Biden je apelovao da se, poslije nekoliko neuspjelih pokušaja, uradi nešto po pitanju oružanog nasilja, a takođe je svalio krivicu na proizvođače oružja i njihove lobije, zbog kojih u Washingtonu ne mogu da se usvoje strožiji zakoni.
"Kada ćemo se, za ime Božije, suprotstaviti oružanom lobiju? Zašto treba da svjedočimo ovakvim pokoljima, zašto i dalje dozvoljavamo da se ovo desi", upitao je vidno potreseni Biden.
Predsjednik SAD, koji je i sam izgubio dvoje djece, govorio je o roditeljskom bolu i hrabrosti onih koji su preživjeli.
"Izgubiti dijete je kao da vam neko otkine dio duše. Ostaje vam praznina u grudima. I imate osjećaj da vas je uvukla i da nikada nećete moći da izađete".
"Vrijeme je da ovaj bol pretvorimo u akciju", kazao je Biden.
Prije nedelju dana, američki predsjednik se u Buffalu sastao sa porodicama žrtava masovnog ubistva. U prodavnici je 18-godišnji bijelac rasista ubio 10 Afroamerikanaca.
Ove tragedije pokazuju da u Americi vlada epidemija oružanog nasilja.
"Ovakva masovna ubistva se rijetko dešavaju na drugim mjestima u svijetu. Zašto?", upitao je Biden.
Pitanje je da li će posljednja masovna ubistva podstaći promjenu zakona o oružju, što nije uspjela ni najmasovnija tragedija u osnovnoj školi Sandy Hook u Konektikatu, gdje je ubijeno 26 osoba, među njima 20-oro djece.
"Ideja da 18-godišnjak može da uđe u prodavnicu oružja i kupi dvije automatske puške je jednostavno pogrešna", rekao je Biden, koji je ranije pozvao da se zabrani prodaja automatskog oružja, kao i da se sprovode strože bezbjednosne provjere kupaca oružja i da se donesu zakoni koji bi zabranjivali da osobe sa mentalnim problemima kupuju oružje.
Lider demokrata u Senatu Čak Šumer nagovijestio je da bi moglo da se raspravlja o dva zakona o pooštravanju bezbjednosnih provjera za kupce oružja, koja je ranije usvojio Predstavnički dom, ali se ne zna kada bi se o njima moglo glasati.
Biden je naredio da se u subotu sve zastave na institucijama u SAD spuste na pola koplja.
Bivši predsjednik SAD Barrack Obama, za vrijeme čijeg mandata se desilo masovno ubistvo djece u školi Sandy Hook, izjavio je da je "krajnje vrijeme da se nešto preduzme".
"Mišel i ja žalimo zajedno sa porodicama u Uvaldeu, koje su u bolu kakav niko nikada ne bi trebalo da osjeti. Dijelimo i njihov bijes. Skoro deset godina poslije ubistva u Sandy Hooku i deset dana poslije Buffala, naša zemlja je paralizovana. Ne zbog straha, nego oružanog lobija i političke partije koja ne pokazuje nikakvu volju da radi na sprječavanju ovih tragedija".
Kongres ni poslije ubistva u Sandy Hooku 2012. nije uspio da usvoji zakone o strožim bezbjednosnim proverama kupaca oružja. Uprkos mjesecima zajedničkog rada i demokrata i republikanaca, u Senatu zbog pravila filibaster nije moglo da se sakupi 60 glasova, da se okonča rasprava i prijedlog stavi na glasanje.
Kris Marfi (Chris Murphy), senator iz Kontektikta, države u kojoj se nalazi škola Sandy Hook, upitao je svoje kolege zašto se uopšte kandiduju na izborima kada samo stoje po strani i ništa ne preduzimaju.
"Evo, ja sam ovdje da vas molim, bukvalno da padnem na koljena i da vas preklinjem", kazao je demokratski senator.
Marfi je najavio da će razgovarati sa republikanskim senatorom iz Teksasa Džonom Korninom o potencijalnom zakonskom prijedlogu na kojem su već radili, a tiče se strožih bezbjednosnih provjera. Rekao je da želi da razgovara i sa drugim teksaškim senatorom, Tedom Kruzom.
"Ne razumijem zašto ljudi misle da ne možemo ništa da uradimo, to nije tačno", kaže Marfi.