Stanje populacija i izazovi upravljanja
Iako vuk, medvjed i ris nisu univerzalno ugrožene vrste, u BiH su pod značajnim pritiskom zbog krivolova, gubitka staništa i sukoba s ljudima. Krivolovci ciljaju ove vrste zbog krzna, mesa i trofeja, dok su zakonska zaštita i nadzor nedovoljni. Emir Delić, magistar šumarstva i slatkovodne biologije, međunarodni konsultant i ekspert za biološku raznolikost pri Resursnom centru za okoliš (REC) u Sarajevu, trenutno student na Yale Univerzitetu, istakao je ključne probleme i rješenja.
„Bosna i Hercegovina nema integrirani plan za upravljanje velikim zvijerima poput medvjeda, vuka i risa, što dovodi do fragmentiranog pristupa zaštiti,“ naglasio je Delić. Procjenjuje se da u zemlji živi 1200-1500 smeđih medvjeda, 500 vukova i 50-70 risova, ali ove populacije ugrožavaju urbanizacija, krčenje šuma i sukobi s ljudima. Medvjedi i vukovi podliježu različitim režimima zaštite u entitetima, dok je ris strogo zaštićen, ali slabo istražen.
Projekti monitoringa, poput obilježavanja zvijeri GPS ogrlicama, pružaju vrijedne podatke. „Ove tehnologije omogućavaju bolje razumijevanje njihovih migracija i ponašanja, što je ključno za donošenje odluka o zaštiti,“ dodao je Delić.
Krivolov i nedostatak sankcija
Krivolov ostaje ozbiljan problem, posebno zbog potražnje za krznom, mesom i trofejima. „Krivolov ugrožava i naučne projekte uklanjanjem GPS ogrlica,“ istakao je Delić. Vukovi su nezaštićeni u Republici Srpskoj, gdje je lov dozvoljen tokom cijele godine.
Za efikasniju zaštitu potrebne su strože sankcije, bolja koordinacija institucija i edukacija javnosti. „Bez tih mjera, ključne vrste na vrhu hranidbenog lanca nastaviće trpjeti posljedice ljudskih aktivnosti,“ upozorio je.
Vaš browser ne podržava HTML5
Klimatske promjene kao dodatni pritisak
Klimatske promjene dodatno ugrožavaju vuka, medvjeda i risa kroz degradaciju staništa, nedostatak hrane i povećane sukobe s ljudima. „Smanjenje snježnog pokrivača otežava lov risovima, dok suše i šumski požari uništavaju staništa medvjeda i vuka,“ objasnio je Delić.
Pored toga, kraće zime produžavaju aktivnost medvjeda, dok širenje bolesti dodatno ugrožava ove vrste. „Fragmentacija staništa zbog migracija izazvanih klimatskim promjenama povećava sukobe s ljudima,“ dodao je.
Potencijal ekoturizma i ekonomski doprinos
Divlje zvijeri imaju ogroman ekonomski potencijal kroz ekoturizam i očuvanje ekosistema. „Posmatranje ovih vrsta u prirodnim staništima, poput Nacionalnog parka Una, može privući turiste i istraživače,“ rekao je Delić.
Ove vrste takođe igraju ključnu ulogu u ekosistemima. Medvjedi pomažu u regeneraciji šuma širenjem sjemena, dok vukovi i risovi kontrolišu populacije biljojeda, održavajući šumske ekosisteme. „Pravilna promocija i preventivne mjere mogu povećati ekonomske koristi i svijest o njihovom značaju,“ dodao je.
Wildlife kamere
U BiH su na niz lokaliteta postavljene i kamere za posmatranje divljeg svijeta (wildlife kamere) na kojima je snimljeno i nekoliko zanimljivih događaja – od dokaza da je medvjedima poremećen zimski san do niza prolazaka rijetkih i zanimljivih zvijeri.
„Snimci su nastali na planini Plješevici, nedaleko od Bihaća, gdje se posljednjih nekoliko godina intenzivira praćenje risa, vuka i medvjeda. Ovaj rad omogućava bolje razumijevanje kretanja i reprodukcije risova na tom području, čime se stvara detaljniji uvid u stanje populacije i ekološke uslove u kojima ova vrsta živi.“, objasnio je.
Deliće je učestvovao u nekoliko projekata vezanih za pručavanje divljih zvijeri. Jedan od takvih projekata je realiziran u Nacionalnom parku Una. „Tokom tog projekta, po prvi put u historiji smo obilježili risa GPS ogrlicom i pratili ga devet mjeseci“, komentarisao je Delić slike uspavanog risa.
Vaš browser ne podržava HTML5
Rješavanje konflikata i uloga države
Zaštita divljih zvijeri zahtijeva balans između očuvanja prirode i zaštite ljudskih interesa. „Sukobi, poput šteta na stoci i usjevima, mogu se smanjiti korištenjem električnih ograda i pasa čuvara,“ naglasio je Delić.
Efikasni sistemi kompenzacije i transparentni zakoni su ključni za rješavanje konflikata. „Država mora ulagati u monitoring, edukaciju i podršku ruralnim zajednicama kako bi integrisane politike zaštite prepoznale ekološku i ekonomsku važnost ovih vrsta,“ zaključio je.
Očuvanje vuka, medvjeda i risa u BiH nije samo pitanje zaštite prirode, već i održivog razvoja. Integrisana strategija, edukacija i podrška lokalnim zajednicama ključni su za očuvanje ovih veličanstvenih vrsta, koje su neprocjenjivi dio bosanskohercegovačkog prirodnog naslijeđa.