Pušić je osuđen na deset godina zatvora, a boravkom u pritvoru, koji mu je uračunat u izdržavanje kazne, stekao je uslov za prijevremeno puštanje na slobodu, nakon dvije trećine odslužene kazne, piše BIRN BiH.
“Iako sam imao u vidu težinu zločina za koje je oglašen krivim, također sam razmotrio činjenicu da je Pušić evidentno prihvatio odgovornost za ove zločine i smatram da je demonstrirao znakove rehabilitacije”, navodi se u odluci predsjednika Mehanizma, Theodora Merona.
Meron je naveo da se Pušić tokom boravka na privremenoj slobodi i u pritvorskoj jedinici u Scheveningenu ponašao prikladno i da je poštivao odluke Vijeća. U odluci se navodi i da postoje zdravstveni razlozi zbog kojih je sudija Meron prihvatio puštanje na slobodu nakon odsluženja dvije trećine kazne.
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) osudio je u novembru prošle godine Jadranka Prlića, Brunu Stojića, Slobodana Praljka, Milivoja Petkovića, Valentina Ćorića i Berislava Pušića za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za cilj imao progon i etničko čišćenje Bošnjaka s područja Herceg-Bosne, koju su htjeli priključiti “Velikoj Hrvatskoj”.
Presudom je Prlić osuđen na 25 godina zatvora, Stojić, Praljak i Petković na po 20 godina, Ćorić na 16, dok je Pušiću izrečena kazna od deset godina zatvora za zločine u općinama Gornji Vakuf, Jablanica, Mostar, Ljubuški, Stolac, Čapljina i Vareš. Ćorić je oglašen krivim i za zločine u Prozoru počinjene krajem 1992. godine.
Tokom izricanja presude, Praljak je ispio otrov nakon kojeg je preminuo, dok se ostali nalaze na odsluženju zatvorske kazne.