Obalska straža je dobila hitan poziv s ribarskog broda u blizini mjesta nesreće kod Jakušime, ostrva južno od Japana, saopšteno je.
Zvaničnik uprave za vanredne situacije u regionu Kagošima u Japanu, gdje se dogodila nesreća, rekao je da je policija dobila informaciju da je letjelica "izbacivala vatru iz lijevog motora".
Osprey je hibridna letjelica koja polijeće i slijeće kao helikopter, ali tokom leta može da rotira svoje propelere i da leti kao avion.
Ranije je saopšteno da je letjelica poletjela sa vazdušne stanice američkog marinskog korpusa Ivakuni u prefekturi Jamaguči da se i srušila se na putu ka vazdušnoj bazi Kadena na Okinavi. Osprey je izgleda pokušao da prinudno sleti na aerodrom Jakušima prije nego što se srušio, rekao je on.
Američki i japanski zvaničnici rekli su da je letjelica pripadala vazdušnoj bazi Jokota u zapadnom Tokiju. Zvaničnici američkog vazduhoplovstva u Jokoti rekli su da još uvijek potvrđuju informacije i da za sada nemaju komentar.
U augustu se američki Osprey srušio kod obale sjeverne Australije dok je prevozio trupe tokom rutinske vojne vježbe. U incidentu su poginula tri američka marinca.
Još jedan takav avion se srušio u okean kod japanskog južnog ostrva Okinave u decembru 2016. godine, što je dovelo do privremenog prizemljenja tih aviona američke vojske.
Avionom sa nagibnim rotorom, koji može da leti i kao helikopter i kao avion sa fiksnim krilima, upravljaju američki marinci, američka mornarica i japanske snage.
Slanje aviona Osprey u Japanu bilo je kontroverzno, pošto kritičari kažu da je hibridna letjelica sklona nesrećama. Američka vojska i Japan kažu da je bezbjedna.
Jedan član posade je poginuo, a petero je nestalo u nesreći 29. novembra kada se u Japanu srušio američki vojni avion Osprey u kojem je bilo šestero ljudi, saopštila je obalska straža te zemlje.