Tužilaštvo BiH nije ponudilo dokaze na osnovu kojih bi se Sudsko vijeće uvjerilo da je Sarić, kao komandant Specijalne brigade policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, znao za namjeru glavnih izvršilaca i zajedno sa drugim jednicama policije i vojske pomogao u počinjenu genocida u Srebrenici.
A što je za posljedicu imalo 40.000 prisilno premještenih stanovnika - Bošnjaka i više od 8000 bošnjačkih dječaka i muškaraca pogubljenih po kratkom postupku, navodi se u optužnici.
Sudsko vijeće je zaključilo da je Ljubomir Borovčanin, kojeg je Haški tribunal osudio na 17 godina zatvora za zločine u Srebrenici, otišao na teren u Srebrenicu kao komandant, a ne kao Sarićev zamjenik, prenosi BIRN BiH.
Prema obrazloženju Sudskog vijeća, prenosi BIRN BiH, nije dokazano da je Sarić znao za genocidnu namjeru i da je izadavao naređenja Borovčaninu.
Suđenje Sariću za genocid u Srebrenici počelo je u prije četiri godine.
Vaš browser ne podržava HTML5
Sariću se već jednom sudilo pred Sudom BiH za ratne zločine. Pravosnažno je oslobođen krivice za zločine u Sarajevu 1992. godine.
Sarić je se oslobođen da je u svojstvu načelnika Stanice javne bezbjednosti u srpskoj općini Centar Sarajevo bio odgovaran zatvaranje, prisilnim preseljenja stanovništva i ubistva.
Pravosnažna oslobađajuća presuda izrečena je u novembru 2014. godine, a uslijedila je uslijedila nakon što je u prvostepenom postupku proglašen krivim za te zločine i bio osuđen na 14 godina zatvora.
U infograici Suda BiH možete pogledati statistiku presuda za ratne zločine od 2004. do kraja 2017. godine.