Političari vjeruju u još jednu tešku godinu za BiH

Zgrada Vijeća ministara i Parlamentarne skupštine BiH

Da je osiguranje što bolje pozicije za vlastitu stranku bitnije od bilo čega drugog potvrdit će i izborna 2018. godina. Političari su već dali naznake da ova godina neće biti nimalo laka.

Počelo je sa neusvajanjem budžeta na nivou Federacije Bosne i Hercegovine (BiH), ali i na nivou BiH.

Jedan od uslova Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) jeste da se budžet FBiH za 2018. godinu usvoji u skladu sa njihovim preporukama, saopštio je nedavno Nadeem Ilahi, šef misije MMF-a za BiH.

Zastupnici ispred Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), koju predvodi član Predsjedništva BiH Dragan Čović, nisu došli na sjednicu Parlamenta FBiH na kojoj je trebao biti usvojiti budžet FBiH.

Već u prvim ovogodišnjim intervjuima političari su zvučali skeptično dok su govorili o pitanjima vezanim za napredak BiH.

Mirko Šarović, vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kazao je u razgovoru za javni servis kako očekuje da će u 2018. godini stvari biti složenije u odnosu na prethodnu godinu.

„Za BiH stavljam veliki upitnik”, kazao je Šarović, funkcioner Srpske demokratske stranke (SDS).

Njegova je želja da država dobije kandidatski status za pristup Evropskoj uniji (EU), kojeg su mnogi političari najavljivali u 2017. godini, kao i aktivaciju Akcionog plana za pristup BiH u Sjeveroatlantski savez (NATO).

Gotovo ništa drugačije nije zvučala ni Jelka Miličević, ministrica finansija u Vladi FBiH. U razgovoru na portal Klix, ona nije govorila optmistično po pitanju reformskih procesa.

Jelka Miličević, ministrica finansija Vlade FBiH. (Fotografija preuzeta sa web stranice Vlade FBiH.)

„Pogotovo što reformu niko ne voli, pogotovo u izbornoj godini”, kazala je Miličević, funkcionerka HDZ-a

Dok se na političkoj sceni prave razne kalkulacije, iz EU je stigla najava da je 2018. godina ključna za balkanske zemlje u pogledu reformi.

Reformski procesi su uveliko usporeni u 2017. godini, a u nekim slučajevima su i potpuno zaustavljene.

Za Dragana Čovića, hrvatskog člana Predsjedništva BiH, trenutno je važniji Izborni zakon nego evropski put BiH.

„Preostao je ključni zadatak, izborni zakon, kojeg moramo završiti, zbog čega je trpio naš evropski put pa nismo popunili evropski upitnik”, kazao je novinarima Čović, dodavši kako ima razrađenu alternative u slučaju da se pojavi „novi Željko Komšić”.​

Dragan Čović predsjedavajući Predsjedništva BiH i predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković u Mostaru, 5. decembar 2017. godine.

Prema izmjenama koje predlaže HDZ, bošnjački i hrvatski član Predsjedništva moraju osvojiti većinu glasova u području opštinama sa najmanje 2/3 bošnjačkog stanovništva, odnosno hrvatskog stanovništva, pojašnjeno je na portalu Javnarasprava.ba

Priču oko Izbornog zakona komentarisao je i Mladen Ivanić, srpski član Predsjedništva BiH, rekavši da zbog nepostojanja dogovora bošnjačkih i hrvatskih političara postoji mogućnost da cijela BiH postane Mostar.

Mladen Ivanić, član Predsjedništva BiH

U Mostaru se lokalni izbori ne održavaju dugi niz godina, a razlog je nepostojanje dogovora između HDZ-a i Stranke demokratske akcije (SDA).