Svijet je priskočio u pomoć preživjelima žrtvama cunamija, vodene stihije izazvane snažnim podmorskim zemljotresom. U tom katastrofičnom udaru prirode poginulo je više od 170 hiljada osoba, stanovnika zemalja na obalama Indijskog okenana. Za pomoć preživjelima do sada je obećano preko dvije milijarde dolara. Američki predsjednik George W. Bush rekao je da Sjedinjene države rade sa vladama drugih zemalja, humanitarnim organizacijama i Ujedinjenim narodima na koordinaciji brze i djelotvorne međunarodne pomoći, te istakao: Hitno šaljemo hranu, lijekove i druge nužne potrepštine u nastradala područja. Usmjeravamo napore ka ženama i djeci kojima je potrebna posebna briga, uključujući i zaštitu od zla zvanog krijumčarenje ljudi.
Mnoga djeca su nakon katastrofe ostala bez roditelja. Ronald Noble, generalni tajnik Interpola rekao je da je ”veoma zabrinut činjenicom da ima pokušaja da se nesreća iskoristi na štetu nevinih i nastradalih.” Nekoliko zemalja, među njima i Šri Lanka, poduzelo je aktivnosti koje je glasnogovornik State Departmenta Richard Boucher ocijenio kao ”odgovovorne mjere na sprečavanju usvajanja i zaštite djece-siročadi i raseljene djece od krijumačara ljudima.“
- Biće veoma teško odrediti da li su djeca čiji se roditelji vode nestalim siročad u pravom smislu te riječi sve dok su u toku nastojanja da se pronađu osobe koje se vode kao nestale. Mislim da je to posebno važno u ovoj situaciji, kada su mnoga djeca odvojena od jednog ili oba roditelja. Čest je slučaj da djecu koja su stvarno ostala siročad prihvataju rođaci i to je i dalje ostaje poželjan način zbrinjavanja.
Mogu proći i mjeseci prije nego se u državama i na područjima pogođenim cunamijem stanje stabilizira. Kada su u pitanju djeca to će se desiti onda kada, prema riječima gospodina Bouchera, te države odluče da li su djeca-žrtve cunamija zaista prava siročad i da li bi ih Amerikanci i građani drugih zemalja mogli usvajati.“