ublažena utjecajem okoline -, dovesti i do ozbiljnih psihijatrijskih poremećaja, uključujući i društvene fobije, te depresiju, kažu znanstvenici. Identificiranje biološke podloge sramežljivosti stoga bi moglo rezultirati novim i boljim liječenjem. "Samo razumijevanjem takvih faktora rizika tijekom razvitka može se učinkovito intervenirati rano u dječjoj dobi i spriječiti kasnije eventualne patnje," – objasnio je jedan od znanstvenika koji su sudjelovali u istraživanju.