Južna Koreja: Predsjedniku zabranjena putovanja van zemlje dok se kriza vodstva produbljuje

Demonstranti učestvuju na skupu koji poziva na opoziv južnokorejskog predsjednika Yoon Suk Yeol-a u Seulu

Južnokorejskom predsjedniku Yoon Suk Yeolu zabranjeno je napuštanje zemlje nakon neuspjelog pokušaja uvođenja vanrednog stanja, rekao je zvaničnik Ministarstva pravde u ponedjeljak, usred sve brojnijih poziva da se povuče i produbljivanja krize u vodstvu.

Yoon se izvinio zbog promašenog pokušaja i rekao da svoju političku i pravnu sudbinu prepušta svojoj vladajućoj Partiji moći naroda (PPP), ali nije podnio ostavku. On je, prema izvještajima lokalnih medija, postao predmet kriminalističke istrage.

U ponedjeljak je Ministarstvo odbrane saopćilo da je Yoon još uvijek zakonski vrhovni komandant, ali je rastuće neslaganje među visokim vojnim oficirima protiv predsjednika dovelo u pitanje njegovu vlast.

Oh Dong-woon, šef Ureda za istraživanje korupcije za visoke zvaničnike, rekao je da je Yoonu zabranio putovanje u inostranstvo, kada su ga na saslušanju u parlamentu pitali koje su mjere poduzete protiv predsjednika.

Zvaničnik Ministarstva pravde, Bae Sang-up, rekao je odboru da je nalog za zabranu putovanja izvršen.

Komisija je osnovana 2021. godine da istražuje visoke zvaničnike, uključujući predsjednika i članove njihovih porodica, ali nema ovlaštenja da krivično goni predsjednika. Umjesto toga, po zakonu je potrebno da se predmet uputi tužilaštvu.

Dok je Yoon preživio glasanje o opozivu u parlamentu u subotu, odluka njegove stranke da delegira predsjedničke ovlasti premijeru gurnula je ključnog saveznika SAD u ustavnu krizu.

Yoon je odbio pozive, uključujući i neke iz vlastite vladajuće stranke, da podnese ostavku, ali njegova budućnost je izgledala neizvjesnije tokom vikenda kada je novinska agencija Yonhap izvijestila da je pod krivičnom istragom zbog navodne izdaje.

Tužioci su u nedjelju uhapsili bivšeg ministra odbrane Kim Yong-hyuna zbog njegove navodne uloge u proglašenju vanrednog stanja 3. decembra, izvijestio je Yonhap.

Yoon je 3. decembra dao vojsci velika ovlasti za hitne slučajeve da iskorijeni ono što je nazvao "antidržavnim snagama" i opstrukcionističkim političkim protivnicima. On je povukao naredbu šest sati kasnije, nakon što je parlament glasao protiv uredbe.

Usred reakcije, više vojnih zvaničnika, uključujući vršioca dužnosti ministra odbrane, reklo je da neće slijediti nijednu novu naredbu o ponovnom uvođenju vanrednog stanja.