Kriza sa gorivom i američki stil života

Tragom posljedica dva jaka uragana u manje od mjesec dana, i poremećaja domaće industrije nafte, predsjednik Bush je jučer pozvao Amerikance da štede benzin.

Amerikanci navikli na jeftino gorivo i automobil kao neizostavni simbol američkog životnog stila, nisu navikli na pozive na štednju, kakav je uputio predsjednik Bush:

Mislim, ljudi treba da razumiju da je oluja prouzrokovala poremećaj i da, ukoliko mogu da ne voze, da ne putuju ukoliko nije neophodno, to bi bilo od pomoći.

Gospodin Bush je, takodjer, obećao da će i federalna vlada nastojati da štedi energiju.

”Mi možemo podstaći ljude da više njih koriste jedan automobil na putu do posla, i gradski prevoz, i možemo koristiti električnu energiju kada potrošnja nije u špici.“

Dok uragani nisu udarili, štednja energije se uvijek činila nešto o čemu ova administracija ne razmišlja. Upitan jedne prilike na konferenciji za novinare u Bijeloj kući:

Da li predsjednik vjeruje da mi trebamo promjeniti životni stil kako bi pomogli rješnje energetskih problema?

Ari Fleischer, sekretar za medije u Bijeloj kući je odgovorio:

Odgovor je veliko NE. Predsjednik vjeruje da je to američki način života.

Predsjednik sada poziva na štednju, nakon razornih posljedica dva uragana. Američka proizvodnja sirove nafte u rejonu Meksičkog zaljeva je potpuno obustavljena, kao i 78 posto proizvodnje prirodnog gasa u Americi. Blizu četvrtine nacionalnih kapaciteta u preradi nafte su van pogona.

Sa već visokim cijenama goriva, vozači traže pumpe sa nižom cijenom, kao ova u New Jerseyu gdje je benzin 20 centi jeftiniji nego kod drugih.

Debbie Hemhauer:
Jer mi nekad treba 60 dolara da napunim rezervoar, tako da je ovo priličito dobra cijena.

Države, takodjer, poduzimaju akciju. Na Floridi, guverner Jabe Bush drži sastanak sa članovima kabineta u košulji nakon što je smanjio hladjenje.

U Georgiji, zvaničnici su zatvorili škole kako bi sačuvali gas.

To su sve veoma dobre ideje i te veoma male stvari čine nešto, ali se nafta i benzin u ovoj zemlji uglavnom koriste u transportu, za automobile, i sve te male stvari neće puno doprinijeti ukupnom smanjenju potrošnje nafte, kaže Phil Clapp iz Nacionalnog povjereništva za okolinu.

Da su amerikanci uznemireni pozivima na štednju vidi se u medijima, koji odmah pitaju hoće li se žrtvovanje odraziti i na predsjednika, i njegova putovanja. Dodajući da treba hiljadu dolara da se napuni rezervoar predsjednikovog helikoptera, ili 600 dolara da se napune rezervoari automobila koji prate predsjednika kada ide na večeru.